500 zł na dziecko w Opolu i regionie. Gminy gotowe na program Rodzina 500+

Radosław Dimitrow
Radosław Dimitrow
Zaktualizowano 

Wideo

Zobacz galerię (1 zdjęcie)
Niektóre opolskie urzędy przeszły generalny remont, żeby było gdzie obsłużyć ludzi. 1 kwietnia rusza rządowy program "Rodzina 500+". Jakie rodziny mogą liczyć na 500 złotych na dziecko?

Już w piątek do gminnych urzędów w całym województwie zapukają rodzice dzieci, którzy uprawnieni są do pobierania nowego zasiłku w wysokości 500 zł miesięcznie. Z obliczeń wojewody wynika, że należy się on 80 tysiącom pociech.

Gminni urzędnicy spodziewają się, że większość rodzin będzie próbowała załatwić formalności już pierwszego dnia od uruchomienia programu, po to, żeby dostać pieniądze jak najszybciej. W pierwszych dniach w urzędach mogą więc pojawić się ogromne kolejki.

- Spodziewamy się, że w kwietniu zwróci się do nas 9 tys. rodzin - tłumaczy Anna Radlak, dyrektor Miejskiego Centrum Świadczeń w Opolu, które mieści się w budynku przy Ozimskiej 19. - Żeby obsłużyć wszystkich interesantów, zdecydowaliśmy się utworzyć profesjonalny wydział obsługi klienta z trzynastoma nowiutkimi stanowiskami. By nie dochodziło do kłótni wśród osób oczekujących w kolejce, wprowadziliśmy system wydający numerki. Wydłużyliśmy także godziny pracy urzędu w czwartki z 15.30 do 17.00.

ZOBACZ Rodzina 500 plus. Opolszczyzna: tutaj złożysz swój wniosek [lista adresów]

Modernizacja MCŚ kosztowała dotychczas 150 tys. zł. Urząd skorzystał w tej sytuacji z puli pieniędzy, które przekazał rząd właśnie na sprawy organizacyjne związane z programem 500+.

ZOBACZ: Jak dostać 500 zł na dziecko. Przewodnik krok po kroku

W Strzelcach Opolskich, by uniknąć kolejek, OPS będzie pracował po godzinach, a także w soboty. Ponadto gmina postanowiła otworzyć aż 20 punktów, w których będzie można złożyć wniosek. Część z nich znajduje się w mieście (gimnazjum nr 1, środowiskowy dom samopomocy), a część na wsiach, m.in. w świetlicach wiejskich. O sposobie składania wniosków gmina informuje mieszkańców na plakatach, ulotkach, ale także przez księży, którzy zostali poproszeni o przekazanie komunikatów z ambony. Co ciekawe, gmina bardzo promuje zgłaszanie wniosków przez internet, bo dzięki temu skrócą się kolejki w urzędach. Na zachętę samorząd ogłosił nawet konkurs: pierwsza rodzina, która złoży wniosek w formie elektronicznej, dostanie karnet na basen o wartości 100 zł.

ZOBACZ: Skąd rząd weźmie pieniądze na program Rodzina 500+

- Przepisy przewidują, że czas oczekiwania na wypłatę wynosi do 3 miesięcy, ale absolutnie nie chcemy, żeby rodziny czekały tak długo - tłumaczy Małgorzata Kornaga, która od niedawna pełni w strzeleckim ratuszu funkcję doradcy burmistrza ds. informacji publicznej. - Mamy ambitny plan, żeby wypłacać świadczenia na bieżąco zaraz po zweryfikowaniu wniosku. Wiemy, że rodziny tego oczekują.
W Strzelcach Opolskich świadczenie będzie przysługiwać ok. 2,5 tys. dzieci. W Brzegu - 6 tys., a w niewielkich Zębowicach około 400 osobom

Na ten rok województwo opolskie dostanie kwotę ok. 350 mln zł na wypłatę świadczeń. Pieniądze będą przelewane do gmin transzami.

Jedną z rodzin, które zamierzają skorzystać z programu ,,Rodzina 500+”, będą państwo Anna i Sławomir Kondziołowie z Krapkowic, którzy wychowują trójkę dzieci w wieku 13, 4 i 2 lat. Koszty utrzymania pociech są spore, bo poza wyżywieniem, zakupem ubrań i przyborów szkolnych starają się wspomagać rozwijanie ich pasji.

- Najstarszy syn i córka chodzą np. do szkoły muzycznej i udzielają się w harcerstwie - tłumaczy Sławomir Kondzioła. - Rządowa pomoc pomoże nam podreperować domowy budżet.

Inne rodziny przyznają, że dzięki pieniądzom z programu 500+ będą mogli kupić dzieciom nowe ubrania, a od czasu do czasu pozwolić sobie na rodzinny wypad do aquaparku albo kina.

CZYTAJ Wszystkie nasze drogie dzieci

Teoretycznie im mniejsza gmina, tym łatwiej można będzie zdobyć takie świadczenie, bo na jednego urzędnika przypada tam mniejsza liczba petentów, niż w dużych miastach. Dla przykładu, w niewielkich Zębowicach, gdzie mieszka łącznie nieco ponad 3,5 tys. mieszkańców, urzędnicy znają wiele rodzin osobiście.

- W miarę możliwości będziemy podpowiadać ludziom, jak prawidłowo wypełnić wniosek - deklaruje Waldemar Czaja, wójt Zębowic.
Kosztowny program

Już wiadomo, że w skali całego województwa tylko w tym roku program pochłonie zawrotną sumę ok. 350 mln złotych. W przypadku gminy Strzelce Opolskie będzie kosztował ok. 11 mln zł, a w przypadku Krapkowic - 9 mln zł. To mniej więcej tyle, ile samorządy wydawały do tej pory na wszystkie inwestycje w ciągu całego roku.

Pozostałe pieniądze na realizację programu są obecnie na koncie urzędu wojewódzkiego. Będą one przekazywane samorządom transzami - zawsze po dziesiątym dniu danego miesiąca, począwszy od kwietnia. Wcześniej samorządy będą musiały przesłać informacje do urzędu wojewódzkiego na podstawie złożonych deklaracji, ile pieniędzy potrzebują.

ZOBACZ Rodzina 500 plus. Te pieniądze się im nie zmarnują
Rządowy program ma z założenia pomóc rodzinom częściowo pokryć wydatki związane z wychowaniem dzieci. Rząd przewiduje też wypłaty świadczeń dla rodzin, które mają jedno dziecko, ale wtedy obowiązuje kryterium dochodowe. Taka rodzina nie może mieć dochodu wyższego niż 800 złotych na osobę (lub 1200 w przypadku dziecka niepełnosprawnego).

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 19

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

a
agnes

Nie kazda duza rodzina to patologiczna rodzina zrozumcie to w końcu sterotyp taki widzę . Ja mam 4ro dzieci mamy najnizsza krajowa i dostaniemy i fajnie w końcu da się wyżyć od

G
Gość
W dniu 03.04.2016 o 11:23, Precz z pisem napisał:

rząd od początku roku zadłużuł nas wszystkich na 28 mld. ale z czegoś 500+ trzeba sfinansować ,znaczy wszyscy sfinansujemy.

 

Po oderwaniu od koryta poprzedniego reżymu zostanie niewykorzystane ok 20mld rocznie. Więc nie ma się o co martwić z czego będzie to finansowane. Zawsze lepiej dać dziecku niż skorumpowanemu POstkomuniscie.

P
Precz z pisem
W dniu 01.04.2016 o 11:42, WM napisał:

Rząd daje obywatelom? A z czego? Z podatków moich, twoich i innych ludzi. Rząd nie ma swoich pieniędzy żeby komuś coś dawać, musi zabrać swoim obywatelom żeby uprawiać rozdawnictwo. Ja jestem zwolennikiem ograniczenia zabierania ludziom ich ciężko zapracowanych pieniędzy i premiowanie osób aktywnych zawodowo w postaci odliczeń od dochodu.

rząd od początku roku zadłużuł nas wszystkich na 28 mld. ale z czegoś 500+ trzeba sfinansować ,znaczy wszyscy sfinansujemy.
G
Gość

jak złożyć wniosek 500+ w Brzegu watch?v=WC5ZWompWvo

 
G
Gość
W dniu 01.04.2016 o 10:05, cam napisał:

Moje motto życiowe jest takie, żeby politycy zamiast tylko brać, brać, brać, powinni też coś dawać w zamian.Inwestycja w dzieci jest najlepszą inwestycją w gospodarkę i w państwo. W dodatku bardzo szybko się zwróci, gdyż te pieniądze zostaną błyskawicznie wpompowane w rynek, w konsumpcję. Zrozumieć tego nie potrafią wyłącznie gówniarze, żyjący na garnuszku rodziców, którzy nie wiedzą ile kosztuje utrzymanie dziecka i ludkowie, którzy nie załapali się na ten program i zazdroszczą. Ale nawet oni pośrednio skorzystają, na rozwoju gospodarczym i na polepszeniu demografii. Program 500+ jest genialny w swojej prostocie i będzie bardzo skuteczny, o czym przekonają się wszyscy niedowiarkowie, w tym biurwa z dobrzeńskiego GOPS-u.

o ekonomii, o demografii i o całej reszcie to ty masz nijakie pojęcie, niestety...

a jeśli chodzi o tzw. zazdrość, to zapewne by jej nie było , gdyby wszystkie dzieci były dziećmi-i te pierwsze i te ostatnie...

i jeszcze jedno- jeszcze żaden polityk nic nikomu nie dał, oni inwestują tylko w siebie ;)

D
Debil ze wsi
W dniu 01.04.2016 o 07:33, cam napisał:

A w Dobrzeniu Wielkim szefowa GOPS-u stwierdziła w lokalnej gazecie (Echo Gmin), że ona nikogo dodatkowo nie będzie zatrudniać, bo (cytuję) "nie jest przekonana do tego programu". Ona by wolała żeby było nie 500 zł od drugiego dziecka, tylko 300 zł na każde. Dodatkowo ubolewa, że niektóre rodziny wielodzietne dostaną za dużo. Pewnie boli ją to, że nie będą ją już musieli błagać o litość i łaskę, bo sami będą mogli się utrzymać, straci swoją władzę nad ludzkim losem.Dlatego będzie sabotować program, udając że nie potrzebuje dodatkowych ludzi do jego obsługi.Żałosna biurwa nie może przeboleć, że polski rząd daje coś polskim obywatelom. To się nie mieści w teutońskim zakutym łbie.Zaorać ten urząd i tę bezczelną paniusię

To chyba dobre wyjście nie zatrudniać nikogo dodatkowo?  Chyba, że się mylę???

a
anal lityk

Samo powiekszenie biurokratycznego aparatu to koszty tej

samej wysokosci. A kto przedtem wyplacal dodatki rodzinne?

To przeciez w sumie to samo...A wystarczylo przeciez tylko stopniowo te dodatki podwazszyc i zapewnictym samymmozliwosc sterowania i kontroli.

Ale zeby wygrac wybory musialo byc pinset zlotych-inaczej by nie skutkowalo.

W
WM
W dniu 01.04.2016 o 07:33, cam napisał:

(...)Żałosna biurwa nie może przeboleć, że polski rząd daje coś polskim obywatelom. To się nie mieści w teutońskim zakutym łbie.

 

Rząd daje obywatelom? A z czego? Z podatków moich, twoich i innych ludzi. Rząd nie ma swoich pieniędzy żeby komuś coś dawać, musi zabrać swoim obywatelom żeby uprawiać rozdawnictwo. Ja jestem zwolennikiem ograniczenia zabierania ludziom ich ciężko zapracowanych pieniędzy i premiowanie osób aktywnych zawodowo w postaci odliczeń od dochodu. 

s
share
W dniu 01.04.2016 o 10:05, cam napisał:

Moje motto życiowe jest takie, żeby politycy zamiast tylko brać, brać, brać, powinni też coś dawać w zamian.Inwestycja w dzieci jest najlepszą inwestycją w gospodarkę i w państwo. W dodatku bardzo szybko się zwróci, gdyż te pieniądze zostaną błyskawicznie wpompowane w rynek, w konsumpcję. Zrozumieć tego nie potrafią wyłącznie gówniarze, żyjący na garnuszku rodziców, którzy nie wiedzą ile kosztuje utrzymanie dziecka i ludkowie, którzy nie załapali się na ten program i zazdroszczą. Ale nawet oni pośrednio skorzystają, na rozwoju gospodarczym i na polepszeniu demografii. Program 500+ jest genialny w swojej prostocie i będzie bardzo skuteczny, o czym przekonają się wszyscy niedowiarkowie, w tym biurwa z dobrzeńskiego GOPS-u.

patologia rodzi patologie , przekonali sie o tym anglicy ze dawanie kasy za rozmanzanie doprowadzilo do wielopokoleniowego pasozytowania i dalszego rozmnazania dla zasilku,.. im nalezy dac zatrudnienie elastyczne godziny pracy a nie "pincet zlotych"  dzieci z rodzin zyjacych z zasilku w wiekszosci pojda ta sama droga,. czyli podatkow w przyszlosci raczej placic nie beda bo po co jak mozna dostac 500 za dziecko ,...wiec nie pitol ze to szybko sie zwroci bo dawanie kasy nigdy sie nie zwraca / 

D
Dziwny jest ten świat

Idelany program aby zasilać patologie. Zeby dostac na jedno dziecko 500 zl to rodzic nie moze zarabiac wiecej niz 800 zł ....... ale absurd. Moj kolega wychowuje dzeicko sam, bo zonie odbiło... Zarabia na pewno troche wiecej niz 800 zł ale wychowuje małego sam i tez mu sie nie nalezy. A z drugiej strony, rodzina patoli co nie pracuje i tylko chleje, ma 5 dzieci to im sie nalezy...... Napewno przeznaczą środki na dzieci, bez wątpienia...... Brawo 

c
cam
W dniu 01.04.2016 o 09:12, Gość napisał:

i ma rację...rozumiem, że twoje motto życiowe to brać, brać brać

 

Moje motto życiowe jest takie, żeby politycy zamiast tylko brać, brać, brać, powinni też coś dawać w zamian.

Inwestycja w dzieci jest najlepszą inwestycją w gospodarkę i w państwo. W dodatku bardzo szybko się zwróci, gdyż te pieniądze zostaną błyskawicznie wpompowane w rynek, w konsumpcję.

 

Zrozumieć tego nie potrafią wyłącznie gówniarze, żyjący na garnuszku rodziców, którzy nie wiedzą ile kosztuje utrzymanie dziecka i ludkowie, którzy nie załapali się na ten program i zazdroszczą. Ale nawet oni pośrednio skorzystają, na rozwoju gospodarczym i na polepszeniu demografii.

 

Program 500+ jest genialny w swojej prostocie i będzie bardzo skuteczny, o czym przekonają się wszyscy niedowiarkowie, w tym biurwa z dobrzeńskiego GOPS-u.

g
gość
W dniu 01.04.2016 o 09:49, msysgisz napisał:

Gotowe są za to płacić?

tania reklama powiadasz??

wrzucasz na różne fora jedno słowo po to tylko żeby linka było widać!!!

słabo

m
msysgisz

Gotowe są za to płacić?

A
Adam ANtoni

Kolejny dowód na upolitycznione REŻIMOWE media TVP kursk (vel mlaskacz)

Dzisiaj w wiadomościach porannych był artykuł o przepisach dotyczących wykupu ziemii - JAKOŚ DZIWNIE NIKT NIC NIE POWIEDZIAŁ JAKI PREZENT RZĄD ZROBIŁ KLEROWI - ja -prywaciarz nei mogę kupić ziemii ale kościół może -o tym zapomnieli redaktorki z REŻIMOWYCH MEDIÓW sterowanych przez SZAJKĘ złodzieji z PISlamu!!!!

 

G
Gość
W dniu 01.04.2016 o 07:33, cam napisał:

A w Dobrzeniu Wielkim szefowa GOPS-u stwierdziła w lokalnej gazecie (Echo Gmin), że ona nikogo dodatkowo nie będzie zatrudniać, bo (cytuję) "nie jest przekonana do tego programu". Ona by wolała żeby było nie 500 zł od drugiego dziecka, tylko 300 zł na każde. Dodatkowo ubolewa, że niektóre rodziny wielodzietne dostaną za dużo. Pewnie boli ją to, że nie będą ją już musieli błagać o litość i łaskę, bo sami będą mogli się utrzymać, straci swoją władzę nad ludzkim losem.Dlatego będzie sabotować program, udając że nie potrzebuje dodatkowych ludzi do jego obsługi.Żałosna biurwa nie może przeboleć, że polski rząd daje coś polskim obywatelom. To się nie mieści w teutońskim zakutym łbie.Zaorać ten urząd i tę bezczelną paniusię

i ma rację...rozumiem, że twoje motto życiowe to brać, brać brać

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3