Wsparcie otrzymały projekty, które zakładają redukcję emisji pyłów poprzez modernizacje elektrofiltrów na blokach 3 i 4.
Wcześniej, bo w lutym 2019, spółka zawarła z WFOŚiGW trzy umowy o udzielenie pożyczek, co łącznie daje sumę 187,4 mln zł na ograniczenie emisyjności jednostek opolskiej elektrowni, dostosowując ją do Konkluzji BAT - podaje grupa w komunikacie.
Odpowiedzialność za bezpieczeństwo energetyczne wiążemy z troską o środowisko naturalne. Zrealizowaliśmy już kilkadziesiąt projektów współfinansowanych ze środków pomocowych, które zyskały aprobatę funduszu ochrony środowiska, co jest najlepszym dowodem, że działania naszej spółki w zakresie ochrony środowiska są dostrzegane i doceniane - mówi Robert Ostrowski, prezes zarządu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna. - Tak duże wsparcie finansowe przyczyni się do dostosowania pracy bloków do zaostrzonych norm środowiskowych, które zaczną obowiązywać już za dwa lata. Zapewni to pracę bloków 3 i 4 Elektrowni Opole po 2021 roku i przyczyni się do poprawy jakości powietrza - wyjaśnia.
Wśród kilkudziesięciu projektów proekologicznych PGE GiEK, współfinansowanych ze środków pomocowych, znajdują się m.in. realizowane w elektrowniach Turów i Bełchatów.
Pozyskane pieniądze stanowiły niemal połowę kosztów realizowanych zadań. Wsparcie podchodziło z NFOŚiGW w Warszawie, a także z wojewódzkich funduszy w Łodzi, Opolu, Wrocławiu, Toruniu, Szczecinie i Zielonej Górze oraz z europejskich funduszy strukturalnych, dystrybuowanych przez instytucje krajowe, bezpośrednio z Unii Europejskiej oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego.
Fundusze pozyskano na inwestycje o charakterze proekologicznym, które służą poprawie jakości powietrza, np.: budowa i modernizacja instalacji odsiarczania i odazotowania spalin, która znacznie ogranicza emisje dwutlenku siarki i tlenków azotu.
- Inwestycje w nasze aktywa wytwórcze sprawiają, że ich uciążliwość dla środowiska naturalnego jest ograniczana, a wykorzystanie najlepszych dostępnych technologii umożliwia dalszą poprawę. W latach 1989-2018 nasze elektrownie: Bełchatów, Opole, Turów i Dolna Odra zredukowały emisje: tlenków siarki (SOX) o 93 proc., tlenków azotu (NOX) o 61 proc., oraz pyłu o 99 proc. – wylicza Robert Ostrowski.
PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna to jedna ze spółek wchodzących w skład Grupy Kapitałowej PGE – największego przedsiębiorstwa sektora elektroenergetycznego w Polsce.
Podstawowym przedmiotem działalności spółki jest wydobywanie węgla brunatnego oraz wytwarzanie energii elektrycznej. W skład PGE GiEK wchodzi 6 oddziałów zlokalizowanych na terenie 4 województw. Centrala spółki znajduje się w Bełchatowie.
PGE GiEK S.A. jest liderem w branży wydobywczej węgla brunatnego (jej udział w krajowym rynku wydobywczym tego surowca wynosi ok. 87%), a także największym wytwórcą energii elektrycznej w Polsce, zaspokajającym w niektórych miesiącach ponad 36% krajowego zapotrzebowania (dane na dzień 31 grudnia 2018 r.).
Strefa Biznesu: Coraz więcej chętnych na kredyty ze zmienną stopą
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?