70-lecie nto i Radia Opole. Odwiedziliśmy kolejną gminę. Jeśli chcesz zobaczyć kości dinozaura, przyjedź do Głogówka

Krzysztof Marcinkiewicz
Krzysztof Marcinkiewicz
70-lecie nto i Radia Opole.
70-lecie nto i Radia Opole. Urząd Miejski w Głogówku
Głogówek był kolejną gminą na jubileuszowej trasie, którą wspólnie odwiedzili dziennikarze nto i Radia Opole. Mobilne studio rozstawiło się w samym sercu Głogówka, tuż obok ratusza. Przez cały dzień dziennikarze nto i Radia Opole rozmawiali z mieszkańcami gminy, którzy opowiadali o swoich pasjach i zainteresowaniach.

Mobilne studio odwiedził Jan Kokurowski, zajmujący się Izbą Tradycji w Mochowie. Wszystkie eksponaty były zbierane od 60 lat i złożone w jednym miejscu. Najstarsze z nich mają 32 mln lat!

- To kości mamuta i dinozaura. Mamy również wszelkiego rodzaju skamieniałości w minerałach. Przez wieki leżały w ziemi, dopiero ostatni postęp techniki sprawił, że można kopać głębiej i wydobywać większe skarby – zdradził pan Jan.

O niezwykłej Izbie opowiadała również pani Violetta Ćwięczek, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Głogówku, gdzie znajduje się Izba Śląska.

- Mamy wiele przedmiotów pochodzących od rodzin naszych uczniów. Zbiory były kolekcjonowane przez lata, po czym zaczęliśmy udostępniać je szerzej. Wśród eksponatów jest nawet… łóżko – podkreślała.

Jednym z gości była również Krystyna Migus z Domu Dziennego Senior Plus Głogówek.

- Chcemy, żeby nasi seniorzy dobrze się bawili. Poczynając od terapii sztuką, po warsztaty kulinarne. Te seniorzy lubią najbardziej. Teraz jest czas truskawek, dlatego pieką ciasta i galaretki z truskawkami. Dbamy również o ich formę fizyczną, poprzez codzienną gimnastykę - opowiadała.

Nie mogło zabraknąć także wątków muzycznych. Mobilne studio odwiedził Aleksander Devosges Cuber, historyk sztuki z działu muzealnego Centrum Kultury w Głogówku, który opowiadał o wizycie Ludwiga van Beethovena w Głogówku w 1806 r. Słynny kompozytor przyjechał wtedy do Głogówka na zaproszenie Oppersdorffów, którzy byli właścicielami zamku.

- To olbrzymie dziedzictwo naszego miasta, że Beethoven napisał tu dwie symfonie: 4 i 5. Jedna z nich została zadedykowana Oppersdorffowi – mówił Aleksander Devosges Cuber.

Zachęcał również do wzięcia udziału w 30. edycji Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena, który odbędzie się we wrześniu.

- To ogromne święto muzyczne. Przyjedzie wielu muzyków z całego świata – opowiadał.

Kolejne wyjazdy w ramach akcji 70-lecia nto i Radia Opole przed nami. W czwartek, 30 czerwca reporterzy będą nadawać z Głuchołaz, gdzie będzie można ich spotkać w godzinach 9.00-15.00.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska