70-lecie nto i Radia Opole. Nasi dziennikarze byli w Pokoju, gdzie spotkali się z niezwykłą rodziną Drost. Rozmawiali również o skarbie

Krzysztof Marcinkiewicz
Krzysztof Marcinkiewicz
Wideo
od 16 lat
W ramach akcji jubileuszowej związanej z 70-tymi urodzinami nto i Radia Opole, nasi dziennikarze odwiedzili malowniczą gminę Pokój. Wysłuchali historii kolejnych pasjonatów i zasłużonych mieszkańców.

Celem wspólnych wyjazdów jest odwiedzanie mieszkańców kolejnych gmin naszego regionu. W Pokoju Krzysztof Marcinkiewicz (nto) i Piotr Wójtowicz (Radio Opole) zawitali do domu państwa Eryki i Jana Drost, twórców szkła artystycznego o międzynarodowej sławie.

Rok po ukończeniu Akademii Sztuk Pięknych pan Jan otrzymał propozycję pracy w Hucie Szkła w Ząbkowicach. Miało to miejsce na początku lat 60.

- Stworzyliśmy duże zestawy szkła, nagradzane w konkursach w kraju i za granicą. Znalazły swoje miejsca w wielu muzeach – wspominał.

Jak tłumaczy, podczas tej pracy potrzebna była bardzo duża precyzja projektanta. Wystarczył jeden błąd i kilkaset elementów poszłoby na śmietnik.

Pani Eryka zwracała uwagę, że dziś wiele osób wyrzuca te szkła z Ząbkowic, bo nie wie, ile są warte.

- Traktują je jak śmieci, a one kosztują teraz 1-3 tys zł. Odkąd Huta Ząbkowicka nie istnieje, tych szkieł jest na rynku coraz mniejsza liczba – mówiła.

Pracując w Ząbkowicach państwo Drost wypuścili kilkaset różnych modeli szklanych elementów.

- Projektowaliśmy razem, jeden drugiemu doradzał, co się da wykonać, a czego nie – wspominała pani Eryka.

Jak opowiadał pan Jan, regularnie dzwonią do niego z kraju i za granicy, pytają o specjalistyczne nazwy, czy technologie wykonania.

- Niektóre rzeczy nie były sygnowane, dlatego dzwonią się dopytać, czy to nasze dzieło – tłumaczył.

Pasjonatów w gminie Pokój nie brakuje. Kolejnym z nich był pan Hubert Kołodziej, miłośnik historii lokalnej, który opowiadał o skarbie rodziny Wirtembergów.

- W styczniu wypłynęły w Monachium skrzynie wywiezione w 1931 r. Mam za niedługo spotkanie z głównym archiwistą Wirtembergów w Norymberdze, z którym będę rozmawiał na temat pozostałych skrzyń – tłumaczył.

Zwrócił również uwagę, że Pokój jest jedyną miejscowością w Europie z „pokojem” w nazwie. Patrząc na to, co dzieje się za wschodnią granicą, jest to tym bardziej warte podkreślenia.

Nasi dziennikarze odwiedzili również Stobrawski Park Krajobrazowy w Ładzy, czy rozmawiali z Kołem Emerytów i Rencistów w Pokoju.

Już w środę (29 czerwca) nto i Radio Opole będą w Głogówku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska