430-lecie bitwy pod Byczyną. Władze Byczyny chcą utworzyć żywy łańcuch wokół murów obronnych

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Burmistrz Robert Świerczek przy murach obronnych w Byczynie.
Burmistrz Robert Świerczek przy murach obronnych w Byczynie. Mirosław Dragon
W środę Byczyna hucznie będzie świętować rocznicę bitwy pod Byczyną z 1588 r. Będzie pokaz artylerii, wizualizacja bitwy, wykłady, a także akcja „Murem stoimy za murem".

24 stycznia 1588 roku na polach pod murami miejskimi stoczono bitwę pod Byczyną. Wojska dowodzone przez hetmana Jana Zamoyskiego pokonały armię Maksymiliana Habsburga.

24 stycznia 2018 roku, czyli w środę, władze Byczyny organizują obchody jubileuszu bitwy, która zdecydowała o losach Polski.

Jubileusz rozpocznie się o godz. 11.00 uroczystą mszą świętą w kościele pw. Trójcy Świętej.

Po mszy w Ośrodku Kultury rozpocznie się sesja naukowa, na której będą wykłady, promocja książki o bitwie pod Byczyną oraz koncert tenora Wojciecha Poprawy.

O 14.30 rozpocznie się spacer po Byczynie i zwiedzanie miasta.

O godz. 15.40 władze Byczyny organizują akcję społeczną „Murem stoimy za murem". Mieszkańcy Byczyny mają stworzyć żywy łańcuch wokół murów obronnych, żeby zwrócić uwagę na pilna potrzebę ich renowacji.

- Apel do wszystkich mieszkańców gminy Byczyna i okolic, a nawet całego województwa: prosimy wszystkich którym na sercu leży przetrwanie murów w Byczynie. W środę o 15.40 tworzymy żywy łańcuch wokół murów - zaapelowała na Facebooku Barbara Brzezińska z referatu promocji urzędu miejskiego w Byczynie. - Trzymając się za ręce, otoczymy mury aby pokazać światu, że nie pozwolimy, aby nasze 700-letnie obwarowanie upadło. Nasz happening zjednoczy społeczeństwo w obronie tego, co mamy najcenniejsze! Wyjdźcie z domów i stańcie z nami, tworząc żywy łańcuch. Byczyna was potrzebuje!

Byczyna stara się o 13,76 mln zł dotacji unijnej na renowację średniowiecznych murów obronnych. W Byczynie obwarowanie obronne zachowało się niemal w całości, otacza całą starówkę i ma w sumie 912 metrów długości. Oprócz murów są także trzy wieże: Polska, Niemiecka i Baszta Piaskowa.

Władze Byczyny nie dostały jednak dotacji na mury obronne, ponieważ wniosek o dotację został bardzo nisko oceniony merytorycznie. Gmina nie uzyskała minimum punktowego. Na 54 możliwe do zdobycia punkty wniosek Byczyny dostał tylko 28, z czego dziesięć było gwarantowanych dzięki temu, że ratowanie zabytkowych murów Urząd Marszałkowski w Opolu uznał za priorytet i umieścił w Kontrakcie Terytorialnym.

Burmistrz Robert Świerczek odwołał się od tej decyzji i ma nadzieję, że w wyniku odwołania Byczyna jednak otrzyma dotację na ratowanie zabytkowych murów.

O godz. 16.00 w byczyńskim Ekspozeum będzie wizualizacja bitwy pod Byczyną.

O 17.00 pod murami miasta przy Wieży Polskiej będzie można podziwiać pokaz artylerii, taniec z ogniem oraz fajerwerki.

Program obchodów 430-lecia bitwy pod Byczyną:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska