5G w Opolu i na Opolszczyźnie. Miasta i zasięg w T-Mobile, Orange, Play i Plusie. Gdzie jest 5G w Polsce?

Tomasz Wróblewski
Tomasz Wróblewski
Sieć 5G uruchamiana przez polskich operatorów na razie działa na częstotliwościach wykorzystywanych przez LTE. W Opolu 5G działa obecnie w T-Mobile.
Sieć 5G uruchamiana przez polskich operatorów na razie działa na częstotliwościach wykorzystywanych przez LTE. W Opolu 5G działa obecnie w T-Mobile. Fot . Pawel Relikowski / Polskapresse
Sieć 5G rusza na Opolszczyźnie. Na razie tylko w Opolu i tylko w dwóch sieciach. W wielu polskich miastach operatorzy - T-Mobile, Plus, Play i Orange - uruchamiają pierwsze nadajniki 5G.

Co to jest 5G?

5G to skrót oznaczający piątą generację sieci komórkowej. Ta sieć będzie szybsza niż sieci funkcjonujące obecnie i pozwoli na podłączenie do Internetu milionów dodatkowych urządzeń. To umożliwi zmianę wielu dziedzin życia.

W porównaniu z poprzednimi generacjami, sieć 5G ma dawać o wiele większą prędkość przekazywania danych i prawie niezauważalne opóźnienia oraz bardziej stabilne połączenia.

Sieć 5G pozwoli podpiąć do Internetu ogromną liczbę urządzeń. Nowa technologia pozwoli podłączyć do sieci nawet milion urządzeń na kilometr kwadratowy.

Początkowo sieć 5G ma stanowić rozwinięcie istniejącej sieci 4G/LTE/LTE-Advanced. Z czasem całkowicie przejmie jej rolę.

5G w Polsce

Rozwój sieci 5G będzie stopniowy i w dużej mierze będą ją tworzyć urządzenia, które już funkcjonują w standardzie 4G/LTE czy nawet 3G. Do łączności - oprócz tych, które już teraz służą komunikacji - będą wykorzystywane nowe pasma częstotliwości.

Na razie aukcje dla operatorów na nowe częstotliwości, z powodu epidemii koronawirusa zostały zawieszone i nie wiadomo, kiedy postępowania będą wznowione.

Właśnie dlatego czołowi operatorzy zaczynają wdrażać sieć 5G w Polsce wykorzystując dotychczas posiadane częstotliwości, dzieląc je z tymi wykorzystywanymi do sieci 4G/LTE. Rozwój infrastruktury sieci T-Mobile, Play, Plus i Orange i dostosowanie jej do 5G zajmie wiele lat.

Plan jest taki, by do 2025 roku wszystkie polskie miasta i główne drogi były objęte zasięgiem technologii mobilnej piątej generacji.

Pierwsze smartfony z 5G są już dostępne na polskim rynku. W pierwszej kolejności funkcjonalność tę otrzymały flagowe modele Samsung i Huawei, ale praktycznie każdy producent pracuje nad swoimi urządzeniami.

5G w Opolu i Polsce - T-Mobile

Klienci T-Mobile od 9 czerwca 2020 roku mogą podłączyć się do sieci 5G i rozpocząć swoją przygodę z najnowocześniejszą generacją internetu. Dzięki 1600 stacjom bazowym zlokalizowanym w całej Polsce, do końca czerwca technologia obejmie swoim zasięgiem aż 6 milionów osób i 46 miejscowości.

Sieć T-Mobile jest obecnie jedyną, która uruchamia sieć 5G w Opolu.

Aby przyłączyć się do sieci 5G w T-Mobile wystarczy urządzenie działające w technologii piątej generacji z wykorzystaniem częstotliwości 2100 MHz oraz dowolny z oferowanych od września 2019 roku planów taryfowych. Dostęp do sieci 5G w T-Mobile jest obecnie bezpłatny, a w planach biznesowych zniesione zostały limity prędkości transmisji danych. Wraz z rozwojem sieci 5G w Polsce T-Mobile zamierza tworzyć dedykowane oferty, wykorzystujące potencjał nowej technologii.

5G w Opolu i na Opolszczyźnie. Miasta i zasięg w T-Mobile, Orange, Play i Plusie. Gdzie jest 5G w Polsce?

5G w Opolu i Polsce - Orange

Orange 1 lipca 2020 uruchomiła #hello5G na paśmie wykorzystywanym przez LTE.

Sieć jest dostępna między innymi w Warszawie, Łodzi, Krakowie i Katowicach, ale także w Opolu.

Orange szacuje, że w zasięgi sieci 5G znajdzie się 6 milionów osób. Na razie nie wiadomo, czy wśród miast z zasięgiem 5G w Orange będzie Opole.

5G w Opolu i na Opolszczyźnie. Miasta i zasięg w T-Mobile, Orange, Play i Plusie. Gdzie jest 5G w Polsce?

Do uruchomienia nowej usługi 5G w Orange posłużyło pasmo 2100 MHz. W przyszłości ma ono pomagać w działaniu 5G wewnątrz budynków.

To pierwszy krok na naszej drodze do 5G. Aby tam dotrzeć, potrzebujemy częstotliwości. Dlatego mamy nadzieję, że proces przydziału pasma ruszy wkrótce, abyśmy mogli sprawnie zbudować sieć nowej generacji, z korzyścią dla polskiej gospodarki – powiedział Jean-François Fallacher, prezes Orange Polska.

5G w Opolu i Polsce - Play

Do końca czerwca 2020 roku 5G w sieci Play obejmie swym zasięgiem 53 miejscowości w Polsce. Sieć 5G w Play wykorzystuje pasmo 2100 MHz.

Zasięgiem 5G w Play są objęte m.in.: Warszawa, Kraków, Wrocław, jak i wiele mniejszych miejscowości, np.: Augustów, Zakopane, Szczyrk, Bukowina Tatrzańska, Karpacz, Giżycko, Mrągowo, Kołobrzeg, Ustka i Władysławowo.

Na tej liście nie ma obecnie żadnej miejscowości w województwie opolskim - poinformowało nas biuro prasowe Play.

[cyt]W najbliższych miesiącach będziemy dalej przystosowywać naszą sieć do technologii 5G w częstotliwości 2100 MHz, ale to dopiero początek. Mamy nadzieję na szybkie rozpoczęcie aukcji na nowe częstotliwości, zwłaszcza, że trwająca obecnie pandemia jeszcze bardziej pokazała, jak ważny dla społeczeństwa jest dostęp do nowoczesnej sieci – powiedział Jean Marc Harion, CEO Play.

5G w Opolu i Polsce - Plus

Uruchomiona przez Plusa pierwsza w Polsce sieć 5G na częstotliwości 2,6 GHz TDD działa obecnie na obszarze siedmiu polskich miast: Warszawy, Gdańska, Katowic, Łodzi, Poznania, Szczecina i Wrocławia, a w jej zasięgu znajduje się obecnie 900 tysięcy osób.

Jednocześnie trwają prace nad jej budową w kolejnych miejscowościach.

Podobnie jak to miało miejsce w przeszłości przy wdrażaniu wcześniejszych technologii jest to proces, który wymaga sporych nakładów inwestycyjnych oraz czasu.

Technologia 5G będzie też rozwijana w przyszłości na wszelkich możliwych częstotliwościach dla niej przeznaczonych. Prace te będą sukcesywnie kontynuowane, a w zasięgu 5G Plusa będzie się znajdowała coraz większa liczbę mieszkańców naszego kraju.

O tym, w jakich kolejnych miastach zostanie uruchomiona będziemy informowali na bieżąco w miarę jej rozbudowy - poinformowało nas biuro prasowe Plusa.

Technologia 5G – czy szkodzi zdrowiu? Fakty i mity

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska