Oddana do użytku prawie rok temu obwodnica Niemodlina polepszyła komfort życia mieszkańców.
- Najważniejsze jest to, że ruch ciężkich samochodów został wyprowadzony z centrum miasta, na czym zyskały nasze zabytki oraz mieszkańcy - mówi Dorota Koncewicz, burmistrz Niemodlina.
Samorządowiec dodaje, że mimo wybudowania obwodnicy, centrum miasta nie zamarło.
- Ci, którzy chcą tu przyjechać, robią to, a właściciele sklepów i lokali usługowych nie stracili klientów i nie cierpią na tym, że przez centrum nie przejeżdżają już tysiące samochodów - zapewnia burmistrz.
Nasz gość nawiązał też do karpia, czyli tradycyjnego produktu związanego z Niemodliniem, który w 2015 roku wpisany został na listę Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. To 62. produkt tradycyjny z Opolszczyzny.
A początek hodowli karpia królewskiego w okolicach Niemodlina sięga XIV wieku. W XV stuleciu, za sprawą śląskich cystersów na terenie dzisiejszej gminy powstały nowe stawy, zapewniające świeże ryby w okresie bardzo licznych w owych czasach postów.
Już 100 lat później dochód ze sprzedaży ryb stanowił aż 40 proc. dochodów w niemodlińskiej części ówczesnych dóbr książęcych.
Galicyjskiego karpia królewskiego, będącego pierwowzorem obecnego karpia, wprowadzono do hodowli pod koniec XIX wieku i wkrótce potem śląska hodowla stawowa została liderem ówczesnej Europy, wyprzedzając Czechy, Austrię oraz inne prowincje niemieckie.
Po II wojnie światowej w Niemodlinie utworzono Rejonowy Zespół Rybacki, a w 1960 roku powstało działające do dziś Gospodarstwo Rybackie.
Prowadzi ono hodowlę ryb na obszarze około 710 ha stawów w powiecie opolskim oraz 250 ha w powiecie raciborskim, produkując co roku około 400 ton karpia dla odbiorców z całego kraju.
Sonda - Czy Polacy chcą amerykańskiej elektrowni atomowej w Polsce?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?