70-lecie nto i Radia Opole. Odwiedziliśmy kolejną gminę. Jeśli chcesz zobaczyć kości dinozaura, przyjedź do Głogówka

Krzysztof Marcinkiewicz
Krzysztof Marcinkiewicz
70-lecie nto i Radia Opole.
70-lecie nto i Radia Opole. Urząd Miejski w Głogówku
Głogówek był kolejną gminą na jubileuszowej trasie, którą wspólnie odwiedzili dziennikarze nto i Radia Opole. Mobilne studio rozstawiło się w samym sercu Głogówka, tuż obok ratusza. Przez cały dzień dziennikarze nto i Radia Opole rozmawiali z mieszkańcami gminy, którzy opowiadali o swoich pasjach i zainteresowaniach.

Mobilne studio odwiedził Jan Kokurowski, zajmujący się Izbą Tradycji w Mochowie. Wszystkie eksponaty były zbierane od 60 lat i złożone w jednym miejscu. Najstarsze z nich mają 32 mln lat!

- To kości mamuta i dinozaura. Mamy również wszelkiego rodzaju skamieniałości w minerałach. Przez wieki leżały w ziemi, dopiero ostatni postęp techniki sprawił, że można kopać głębiej i wydobywać większe skarby – zdradził pan Jan.

O niezwykłej Izbie opowiadała również pani Violetta Ćwięczek, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Głogówku, gdzie znajduje się Izba Śląska.

- Mamy wiele przedmiotów pochodzących od rodzin naszych uczniów. Zbiory były kolekcjonowane przez lata, po czym zaczęliśmy udostępniać je szerzej. Wśród eksponatów jest nawet… łóżko – podkreślała.

Jednym z gości była również Krystyna Migus z Domu Dziennego Senior Plus Głogówek.

- Chcemy, żeby nasi seniorzy dobrze się bawili. Poczynając od terapii sztuką, po warsztaty kulinarne. Te seniorzy lubią najbardziej. Teraz jest czas truskawek, dlatego pieką ciasta i galaretki z truskawkami. Dbamy również o ich formę fizyczną, poprzez codzienną gimnastykę - opowiadała.

Nie mogło zabraknąć także wątków muzycznych. Mobilne studio odwiedził Aleksander Devosges Cuber, historyk sztuki z działu muzealnego Centrum Kultury w Głogówku, który opowiadał o wizycie Ludwiga van Beethovena w Głogówku w 1806 r. Słynny kompozytor przyjechał wtedy do Głogówka na zaproszenie Oppersdorffów, którzy byli właścicielami zamku.

- To olbrzymie dziedzictwo naszego miasta, że Beethoven napisał tu dwie symfonie: 4 i 5. Jedna z nich została zadedykowana Oppersdorffowi – mówił Aleksander Devosges Cuber.

Zachęcał również do wzięcia udziału w 30. edycji Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena, który odbędzie się we wrześniu.

- To ogromne święto muzyczne. Przyjedzie wielu muzyków z całego świata – opowiadał.

Kolejne wyjazdy w ramach akcji 70-lecia nto i Radia Opole przed nami. W czwartek, 30 czerwca reporterzy będą nadawać z Głuchołaz, gdzie będzie można ich spotkać w godzinach 9.00-15.00.

od 12 lat
Wideo

Szymon Hołownia ma duże ego, większe ma tylko Lech Wałęsa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska