70-lecie PSM w Opolu. Nauka, muzyka i podróże - w tej szkole to możliwe

Anna Konopka
Anna Konopka
Miriam Powrósło z klasy skrzypiec PSM II st. i Małgorzata Prochota z klasy altówki PSM II st. na tle szkoły w Opolu.
Miriam Powrósło z klasy skrzypiec PSM II st. i Małgorzata Prochota z klasy altówki PSM II st. na tle szkoły w Opolu. Anna Konopka
Od 1 września naukę w Państwowej Szkole Muzycznej rozpoczęło w tym roku 540. uczniów, a pracę 101 nauczycieli.

W zależności od wieku, w jakim uczeń rozpoczyna swą edukację, szkoła I stopnia trwa 4 lub 6 lat. Natomiast szkoła II stopnia kształci młodych muzyków na kilku specjalnościach: instrumentalistyce lub rytmice w cyklu 6-letnim albo wokalistyce w cyklu 4-letnim.

Na koncie uczniów PSM są liczne sukcesy. Wystarczy wspomnieć, że koncertowali m.in. w Zhuhai i Guangzhou w Chinach u boku tamtejszych artystów grając utwory polskich oraz chińskich kompozytorów. Zdolni opolanie z PSM dotarli także dwa razy aż za ocean w ramach współpracy z Polonią amerykańską koncertując dla publiczności Roanoke i Waszyngtonu.

- Poprzez zagraniczne wyjazdy z koncertami jako soliści, czy też z orkiestrą szkolną, nasi uczniowie nabywają umiejętności współpracy z innymi dyrygentami, poznają kulturę tych państw, język - podkreśla Magdalena Czercowy, dyrektor PSM w Opolu. - Podróże te często stają się znakomitą motywacją do podejmowania zawodu muzyka.

W szkole jest studio nagrań oraz pracownie komputerowe, w których uczniowie pracują na edytorach muzycznych i programach do kształcenia słuchu. Szkoła integruje swoich wychowanków m.in. poprzez cykliczną grę miejską „Sonotricks”, a samorząd szkolny organizuje koncerty charytatywne (ich miejscem był m.in. Szpital Neuropsychiatryczny w Opolu, Hospicjum „Betania”). PSM w Opolu ściśle współdziała m.in. urzędem miasta, uczelniami, filharmonią czy bibliotekami oraz organizuje przeglądy i konkursy – o zasięgu regionalnym jak i krajowym.

- Dzięki współpracy z opolskim środowiskiem naukowym i artystycznym nasi uczniowie mają możliwość zdobywania doświadczenia estradowego. Poprzez udział w przedsięwzięciach muzycznych młodzi uczą się prawidłowego odbioru sztuki muzycznej, krytycyzmu i kultury osobistej – kończy Magdalena Czercowy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska