70 lat nto i Radia Opole. Dziś jesteśmy na Zamku Książęcym w Niemodlinie, gdzie trwa I Etnofestiwal

Sławomir Draguła
Sławomir Draguła
Naszym pierwszym gościem była Dorota Koncewicz, burmistrz Niemodlina, która opowiedziała o jednym z symboli gminy, czyli karpiu oraz o tym, dlaczego obwodnica poprawiła jakość życia w mieście.
Naszym pierwszym gościem była Dorota Koncewicz, burmistrz Niemodlina, która opowiedziała o jednym z symboli gminy, czyli karpiu oraz o tym, dlaczego obwodnica poprawiła jakość życia w mieście.
Naszym pierwszym gościem była Dorota Koncewicz, burmistrz Niemodlina, która opowiedziała o jednym z symboli gminy, czyli karpiu oraz o tym, dlaczego obwodnica poprawiła jakość życia w mieście. Czekamy na Was do godziny 15:00 na Zamku Książęcym, na którym do późnych godzin nocnych trwa dziś I Etnofestiwal Opolski.

Oddana do użytku prawie rok temu obwodnica Niemodlina polepszyła komfort życia mieszkańców.

- Najważniejsze jest to, że ruch ciężkich samochodów został wyprowadzony z centrum miasta, na czym zyskały nasze zabytki oraz mieszkańcy - mówi Dorota Koncewicz, burmistrz Niemodlina.

Samorządowiec dodaje, że mimo wybudowania obwodnicy, centrum miasta nie zamarło.

- Ci, którzy chcą tu przyjechać, robią to, a właściciele sklepów i lokali usługowych nie stracili klientów i nie cierpią na tym, że przez centrum nie przejeżdżają już tysiące samochodów - zapewnia burmistrz.

Nasz gość nawiązał też do karpia, czyli tradycyjnego produktu związanego z Niemodliniem, który w 2015 roku wpisany został na listę Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. To 62. produkt tradycyjny z Opolszczyzny.

A początek hodowli karpia królewskiego w okolicach Niemodlina sięga XIV wieku. W XV stuleciu, za sprawą śląskich cystersów na terenie dzisiejszej gminy powstały nowe stawy, zapewniające świeże ryby w okresie bardzo licznych w owych czasach postów.

Już 100 lat później dochód ze sprzedaży ryb stanowił aż 40 proc. dochodów w niemodlińskiej części ówczesnych dóbr książęcych.

Galicyjskiego karpia królewskiego, będącego pierwowzorem obecnego karpia, wprowadzono do hodowli pod koniec XIX wieku i wkrótce potem śląska hodowla stawowa została liderem ówczesnej Europy, wyprzedzając Czechy, Austrię oraz inne prowincje niemieckie.

Po II wojnie światowej w Niemodlinie utworzono Rejonowy Zespół Rybacki, a w 1960 roku powstało działające do dziś Gospodarstwo Rybackie.

Prowadzi ono hodowlę ryb na obszarze około 710 ha stawów w powiecie opolskim oraz 250 ha w powiecie raciborskim, produkując co roku około 400 ton karpia dla odbiorców z całego kraju.

Sonda - Czy Polacy chcą amerykańskiej elektrowni atomowej w Polsce?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska
Dodaj ogłoszenie