456 firm z województwa opolskiego złożyło wnioski do ZUS o odroczenie płacenia składek, układ ratalny czy umorzenie

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Opolskie firmy już proszą ZUS o ulgi.
Opolskie firmy już proszą ZUS o ulgi. brak
456 firm z województwa opolskiego zgłosiło do 29 marca wnioski o odroczenie płatności do ZUS, rozłożenie ich na raty czy umorzenie, z powodu epidemii koronawirusa. W kraju było ich ponad 18,4 tys.

Na podstawie uproszczonego wniosku przedsiębiorcy mogą skorzystać z odroczenia o trzy miesiące terminu płatności składek oraz zawieszenia spłaty należności objętych zawartymi wcześniej umowami, zawarcie układów ratalnych czy umorzenie należności.

Od 16 marca do minionego piątku wpłynęło do opolskich placówek ZUS 456 wniosków o pomoc, gdzie w uzasadnieniu wskazano epidemię koronowirusa. Najwięcej, bo 425 wniosków dotyczyło odroczenia terminu płatności składek, 13 przedsiębiorców prosiło o zawarcie układów ratalnych, a pięciu o umorzenie należności - mówi Sebastian Szczurek, rzecznik opolskiego ZUS-u.

W województwie opolskim działa obecnie 56,2 tys. przedsiębiorców i osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą, którzy odprowadzają składki na ubezpieczenia społeczne.

W ocenie ZUS po wprowadzeniu zapisów tarczy antykryzysowej ulg dla przedsiębiorców płacących składki będzie więcej (mowa o zwolnieniu mikrofirm ze składek na ubezpieczenia społeczne czy opłaty prolongacyjnej).

W związku z tym prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS, radzi wszystkim pracodawcom poczekać na ostateczny kształt ustawy o tarczy antykryzysowej.

Ustawa przewiduje na przykład świadczenie postojowe w kwocie do ok. 2 tys. zł – dla zleceniobiorców (umowa zlecenia, agencyjna, o dzieło) i samozatrudnionych. Zniesiona będzie także opłata prolongacyjna za skorzystanie z ulg w opłacaniu składek.

Wnioski przedsiębiorców, którzy ponieśli straty w związku z epidemią koronawirusa, będą realizowane priorytetowo i będą zautomatyzowane. Wychodzimy z założenia, że w tym trudnym czasie należy zrobić wszystko, aby pomóc przedsiębiorcom i pracownikom – podkreśla prezes zakładu.

- Uproszczony wniosek m.in. o odroczenie terminu płatności może być złożony poprzez PUE ZUS, wysłany pocztą lub wrzucony do specjalnych pojemników w placówkach zakładu - przypomina Sebastian Szczurek.

Dodaje, że przedsiębiorca, który skorzysta z odroczenia terminu płatności składek lub układów ratalnych może liczyć na wstrzymanie postępowania egzekucyjnego, a zgodnie z przepisami odroczenie może dotyczyć składek na: ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz Fundusz Emerytur Pomostowych.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska