44. Opolskie Konfrontacje Teatralne "Klasyka Żywa" - można...

  44. Opolskie Konfrontacje Teatralne "Klasyka Żywa" - można już kupować bilety

  Zdjęcie autora materiału
  Iwona Kłopocka

  Aktualizacja:

  Nowa Trybuna Opolska

  Od 9 do 14 kwietnia w Teatrze Kochanowskiego w Opolu po raz kolejny spotkają się najciekawsze inscenizacje klasycznej literatury polskiej.
  1/5
  przejdź do galerii

  Od 9 do 14 kwietnia w Teatrze Kochanowskiego w Opolu po raz kolejny spotkają się najciekawsze inscenizacje klasycznej literatury polskiej. ©Iwona Kłopocka

  Siedem przedstawień konkursowych i dwa towarzyszące, a oprócz tego wystawy, czytania tekstów dramatycznych, spotkania i koncerty złożą się na program 44. Opolskich Konfrontacji Teatralnych "Klasyka Żywa". Festiwal klasyki teatralnej odbędzie się od 9 do 14 kwietnia. Bilety można już kupować w kasie Teatru Kochanowskiego.
  Od 9 do 14 kwietnia w Teatrze Kochanowskiego w Opolu po raz kolejny spotkają się najciekawsze inscenizacje klasycznej literatury polskiej. To największe wydarzenie tego typu w kraju.

  - Podczas Konfrontacji zapoznajemy widzów z zapomnianymi lub rzadko wystawianymi dziełami klasyków, pokazujemy ich wartość artystyczną i historyczną. Mamy nadzieję zarazić widzów nie tylko klasyką, ale teatrem w ogóle jako sposobem na czerpanie emocji, dyskusję i otwarcie się na kulturę na żywo. Bo zgodnie z naszym tegorocznym hasłem "potrzeba klasyki" - mówił podczas dzisiejszej konferencji prasowej Norbert Rakowski, dyrektor Teatru Kochanowskiego.

  Już po raz trzeci opolskie Konfrontacje powiązane są ściśle z trwającym przez cały rok konkursem "Klasyka Żywa". Po obejrzeniu 38 inscenizacji narodowej klasyki z teatrów z całej Polski, Komisja Artystyczna do finału konkursu, który odbędzie się w Opolu, wybrała siedem przedstawień.

  Na program konkursu złożą się:
  • „Beniowski. Ballada bez bohatera” z Teatru Nowego w Poznaniu (reż. Małgorzata Warsicka),
  • „Ferdydurke” z Teatru Powszechnego w Radomiu (reż. Alina Moś-Kerger),
  • „Garbus” z Wrocławskiego Teatru Współczesnego (reż. Marek Fiedor),
  • „Pan Tadeusz, czyli Ostatni Zajazd na Litwie” z Teatru Nowego w Poznaniu (reż. Mikołaj Grabowski),
  • „Śmierć białej pończochy” z Teatru Wybrzeże w Gdańsku (reż. Adam Orzechowski),
  • „Wykład” z Teatru Wierszalin w Supraślu (reż. Piotr Tomaszuk)
  • „Zemsta” z Teatru „Maska” w Rzeszowie (reż. Paweł Aigner)


  - Konkurs ma inicjować dialog z klasyką z dzisiejszej pozycji widza, ukazać głosy brzmiące w dawnych dramatach. A spektakle biorące w nim udział to historie opowiedziane we współczesności i choć czasem krwawe, bolesne, naznaczone przeżyciami kraju i obywatela, to emocjonalnie pobudzające nawet najbardziej skostniały światopogląd - podkreśla Norbert Rakowski.

  Po każdym przedstawieniu konkursowym odbędą się dyskusje z twórcami.

  Oprócz spektakli konkursowych będzie można obejrzeć najnowsze opolskie przedstawienie - polsko-hiszpańską sztukę „Córki Powietrza. Sen Balladyny” oraz „Zdziczenie obyczajów pośmiertnych”.

  Festiwal to także szereg imprez towarzyszących, wśród których każdy znajdzie coś dla siebie. W pospektaklowych koncertach wystąpią takie zespoły jak DJ Buk, ANJA SEI, Night Marks, Rosaline oraz zespół śpiewających aktorów opolskiego teatru. Podobnie jak w ubiegłym roku, organizatorzy zapraszają festiwalową publiczność do udziału w „Spacerowniku Teatralnym”, podczas którego będzie okazja do odkrywania teatralnych tajemnic Opola.

  Przygotowane zostaną również dwie wyjątkowe wystawy. Na zewnątrz teatru będzie można oglądać prace finalistów i laureatów IV edycji konkursu fotografii teatralnej organizowanego przez Instytutu Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.
  W teatrze będzie można natomiast oglądać wystawę "40/250. Plakaty i premiery", którą kuratorskim oprowadzaniem otworzy Zenon Butkiewicz - teatrolog, dyrektor teatrów, organizator festiwali teatralnych.

  Część wystawy zewnętrznej będzie można obejrzeć w Labie na Wyspie. W Labie też oraz w Kochanowskim będzie można posłuchać klasycznych dzieł, czytanych przez aktorów.

  Festiwal klasyki ma swoją propozycję także dla najmłodszych widzów. W programie festiwalu specjalnie dla nich znalazł się spektakl „Mały Tygrysek Pietrek” Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” z Kielc.

  Opolskie Konfrontacje Teatralne oraz konkurs „Klasyka Żywa” organizowane są we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytutem Teatralnym w Warszawie. Koszt OKT - współfinansowanych przez samorząd województwa opolskiego to ponad 700 tys. zł. Pula nagród wynosi 160 tys. zł.

  42. Opolskie Konfrontacje Teatralne Klasyka Polska - werdykt

  Czytaj treści premium w Nowej Trybunie Opolskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Forum tylko dla zalogowanych.

  Załóż konto / Zaloguj się

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Warto zobaczyć

  Wypłyń w magiczny rejs z Tobym z Monachium

  Wypłyń w magiczny rejs z Tobym z Monachium

  Już w marcu koncert Julii Pietruchy!

  Już w marcu koncert Julii Pietruchy!

  Koniec z wojnami o pilota. Więcej telewizji i smartfon w prezencie w Orange Love

  Koniec z wojnami o pilota. Więcej telewizji i smartfon w prezencie w Orange Love

  Wideo