500+ może ulec zmianie. Elżbieta Rafalska ostrzegła, że przyjdzie czas, gdy trzeba będzie zmienić kryteria dochodowe. Minister rodziny, pracy i polityki społecznej udzieliła wywiadu radiowej Jedynce. Wypowiedź ma związek z przyjętym przez Radę Ministrów wstępnym projektem budżetu na 2019 r.

Elżbieta Rafalska jest oszczędna w zdradzaniu szczegółów. Ostrzega jednak, że do zmian będzie musiało dojść:

Elżbieta Rafalska w rozmowie z radiową Jedynką: „Przyjdzie taki moment, w którym trzeba będzie zastanowić się nad tym, czy kryterium dochodowe będzie podlegało zmianie.”

Minister podkreśliła też, że rząd nie planuje wprowadzenia programu 1000+, o którym było głośno w mediach.

Pomysł – zdaniem Elżbiety Rafalskiej – zdobył furorę w mediach, ale oficjalnie nikt go nie potwierdził. Dlatego rząd ma zamiar oszczędnie wypowiadać się co do ewentualnych zmian związanych z programem 500+.

Elżbieta Rafalska: „Cokolwiek byśmy powiedzieli, to odbija się natychmiast tak dużym echem, że już mieliśmy jakiś tydzień czy dwa tygodnie temu informację, że 500 plus zamieni się w 1000 plus. Więc tych pomysłów jest sporo.”

Ewentualne zmiany w przyznawaniu 500+ potwierdził Bartosz Marczuk, podsekretarz stanu w Ministerstwie rodziny, pracy i polityki społecznej. Podobnie jak Elżbieta Rafalska, nie zdradził jednak większych szczegółów:

Bartosz Marczuk dla money.pl: „W ministerstwie nie trwają żadne prace nad zmianami kryterium dochodowego, ale pewne analizy i obliczenia cały czas prowadzimy. To są proste wyliczenia, na zasadzie, co by było gdyby. Ja się zgadam ze słowami pani minister, że taki moment przyjdzie, patrząc chociażby na wskaźniki inflacji, ale to na pewno nie będzie najbliższy okres rozliczeniowy.”

Nowy projekt budżetu przyjęto we wtorek

We wtorek, 21.08., Rada Ministrów przyjęła wstępny projekt budżetu na 2019 rok. W projekcie założono:

  • wzrost PKB o 3,8 proc.
  • inflację na poziomie 2,3 proc.,
  • deficyt budżetowy mniejszy niż 28,5 mld zł,
  • deficyt sektora finansów na poziomie 1,8 proc PKB.

Zdaniem Elżbiety Rafalskiej, projekt budżetu wskazuje na możliwość dalszej realizacji programu 500+.

Elżbieta Rafalska: „Ja mogę być spokojna o realizację projektów, programów społecznych, one są zabezpieczone. Część z nich ma charakter obowiązkowy, obligatoryjny, a więc zobowiązuje do sfinansowania, pełnego zabezpieczenia tych wydatków. Mówię tu o programie Rodzina 500 plus, czy kolejny rok pojawienia się programu wyprawki szkolnej Dobry start, ale też mamy zabezpieczone środki na zapowiadane emerytury matczyne. One są dziś ujęte w rezerwie.”

O podwyższeniu progu dochodowego lub prowadzeniu nowych limitów prezes PiS miał mówić już 14 kwietnia. Propozycje te oficjalnie jednak nie padły. PiS mówił o ewentualnym zwiększeniu progu dochodowego na pierwsze dziecko z 800 do 1050 zł miesięcznie na osobę w rodzinie. Najnowsze deklaracje minister sugerują jednak okrojenie, a nie zwiększenie progów.

Z jaką partią ci po drodze? Quiz preferencji politycznych [2018]