70 lat nto i Radia Opole. Komprachcice to gmina wysokich lotów. O czym przekonaliśmy się na własnej skórze

Krzysztof Marcinkiewicz
Krzysztof Marcinkiewicz
70 lat nto i Radia Opole w gminie Komprachcice.
70 lat nto i Radia Opole w gminie Komprachcice. Jan Mika
Lotnisko w Polskiej Nowej Wsi jest obecnie siedzibą Aeroklubu Opolskiego. W powietrze może wzbić się tutaj każdy.

Historia znajdującego się na terenie gminy Komprachcice lotniska sięga lat 30. XX w. 1 września 1939 r. startowały z niego samoloty, które bombardowały cele na terenie Polski. Dziś po Luftwaffe w Polskiej Nowej Wsi nie ma już śladu. Na terenie lotniska swoją siedzibę ma obecnie Aeroklub Opolski.

Olbrzymie wrażenie na osobach, które odwiedzają lotnisko po raz pierwszy, robi olbrzymi hangar z 1933 roku. Jest to największy ślad przedwojennej historii. Wnętrze hangaru schowane jest za wielkimi przesuwanymi drzwiami, ważącymi kilka ton.

- Szybowce o rozpiętości 17 m bez trudności wyjeżdżają z hangaru - mówi Tomasz Radoszewski, prezes Aeroklubu Opolskiego.

W każdą sobotę na terenie lotniska organizowane są komercyjne loty turystyczne. Każdy może wzbić się w powietrze i sprawdzić, czy latanie jest dla niego. Po zrobieniu pierwszego kroku, można zapisać się na kurs i zrobić odpowiednie uprawnienia.

Zbigniew Kunas jest sekretarzem AO, ale również niezwykle doświadczonym instruktorem. Rozmawiamy z nim przed hangarem, gdzie na trawie spoczywa przygotowany do startu szybowiec szkolny.

- Stoimy przy szybowcu „Puchacz”, który jest pięknie odremontowany i wygląda jak nowy. Na nim przyszli adepci smakują latania. Kiedy im się spodoba, zaczynają latać na nowszych szybowcach – tłumaczy.

Przyrządy w takim szybowcu szkoleniowym są zdublowane, podobnie jak w samochodzie nauki jazdy. Instruktor może przejąć inicjatywę, kiedy siedzący z przodu adept sobie nie radzi.

- Jedną z możliwości startu szybowca jest start za wyciągarką. Polega to na tym, że na drugim końcu lotniska stoi maszyneria, która zwija linę. Trwa to błyskawicznie, w ciągu 2-3 sekund szybowiec osiąga prędkość 100 km/h, co wystarczy mu do startu. Ci, którzy mają możliwość polecieć szybowcem pierwszy raz, pamiętają moment startu, ponieważ robi wrażenie. Potem wznosimy się ciągle do góry z prędkością 15 m/s. Lecimy pod kątem 45 stopni i w zaledwie chwilę nabieramy wysokości 10-piętrowego wieżowca – opowiada Zbigniew Kunas.

Gminę Komprachcice odwiedziliśmy w ramach jubileuszowej akcji 70 lat nto i Radia Opole. Kolejne wyjazdy przed nami. Dzisiaj odwiedzimy malowniczy Wołczyn, gdzie spotkacie naszych dziennikarzy: Milenę Zatylną (nto) i Krzysztofa Dobrowolskiego (Radio Opole).

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska