70 lat NTO i Radia Opole. W środę 8 czerwca byliśmy w Praszce

Milena Zatylna
Milena Zatylna
Wideo
od 16 lat
W środę 8 czerwca, podróżując urodzinowym szlakiem NTO i Radia Opole, zawędrowaliśmy do Praszki. W naszym mobilnym studio gościliśmy pasjonatów historii, tradycji, przyrody, a nawet kulinarnych tradycji Praszki.

Jan Gędek, który jest miłośnikiem historii lokalnej, opowiedział o miejscowym duchu.

- To najprawdopodobniej syn arystokraty Tomasza Potockiego, który był niegdyś właścicielem miejscowych dóbr - mówił Jan Gędek. - Duch pilnuje lasu przed złodziejami, ale także chroni rodowych skarbów, które właśnie tu zostały ukryte. Można go poznać po bogatym, wytwornym stroju, a także wyglansowanych oficerkach.

Z kolei Marian Stasiak mówił o pracy nad historią Gany.

- Jesteśmy chyba jedyną wioską w gminie Praszka, która ma swoją monografię - informował Marian Stasiak. - Materiały do niej były zbierane wiele lat, a zespół redakcyjny liczył 17 osób.

Książka jest bardzo bogato ilustrowana archiwalnymi fotografiami.

Jarosław Ciężki jest z zamiłowania ornitologiem. Opowiedział o tym, jakie ptasie okazy można zobaczyć w Praszce i okolicach.

- Są to między innymi wilgi, żurawie, zimorodki, grubodzioby, dzięcioły czarne, a nawet orły bieliki – mówił Jarosław Ciężki.

Mieliśmy także przyjemność spotkać się z Szymonem Binkiem, który jest wokalistą praszkowskiej kapeli Cold Fire. Ma ona na koncie autorską płytę, a jej nagrania szturmują listy przebojów.

Niegdyś Praszka nazywana była miastem szewców. Sto lat temu działało tu ponad 100 przedstawicieli tego cechu rzemieślniczego. Opowiedziała o tym dyrektor muzeum Maria Feliks.

Babeczki z Rodzynkami, czyli panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Kowalach, wprowadziły nas w kulinarne tajniki okolic Praszki, specjalnością których są np. kluski żelazne i zalewajka.

Michał Jędryszek to człowiek wielu pasji i talentów. Z wykształcenia jest muzykiem. W czasie pandemii organizował koncerty balkonowe, które zyskały wielką popularność. Ponadto razem z babcią prowadzi fanpage na Facebooku pt. „Stara Praszka”, na którym udostępnia archiwalne zdjęcia i dokumenty dotyczące miasta.

Waldemar Bartkowski z wykształcenia jest informatykiem. Gra też w teatrze amatorskim w Praszce. Jego popisową rolą jest Pan Kazimierz ze sztuki "Kluczyk". W czasie pandemii Waldemar Bartkowski przeniósł Pana Kazimierza do social mediów, gdzie ten szybko zyskał wielkie grono fanów.

W czasie naszej plenerowej wizyty w Praszce można też było wziąć udział w grze terenowej i za pomocą mapki szukać ukrytego skarbu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska