500 plus będzie odebrane. Jest decyzja. Świadczenie stracą rodzice pracujący w Niemczech. Co nowego w sprawie? [30.05.2020]

Mat
500 plus na dziecko stracą rodzice, którzy pobierają Kindergeld.
500 plus na dziecko stracą rodzice, którzy pobierają Kindergeld.
Rodzice, którzy pobierali w Polsce 500 plus, zaś w Niemczech Kindergeld, będą mieli pomniejszone świadczenia o to, co otrzymywali u nas w kraju. Spory w tej kwestii trwały długo.

Decyzję w sprawie pobierania świadczenia 500 plus w Polsce oraz Kindergeld w Niemczech wydał Federalny Trybunał Finansowy. FTF, czyli Bundesfinanzhof, to najwyższa instancja niemieckiego sądownictwa finansowego, powołanego do orzekania w sprawach podatków i ceł.

Zgodnie z podjętymi ustaleniami FTF 500 plus oraz Kindergeld to tożsame świadczenia i nie można z nich korzystać jednocześnie.

Spory w tej kwestii trwały od dawna i dotyczyły tych rodzin, w których jedno bądź oboje rodziców pracują w Niemczech, ale także tych, których dzieci mają przyznane niemieckie obywatelstwo, lecz mieszkają w Polsce.

Utrata 500 plus. Na czym będzie polegać?

Świadczenie nie zostanie wycofane w Polsce. Po prostu w przypadku rodzin, które pobierają obydwa wsparcia finansowe dla rodzin, Kindergeld zostanie pomniejszone o pobierane z Polski wypłaty 500 plus.

Jak informują niemieckie instytucje rządowe, Kindergeld pobiera w Niemczech ok. 144 tys. Polaków. Z tej grupy niemal 29 proc. nie mieszka w Niemczech.

Kindergeld a 500 plus. Ile wynoszą świadczenia?

W Polsce 500 plus jest przyznawane na każde dziecko w rodzinie. W Niemczech sytuacja finansowa jest bardziej złożona i jest zależna od tego, ile dzieci jest w rodzinie.

Według wyliczeń są to następujące kwoty:

  • 204 euro (ok. 930 zł) na pierwsze i drugie dziecko,
  • 210 euro (ok. 957 zł) na trzecie dziecko,
  • 235 euro (ok. 1070 zł) na każde kolejne dziecko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska
Dodaj ogłoszenie