70 lat nto i Radia Opole. Komprachcice to gmina wysokich lotów. O czym przekonaliśmy się na własnej skórze

Krzysztof Marcinkiewicz
Krzysztof Marcinkiewicz
70 lat nto i Radia Opole w gminie Komprachcice.
70 lat nto i Radia Opole w gminie Komprachcice. Jan Mika
Lotnisko w Polskiej Nowej Wsi jest obecnie siedzibą Aeroklubu Opolskiego. W powietrze może wzbić się tutaj każdy.

Historia znajdującego się na terenie gminy Komprachcice lotniska sięga lat 30. XX w. 1 września 1939 r. startowały z niego samoloty, które bombardowały cele na terenie Polski. Dziś po Luftwaffe w Polskiej Nowej Wsi nie ma już śladu. Na terenie lotniska swoją siedzibę ma obecnie Aeroklub Opolski.

Olbrzymie wrażenie na osobach, które odwiedzają lotnisko po raz pierwszy, robi olbrzymi hangar z 1933 roku. Jest to największy ślad przedwojennej historii. Wnętrze hangaru schowane jest za wielkimi przesuwanymi drzwiami, ważącymi kilka ton.

- Szybowce o rozpiętości 17 m bez trudności wyjeżdżają z hangaru - mówi Tomasz Radoszewski, prezes Aeroklubu Opolskiego.

W każdą sobotę na terenie lotniska organizowane są komercyjne loty turystyczne. Każdy może wzbić się w powietrze i sprawdzić, czy latanie jest dla niego. Po zrobieniu pierwszego kroku, można zapisać się na kurs i zrobić odpowiednie uprawnienia.

Zbigniew Kunas jest sekretarzem AO, ale również niezwykle doświadczonym instruktorem. Rozmawiamy z nim przed hangarem, gdzie na trawie spoczywa przygotowany do startu szybowiec szkolny.

- Stoimy przy szybowcu „Puchacz”, który jest pięknie odremontowany i wygląda jak nowy. Na nim przyszli adepci smakują latania. Kiedy im się spodoba, zaczynają latać na nowszych szybowcach – tłumaczy.

Przyrządy w takim szybowcu szkoleniowym są zdublowane, podobnie jak w samochodzie nauki jazdy. Instruktor może przejąć inicjatywę, kiedy siedzący z przodu adept sobie nie radzi.

- Jedną z możliwości startu szybowca jest start za wyciągarką. Polega to na tym, że na drugim końcu lotniska stoi maszyneria, która zwija linę. Trwa to błyskawicznie, w ciągu 2-3 sekund szybowiec osiąga prędkość 100 km/h, co wystarczy mu do startu. Ci, którzy mają możliwość polecieć szybowcem pierwszy raz, pamiętają moment startu, ponieważ robi wrażenie. Potem wznosimy się ciągle do góry z prędkością 15 m/s. Lecimy pod kątem 45 stopni i w zaledwie chwilę nabieramy wysokości 10-piętrowego wieżowca – opowiada Zbigniew Kunas.

Gminę Komprachcice odwiedziliśmy w ramach jubileuszowej akcji 70 lat nto i Radia Opole. Kolejne wyjazdy przed nami. Dzisiaj odwiedzimy malowniczy Wołczyn, gdzie spotkacie naszych dziennikarzy: Milenę Zatylną (nto) i Krzysztofa Dobrowolskiego (Radio Opole).

Sonda - Czy Polacy chcą amerykańskiej elektrowni atomowej w Polsce?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska
Dodaj ogłoszenie