60 lat Plastyczniaka w Opolu i jego artystyczne „Pokolenia”

red
Dyrektor Małgorzata Wojtanowska kroiła artystyczne torty, ufundowane z okazji wernisażu  przez radę rodziców.
Dyrektor Małgorzata Wojtanowska kroiła artystyczne torty, ufundowane z okazji wernisażu przez radę rodziców.
Liceum Plastyczne w Opolu obchodzi w tym roku wyjątkowy jubileusz: już od sześć-dziesięciu lat nauczyciele Plastyczniaka kształcą młodzież uzdolnioną artystycznie.

W związku jubileuszem w Galerii Sztuki Współczesnej przegotowano wystawę „Pokolenia”, prezentującą prace absolwentów i nauczycieli tej szkoły. Do 5 maja można oglądać prace 84 artystów, reprezentujących kilka pokoleń uczniów i pedagogów szkoły. Ta interdyscyplinarna wystawa jest nie tylko swego rodzaju „podróżą w czasie” dla osób związanych z Plastycznia-

kiem. Jej sześćdziesięcioletnia historia jest także istotną częścią historii Opola. Tytuł wystawy, zaproponowany przez kuratorki- malarki: Jolantę Golenię-Mikusz i dr Małgorzatę Futkowską, nawiązywał do jej międzypokoleniowego charakteru. Wernisaż, który odbył się 4 kwietnia, stał się spotkaniem o wyjątkowej, niemal rodzinnej atmosferze.

Wernisaż został otwarty przez Małgorzatę Wojtanowską, wieloletniego dyrektora Zespołu Państwowych Placówek Kształcenia Plastycznego w Opolu oraz Annę Potocką, dyrektor Galerii Sztuki Współczesnej. Podczas wernisażu jeden z pierwszych nauczycieli Liceum Plastycznego, Marian Szczerba, aktywny twórczo malarz i doświadczony pedagog, otrzymał Brązowy Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Przyjął to wyróżnienie z ogromnym wzruszeniem. Wzruszenie było spotęgowane wystąpieniem Zbigniewa Natkańca, artysty, pedagoga opolskiego Plastyczniaka i zarazem ucznia profesora Szczerby. Profesor Natkaniec przywołał swoje szkolne lata, rysując na tym osobistym tle sylwetkę mistrza. „Wywołany” podczas wernisażu został również profesor Andrzej Basaj, artysta grafik, pierwszy absolwent Liceum Plastycznego, który otrzymał szkolną legitymację z numerem 1.

Wystawie towarzyszył performance Marii Bitki, artystki i pedagoga, zatytułowany „Widzenie”. Rodzice ufundowali torty nawiązujące formą do tematu i charakteru wystawy. W zorganizowanie wernisażu zaangażowali się również uczniowie klasy III PLP, którzy wspomagali przebieg uroczystości.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska