45 firm na Opolszczyźnie na 1319 w kraju wprowadziło dotychczas elastyczny czas pracy.

Edyta Hanszke
Branżą, która najchętniej korzysta z elastycznego czasu pracy w kraju jest przetwórstwo przemysłowe (38%), następnie handel i naprawa (16 proc), i budownictwo (10%)..
Branżą, która najchętniej korzysta z elastycznego czasu pracy w kraju jest przetwórstwo przemysłowe (38%), następnie handel i naprawa (16 proc), i budownictwo (10%).. 123FR
Z danych inspekcji pracy wynika, że w naszym regionie z możliwości wprowadzenia nowego prawa skorzystało w 2013 roku (od sierpnia, kiedy weszło w życie prawo) 19 przedsiębiorstw, w roku ubiegłym - 21, a w 2015 r. - 5.

- Wydłużony okres rozliczeniowy (maksymalnie do 12 miesięcy)) stosowany jest w różnych branżach, np. uzależnionej od pogody budowlance czy związanym z okresowymi promocjami towarów handlu - informuje Łukasz Śmierciak z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Opolu.

W kraju do połowy stycznia tego roku elastyczny czas pracy wprowadziło 1319 pracodawców.

- To głównie duże przedsiębiorstwa zatrudniające od 50 do 249 osób (jest ich 481) - informuje Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. - Nieco mniej było średnich firm, zatrudniających do 49 pracowników (366) oraz tych najmniejszych, zatrudniających max 9 osób (241). Najwięcej firm wprowadziło nowe przepisy w Katowicach (213), Poznaniu (210) i Wrocławiu (116).

Zapisy o elastycznym czasie pracy są negatywnie oceniane przez przedstawicieli pracowników. - Rekomendowaliśmy naszym członkom, aby nie wyrażali zgody na to rozwiązanie, bo wiąże się ono np. z niepłaceniem za nadgodziny - wyjaśnia Cecylia Gonet, przewodnicząca opolskiej "Solidarności”.

Aneta Rzepińska, dyrektor Izby Gospodarczej "Śląsk”, mówi, że spośród firm zrzeszonych w izbie nieliczne zdecydowały się na skorzystanie z tego rozwiązania. - Pracownicy produkcyjni nie są temu przychylni. Chcą pracować w określonych godzinach, a przecież elastyczny czas pracy pozwala utrzymać stałe miejsca pracy, ograniczając zatrudnienie na czas określony - mówi.

Z danych opolskiej inspekcji pracy wynika, że w 2014 r. przeprowadzono 101 kontroli z zakresu przestrzegania przepisów prawa pracy o czasie pracy, a skontrolowani pracodawcy zatrudniali łącznie 3 485 osób, w tym 1 205 kobiet.

Kontrolą objęto miedzy innymi:
1. ewidencje czasu pracy
2. ustalanie rozkładu czasu pracy pracowników
3. rekompensaty z tytułu przekroczenia normy dobowej
4. rekompensaty z tytułu przekroczenia przeciętnej tygodniowej normy czasu pracy.
5. zapewnienie odpoczynku dobowego
6. zapewnienia odpoczynku tygodniowego
7. rekompensowania pracy w niedziele i święta.

W związku ze stwierdzonymi nieprawidłowościami z zakresu prawa pracy inspektorzy wydali 81 wystąpień zawierających 259 wniosków, które dotyczyły 1 796 pracowników.

W ramach wykonanych kontroli jedynie w czterech przypadkach stwierdzono przedłużenie okresów rozliczeniowych w trybie art. 129 §2 Kodeksu pracy do 12 miesięcy. Nieprawidłowości stwierdzono u jednego pracodawcy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska