74 mln euro rozdysponuje Stowarzyszenie Aglomeracja Opolska...

  74 mln euro rozdysponuje Stowarzyszenie Aglomeracja Opolska na projekty realizowane na terenie 21 gmin. W puli zostało jeszcze 30 mln zł

  Zdjęcie autora materiału
  Edyta Hanszke

  Aktualizacja:

  Nowa Trybuna Opolska

  O przyczynach powstania stowarzyszenia, korzyściach z tego płynących dla mieszkańców, pieniądzach unijnych, które trafiły do 21 opolskich gmin rozmawiamy z Arkadiuszem Wiśniewskim, przewodniczącym zarządu Stowarzyszenia Aglomeracja Opolska i Piotrem Dancewiczem, dyrektorem biura stowarzyszenia.
  Arkadiusz Wiśniewski przypomniał, że pomysł utworzenia aglomeracji zrodził się pod koniec kadencji jego poprzednika Ryszarda Zembaczyńskiego.

  W 2013 roku przystąpiło do niej 20 gmin, Opole i ościenne, a nawet Krapkowice i Gogolin, a jako 21, rok później, dołączyły Tułowice.

  Piotr Dancewicz, dyrektor biura Stowarzyszenia AO dodał, że pomysł ten wpisał się w nowe zasady podziału unijnych pieniędzy na lata 2014-2020, kiedy UE zdecydowała o utworzeniu specjalnych puli dla Zintegrowanych Obszarów Terytorialnych, czyli właśnie na projekty o szerszym niż np. gminne zasięgu.

  Na Opolszczyźnie zdecydowano, że rozdysponowaniem puli ZIT zajmie się właśnie Aglomeracja Opolska. W innych regionach też powstały podobne stowarzyszenia, choć na rożnych zasadach (w opolskim każdy członek ma jeden głos), albo zarządzaniem ZIT-em zajęły się miasta wojewódzkie.

  Aglomeracja Opolska otrzymała na lata 2014-2020 74 mln euro do dyspozycji. Na podstawie przygotowanej wcześniej diagnozy potrzeb wskazano cztery obszary, które wymagały wsparcia.

  O tym, na jakie projekty przeznaczono te pieniądze, jakie korzyści mają z nich mieszkańcy tych gmin, ile jeszcze zostało w puli rozmawialiśmy z gośćmi w studiu nto.


  Czytaj treści premium w Nowej Trybunie Opolskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Forum tylko dla zalogowanych.

  Załóż konto / Zaloguj się

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Warto zobaczyć

  Wiedza o samorządzie w pigułce

  Wiedza o samorządzie w pigułce

  Mistrzowie tańca irlandzkiego po raz pierwszy w Opolu!

  Mistrzowie tańca irlandzkiego po raz pierwszy w Opolu!

  Zapraszamy na jeździecki Hubertus 2018

  Zapraszamy na jeździecki Hubertus 2018

  Wideo