4-dniowy tydzień pracy? Najnowsze badanie dało świetne...

  4-dniowy tydzień pracy? Najnowsze badanie dało świetne wyniki! Czy WEEKEND wydłuży się do 3 dni?

  js

  Nowa Trybuna Opolska

  Aktualizacja:

  Nowa Trybuna Opolska

  4-dniowy tydzień pracy? Według najnowszych badań taki model zatrudnienia przynosi świetne rezultaty.

  4-dniowy tydzień pracy? Według najnowszych badań taki model zatrudnienia przynosi świetne rezultaty. ©wikipedia.org/Phil Whitehouse

  Firma Perpetual Guardian z Nowej Zelandii postanowiła przeprowadzić eksperyment. Szefowie ustalili 4-dniowy tydzień pracy. Swoim pracownikom płacili tak, jakby pracowali przez 5 dni. Okazało się, że test wypadł świetnie. Wynikami projektu zaintetersował się sam New York Times.
  4-dniowy tydzień pracy? Według najnowszych badań taki model zatrudnienia przynosi świetne rezultaty.

  4-dniowy tydzień pracy? Według najnowszych badań taki model zatrudnienia przynosi świetne rezultaty. ©wikipedia.org/Phil Whitehouse

  Najprawdopodobniej Perpetual Guardian pozostanie przy pomyśle i wprowadzi go na stałe. Firma zajmuje się zarządzaniem nieruchomościami. Przeprowadzony eksperyment przyniósł zaskakujące wyniki. Okazało się, że 4-dniowy dzień pracy znacznie zwiększył wydajność 240 pracowników. Dzięki dłuższej przerwie mogli oni lepiej się zrelaksować. Pracownicy zgłaszali, że dłuższy weekend pozwolił im na spędzenie większej ilości czasu z rodziną, gotowanie i ćwiczenia fizyczne. Lepszy jakościowo odpoczynek wpłynął korzystnie na wydajność w pracy.

  Eksperyment Perpetual Guardian był profesjonalnie przygotowany. Przedstawiciele firmy poprosili naukowców o koordynowanie i przeanalizowanie projektu. Zdecydowano się na zredukowanie tygodnia pracy z 40 do 32 godzin w marcu i kwietniu 2018 r. O wynikach testu wypowiedział się dla New York Times profesor Jarrod Haar z Auckland University of Technology. Poinformował, że pracownicy Perpetual Guardian odnotowali 24% poprawę równowagi między życiem osobistym a zawodowym. Dłuższa regeneracja wpłynęła wyjątkowo dobrze na energię w pracy.

  Co się zmieniło w trakcie eksperymentu? 4-dniowy tydzień pracy wpłynął pozytywnie m.in. na kreatywność pracowników. Mieli więcej pomysłów po dłuższym odpoczynku. Poza tym w trakcie pracy nie robili długich przerw. Przestali się też spóźniać.

  Zwiększenie czasu na regenerację sprzyja wydajności w dniu pracy. Pixabay.com


  Podobne eksperymenty były już przeprowadzane w innych krajach. Z podobnym – pozytywnym – rezultatem. Szwedzka firma Filimundus zdecydowała się wprowadzić 6-godzinny dzień pracy. Jak się okazało, pomysł był strzałem w 10-tkę. Linus Feldt z Filimundus twierdzi, że dzięki skróceniu czasu pracy pracownicy są bardziej skupieni na swoich obowiązkach. Poza tym w firmie odnotowano mniejsze natężenie konfliktów.

  13 lat temu analogiczny test przeprowadziła też Toyota w Goeteburgu. Zdaniem jej przedstawicieli 6-godzinny dzień pracy zwiększył satysfakcję pracowników. Od wprowadzenia zmiany zyski firmy wzrosły o 25%.

  Jak podaje Gazeta Prawna, tylko 29% Polaków deklaruje, że pracuje efektywnie przed 8 i więcej godzin dziennie. 40% uznaje, że może się skupić na pracy jedynie przez 6-7 godzin. 18% polskich pracowników wykazuje największą wydajność jedynie przez 4 godziny dziennie.  Czytaj treści premium w Nowej Trybunie Opolskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Forum tylko dla zalogowanych.

  Załóż konto / Zaloguj się

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Warto zobaczyć

  Wideo