74 mln euro rozdysponuje Stowarzyszenie Aglomeracja Opolska na projekty realizowane na terenie 21 gmin. W puli zostało jeszcze 30 mln zł

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
O przyczynach powstania stowarzyszenia, korzyściach z tego płynących dla mieszkańców, pieniądzach unijnych, które trafiły do 21 opolskich gmin rozmawiamy z Arkadiuszem Wiśniewskim, przewodniczącym zarządu Stowarzyszenia Aglomeracja Opolska i Piotrem Dancewiczem, dyrektorem biura stowarzyszenia.

Arkadiusz Wiśniewski przypomniał, że pomysł utworzenia aglomeracji zrodził się pod koniec kadencji jego poprzednika Ryszarda Zembaczyńskiego.

W 2013 roku przystąpiło do niej 20 gmin, Opole i ościenne, a nawet Krapkowice i Gogolin, a jako 21, rok później, dołączyły Tułowice.

Piotr Dancewicz, dyrektor biura Stowarzyszenia AO dodał, że pomysł ten wpisał się w nowe zasady podziału unijnych pieniędzy na lata 2014-2020, kiedy UE zdecydowała o utworzeniu specjalnych puli dla Zintegrowanych Obszarów Terytorialnych, czyli właśnie na projekty o szerszym niż np. gminne zasięgu.

Na Opolszczyźnie zdecydowano, że rozdysponowaniem puli ZIT zajmie się właśnie Aglomeracja Opolska. W innych regionach też powstały podobne stowarzyszenia, choć na rożnych zasadach (w opolskim każdy członek ma jeden głos), albo zarządzaniem ZIT-em zajęły się miasta wojewódzkie.

Aglomeracja Opolska otrzymała na lata 2014-2020 74 mln euro do dyspozycji. Na podstawie przygotowanej wcześniej diagnozy potrzeb wskazano cztery obszary, które wymagały wsparcia.

O tym, na jakie projekty przeznaczono te pieniądze, jakie korzyści mają z nich mieszkańcy tych gmin, ile jeszcze zostało w puli rozmawialiśmy z gośćmi w studiu nto.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska