68 autobusów zniknie z rozkładu jazdy strzeleckiego PKS

Radosław DimitrowZaktualizowano 
Kierownictwo PKS-u deklaruje, że do likwidacji przeznaczone zostały kursy, z których korzysta garstka osób.
Kierownictwo PKS-u deklaruje, że do likwidacji przeznaczone zostały kursy, z których korzysta garstka osób. Radosław Dimitrow
Na drastyczne cięcia zdecydował się PKS w Strzelcach Opolskich, bo nie dostał dopłat od gmin. Decyzja już zapadła, ale zacznie obowiązywać od 1 marca.

Przewoźnik już teraz zaczął drukować afisze i ulotki, żeby przygotować pasażerów do zmian. Informacje pojawią się na dworcach i przystankach. Z rozkładu zniknie aż 68 autobusowych kursów, co stanowi jedną czwartą całego rozkładu jazdy.

- Przy obecnych cenach paliw nie jesteśmy w stanie dopłacać do autobusów, z których korzysta garstka osób - tłumaczy Aleksander Patoła, prezes strzeleckiego PKS-u.

O planowanych, drastycznych cięciach w rozkładzie przewoźnik informował po raz pierwszy blisko rok temu. Od tego czasu zabiegał u wójtów i burmistrzów o dotacje do kursów. Zdecydowała się na to tylko gmina Strzelce Opolskie, która zapłaciła 50 tys. złotych. Burmistrz Zawadzkiego stworzył natomiast u siebie wewnętrzną komunikację.
Samorządowcy, którzy nie zdecydowali się dotować PKS-u mówią, że były ku temu dwa powody. Po pierwsze brak pieniędzy w gminnych kasach, po drugie wątpliwości prawne.

- Dyskutowaliśmy w tej sprawie z radnymi na komisjach i sesji - mówi Łukasz Jastrzembski, burmistrz Leśnicy. - Gdybyśmy zdecydowali dopłacić PKS-owi do nierentownych kursów, to jutro ręce po takie dotacje mogliby wyciągnąć kierownicy innych firm np. Veolii, która także kursuje po naszej gminie.

Na zmianach najbardziej ucierpią pasażerowie z gmin: Leśnica, Ujazd, Izbicko, Jemielnica i Kolonowskie.

W przypadku niektórych wsi przewoźnik pozostawi tylko pojedyncze kursy (tam i powrót). Młodzież może mieć problem, żeby dojechać na szkolne praktyki, a dorośli do pracy, urzędów i lekarzy.

- Nie mam ani samochodu ani prawa jazdy, więc nie wiem jak będę dojeżdżał do pracy - rozkłada ręce pan Andrzej z Jemielnicy, który pracuje w Strzelcach Opolskich i dojeżdżał PKS-em.

Kursy PKS do likwidacji

GMINA IZBICKO

Krośnica-Strzelce Op. (p. Borycz) 6.05, 12.45
Krośnica-Opole (p. Izbicko) 6.55
Izbicko-Strzelce Op. 9.10, 9.15
(p. Suchą), 9.55 (p. Krośnicę), 12.05 (p. Poznowice),
Izbicko-Opole 9.20
Izbicko-Ujazd (p. Strzelce Op.) 10.55
Strzelce Op.-Izbicko (p. Rozmierz) 15.50
Strzelce Op.-Suchodaniec (p. Rozmierz) 17.50

GMINA KOLONOWSKIE

Strzelce Op.-Kolonowskie 6.10 (p. Zawadzkie), 10.50 (p. Rozmierkę skrócony do Kadłuba - powrót o 11.30)

GMINA UJAZD:

Strzelce Op.-Ujazd 5.30 (p. Zimną Wódkę), 5.45 (p. Jaryszów)
Ujazd-Strzelce Op. (p. Jaryszów) 5.55, (p. Zimną Wódkę) 6.15
Ujazd-K-Koźle (p. Sławięcice) 6.15
Strzelce Op.-K-Koźle (p. Jaryszów) 8.20
Strzelce Op.-Niezdrowice 9.05 (powrót 9.45) kursuje tylko we wt. i pt.
K-Koźle-Strzelce (p. Jaryszów)- 10.00
Opole-Ujazd - (p. Jaryszów) 10.30
Ujazd-Strzelce Op. (p. Zimną Wódkę) 12.45

GMINA ZAWADZKIE

Strzelce Op.-Zawadzkie (p. Jemielnicę) 8.55
Zawadzkie-Strzelce Op. (p. Jemielnicę) 11.50
Strzelce Op.-Kielcza (p. Zawadzkie) 16.40
Kielcza-Strzelce Op. (p. Jemielnicę) 17.30

GMINA JEMIELNICA

Strzelce Op.-Barut (p. Jemielnicę) 9.00 (powrót 9.30)
Barut-Strzelce Op. (p. Łaziska) 6.00,
Strzelce Op.-Barut (p. Łaziska) 8.10, 11.00 kursują tylko we wt. i pt.
Barut-Strzelce Op. (p. Jemielnicę) 8.45, 11.35 kursują tylko we wt. i pt.
Strzelce Op.-Centawa (p. Błotnicę) 8.20, 11.20, 13.30
Centawa-Strzelce Op. (p. Błotnicę) 8.50, 12.00, 14.05

GMINA LEŚNICA

Zdzieszowice-Strzelce Op. (p. Górę św. Anny) 5.00
Żyrowa-Strzelce Op. (p. Górę św. Anny) 5.45
Leśnica-Strzelce Op. (p. Zalesie) 6.00 (powrót 6.35)
Leśnica-Strzelce Op. (p. Dolną) 9.00
Strzelce Op.-Leśnica (p. Dolną) 8.10 (powrót 9.25)
Leśnica-Opole (p. Górę św. Anny) 8.35
Strzelce Op.-Krapkowice (p. Górę św. Anny) 8.40 (powrót 10.30)
Strzelce Op.-Zdzieszowice (p. Górę św. Anny) 12.50
K-Koźle-Strzelce Op. (p. Górę św. Anny) 15.45
Strzelce Op.-Zdzieszowice (p. Zalesie) 15.20 (skrócony do Leśnicy).

Część dotychczasowych kursów zmieni ponadto trasy i godziny.

polecane: Flesz - e-papieros zagraża zdrowiu

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 22

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

p
pracownik- jeszcze.

Pan Prezes oszczędza - i bardzo dobrze,tylko oszczędzanie powinien zacząć od siebie .Tankowanie własnego - samochodu na koszt PKS to napawa na kpinę,a tych nieudaczników koło siebie jak opłacał tak opłaca.Świnie kwiczą a świnioBUS jedzie dalej (czyt. autobus )

z
z Krapkowic
A pan prezes patoła obniżył by sobie swoje pobory wzorem prezesa z głupczyc to prawdopodobnie starczyłoby na dofinansowanie tych niby nierętownych kursów,ciekawe że starostwo które jako właściciel napewno wie dlaczego koszty funkcjonowania pksu są takie duże nierobi nic aby ukrócić to chore zarządzanie tym przeciębiorstwem .Chyba że jest się czym podzielić między kolesiami,to tyle

Obnizenie pensji nic nie da. Mało kto wie, że to własnie w gestii Gmin leży interesowanie się komunikacją. To włodarze poszczególnych Gmin winni dopłacać do kursów, tak, aby młodzież udająca się do szkół, dorośli do pracy, a starsi, samotni mieli zapewniony dojazd do lekarza i do instytucji/np. sądu, ZUS-u itp/. Gminy nie lubią tego tematu, milczą, a ciemny lud nie domaga się tego, co mu się należy, bo też tego nie wie.
t
tomek

Niedługo chyba za dwa lata wybory samorządowe ,ci którzy pozbawiają nas dzisiaj kumunikacji przyjdą po głosy poparcia aby mogli dalej siedzieć na cieplutkich stołkach w pięknych gabinetach,będziemy pamiętali tak jak wy pamiętacie o swoich znajomych,rodzinie,szwagrach,citkach,itp...Bo nato pieniądze są i na ciepłe posadki dla krewnych,a reszta chołoty na piechotę do szkoły,lekarza,o ile dojdzie,czy do urzędu,zapamiętamy tych wójtów i ich kolesi.......

t
tomek

A pan prezes patoła obniżył by sobie swoje pobory wzorem prezesa z głupczyc to prawdopodobnie starczyłoby na dofinansowanie tych niby nierętownych kursów,ciekawe że starostwo które jako właściciel napewno wie dlaczego koszty funkcjonowania pksu są takie duże nierobi nic aby ukrócić to chore zarządzanie tym przeciębiorstwem .Chyba że jest się czym podzielić między kolesiami,to tyle

g
gucio

Przepraszam-tych 8 zniknie dopiero jak je zakupi PAN PREZES .

g
gucio

Jak zniknie 68 autobusów z rozkładu? PKS ma tylko 60 autobusów!

U
Uczeń
Młodzież dojeżdża rano do szkół w 95% autobusami "szkolnymi", które są wyłącznie dla uczniów i nie są ujęte w rozkładzie jazdy. Autobusy dla uczniów są całkiem odrębne i nawet nie można ich używać na trasach pasażerskich. Widać, że pan szkolniak już od dawna ma niewiele wspólnego ze szkołą.

Dojeżdżam do SOP do szkoły (średniej) i dojeżdżam autobusami, które SĄ UJĘTE w rozkładzie jazdy i jeżdża nimi również osoby, do pracy, do lekarza, czy w innej sprawie. Widać że Gośćdawno nie jechał PKSem
G
Gość

Młodzież dojeżdża rano do szkół w 95% autobusami "szkolnymi", które są wyłącznie dla uczniów i nie są ujęte w rozkładzie jazdy. Autobusy dla uczniów są całkiem odrębne i nawet nie można ich używać na trasach pasażerskich. Widać, że pan szkolniak już od dawna ma niewiele wspólnego ze szkołą.

G
Gość
Gminy powinny coś dołożyc do przewozów i byłoby po temacie.

GMINY MAJA CEL I PIENIADZE TYLKO NA TABLICE DWUJEZYCZNE
G
Gość

Gminy powinny coś dołożyc do przewozów i byłoby po temacie.

k
komuch
Więcej tablic niemieckojęzycznych załatwi sprawę i będą państwo zadowoleni!

A co mają tablice wspólnego z przewozami.Odpowiem jeszcze głupiej.Chcieliście kapitalizmu więc go macie,nażrecie się go bo tak wygląda i smakuje.PKS to zakład dokonujący usługowych przewozów a nie Caritas.
c
czytelnik

Do sz.pana szkolniak/to kazdy o tym dobrze wie ze na młodziezy szkolnej jest najwiekszy zysk to pks powinien zadecydowac może 7/10 ......

t
t.u.

P.Andrzeju z Jemielnicy a rower Pan ma? Przeciez do Strzelec jest niedaleko i jeszcze macie taką fajna drogę rowerową.

s
szkolniak

do "czytelnik" chyba choory jestes , młodzież która ma dojeżdzać na 8 do szkoly ma jechać o 5.10 do SOP? Najpierw trzeba wszystko przemyslec , a nie patrzec w egoistyczny sposob. PKS najbardziej zarabia na uczniach , więc to by nie bylo w ogole oplacalne.

a
anna

Akurat jeśli chodzi o Strzelce to raczej nie ma innej konkurencji a by się przydała może PKS by wtedy bardziej dbał o pasażerów. Kiedy Firma Luz starała sie wejść na rynek strzelecki to nie dała rady się przebić takie dostała obostrzenia.Firma Fart potrafi zawieść na trasie Opole Kluczbork za 1/3 ceny taniej nasz PKS do Opola wiezie drożej a kilometry są te same.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3