45. Opolskie Konfrontacje Teatralne. Nagroda główna dla "Nad Niemnem" z Teatru Osterwy w Lublinie

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
"Nad Niemnem" z Teatru Osterwy w Lublinie
"Nad Niemnem" z Teatru Osterwy w Lublinie Natalia Kabanow
Nagrodę Główną 45. Opolskich Konfrontacji Teatralnych "Klasyka Żywa" zdobyło przedstawienie "Nad Niemnem" wg Elizy Orzeszkowej z Teatru Osterwy w Lublinie. Festiwal klasyki polskiej zakończył się w niedzielę wieczorem.

- Jubileuszowe Konfrontacje pokazały, że polski teatr nie dał się zdeptać pandemii. Nagrody przyznaliśmy za oryginalność myślenia i energię twórczą wszystkich osób zaangażowanych w powstawanie spektakli. Po prostu chce się żyć! - powiedziała przewodnicząca jury, Elżbieta Baniewicz.

Pandemia namieszała jednak w festiwalowym programie, bo zwycięskie "Nad Niemnem" z Lublina nie zostało pokazane w Opolu na żywo. Widzowie musieli zadowolić się na projekcją wideo, gdyż koronawirus zatrzymał lubelski zespół w domu.

Reżyser "Nad Niemnem" - Jędrzej Piaskowski otrzymał jedną z trzech równorzędnych nagród za reżyserię. W tej kategorii zostali też nagrodzeni: Marcin Liber za "Krótką rozmowę ze Śmiercią" oraz Wojtek Klemm za "Lalkę".

Jury przyznało w sumie aż 18 nagród.

Za adaptację powieści Elizy Orzeszkowej i dramaturgię "Nad Niemnem" doceniony przez jurorów został Hubert Sulima. Jurorzy nagrodzili też lubelski zespół aktorski za "umiejętność gry ironią".

Aleksander Kopański został nagrodzony za choreografię do "Lalki". Drugą równorzędną nagrodę za choreografię przyznano Filipowi Szatarskiemu za "Panny z Wilka" z Teatru Jaracza w Olsztynie.

Doceniony przez jurorów został także zespół aktorski Teatru Wybrzeże "za uruchomienie mechanizmu zabawy" w spektaklu "Zaczarowana Królewna".

Najlepszą muzykę dostrzeżono w "Krótkiej rozmowie ze Śmiercią" - jej autorem jest zespół Nagrobki.

Jury przyznało również nagrodę specjalną za "cud w teatrze" Jarosławowi Kilianowi - reżyserowi "Baśni o pięknej Parysadzie i Ptaku Bulbulezarze".

Przyznano także siedem indywidualnych nagród aktorskich. Otrzymali je: Tomasz Schimscheiner za rolę Gonzala oraz Ireneusz Pastuszak za rolę majora Tomasza Kobrzyckiego w spektaklu "Trans-Atlantico", Marcin Kalisz za rolę Ignacego Rzeckiego w "Lalce", Jacek Poniedziałek za rolę Rabina w "Matce Joannie od Aniołów" , Antonina Choroszy za rolę tytułową w spektaklu "Matka", Ewa Kaim za rolę Joli oraz Anna Radwan za rolę Kazi w "Pannach z Wilka" z Narodowego Starego Teatru w Krakowie.

- Bardzo się cieszę, że OKT cieszyły się tak ogromnym zainteresowaniem publiczności. Odczytuję ten niewątpliwy sukces jako znak zwycięstwa teatru nad pandemią - zwróciła uwagę Elżbieta Wrotnowska-Gmyz, dyrektor Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego - organizatora konkursu "Klasyka Żywa” i współorganizatora festiwalu.

Publiczność 45. Opolskich Konfrontacji Teatralnych przez ponad dwa tygodnie obejrzała dziesięć najlepszych realizacji klasycznych polskich tekstów ostatnich dwóch sezonów teatralnych. W 2020 roku festiwal nie odbył się z powodu pandemii COVID-19.

Na zakończenie opolanie obejrzeli "Panny z Wilka" z Narodowego Starego Teatru w Krakowie. W oczekiwaniu na werdykt publiczność wysłuchała koncertu przygotowanego przez aktorów Teatru Kochanowskiego w Opolu.

Tegoroczna, jubileuszowa edycja, stanowiła podsumowanie dwóch edycji Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa” organizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.

Celem Konkursu „Klasyka Żywa” jest wzmocnienie zainteresowania współczesnych twórców polskiego teatru dawną literaturą, która jest zobowiązaniem jak i wyzwaniem. Mierzenie się z tym odmiennym światem wielokrotnie prowadziło w przeszłości do powstania oryginalnych, nowatorskich przedstawień o wysokiej jakości artystycznej i silnym rezonansie społecznym. Konkurs zrodził się z nadziei nawiązania do tych świetnych tradycji i wzmocnienia teatralnego dialogu z historią.

Opolski festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz ze środków urzędu marszałkowskiego Województwa Opolskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska