70 lat Nowej Trybuny Opolskiej i Radia Opole. Jak pasjonaci rozwijają i promują gminę Ujazd

Radosław Dimitrow
Radosław Dimitrow
W gminie Ujazd mieszka wielu pasjonatów. Poznaliśmy ich bliżej podczas urodzinowej akcja z okazji 70-lecia NTO i Radia Opole.
W gminie Ujazd mieszka wielu pasjonatów. Poznaliśmy ich bliżej podczas urodzinowej akcja z okazji 70-lecia NTO i Radia Opole. Radosław Dimitrow
Produkują miody, wina i zajmują się upiększaniem swoich miejscowości. A przedstawiciele Młodzieżowej Rady Miasta organizują akcje charytatywne i pomagają podczas gminnych imprez.

Przedstawiciele Młodzieżowej Rady Miasta Gminy Ujazd gościli w piątek w plenerowym studiu Radia Opole i Nowej Trybuny Opolskiej, które z okazji 70-lecia obu mediów, stanęło na rynku w Ujeździe.

Choć młodzież działa w swoich strukturach dopiero od jesieni, to już ma na swoim koncie udział w kilku akcjach charytatywnych m.in. „Paczuszka dla Maluszka” oraz WOŚP. Niedawno zaproponowali natomiast władzom gminy wydłużenie godzin pracy świetlic i budowę skateparku.

- Nasza rada liczy 15 osób, pochodzimy z różnych zakątków gminy i każdy z nas ma różne pomysły na rozwój - mówią Natalia Glinka, Dominika Muskała i Kamil Bednarek, członkowie rady. - Na dodatek mamy w planach kilka kolejnych akcji charytatywnych, które będziemy prowadzić w czasie wakacji.

Młodzież brała udział m.in. w organizacji „Biegu Śladami Zeflika”, czyli imprezy charytatywnej w niewielkich Niezdrowicach. To z kolei miejscowość, która słynie w okolicy z ludzi bardzo zaangażowanych w program Odnowy Wsi. Aktualnie jest to także Najpiękniejsza Wieś Opolszczyzny, która zdobyła ten tytuł m.in. dzięki wyremontowaniu domu spotkań, upiększaniu skwerów, budowie ścieżek edukacyjnych, szatni sportowej, a także doposażaniu miejscowej OSP.

- To zasługa wszystkich mieszkańców, którzy poświęcili prywatny czas, żeby zrobić coś dobrego dla naszej wsi - mówi Artur Kijowski, jeden z działaczy z Niezdrowic. - Ale tytuł zdobyliśmy nie tylko ze względu na to, że wieś wizualnie wygląda dobrze. Ważne było także to, że żyją tutaj zaangażowani ludzie z pasją.

Jednym z pasjonatów z Niezdrowic jest np. Adrian Urbańczyk, który posiada własną pasiekę. Dzięki niemu wieś kojarzona jest z dobrym miodem.

- Specjalizuję się w produkcji miodu lipowego. Właśnie ten rodzaj jest charakterystyczny dla Niezdrowic - mówi pszczelarz.

W samym Ujeździe, a także po drugiej stronie gminy - w Balcarzowicach - także mieszkają pasjonaci. Specjalizują się w produkcji win i jest to drugi lokalny produkt, z którym kojarzona jest gmina Ujazd.

- Kiedy zakładałem winnicę działałem na Opolszczyźnie pod numerem 2 - relacjonuje Marcin Cwielong właściciel Winnicy Rodzinnej z Balcarzowic. - Dziś działa natomiast 14 winnic, co pokazuje jak szybko rozwija się ta branża.

- Nie rywalizujemy, a współpracujemy - dodaje Krystian Tomaka, właściciel winnicy Estro z Ujazdu. - Chcemy, żeby nasze lokalne wina nie tylko dobrze smakowały, ale też promowały okolicę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska