Nasza Loteria

77 lat temu powstańcy warszawscy przybyli do obozu Lamsdorf. Tutaj trwała ich katorga [ZDJĘCIA]

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Stanisław Wołczaski z Wrocławia opowiadał o swoim udziale w powstaniu warszawskim i w konspiracji.
Stanisław Wołczaski z Wrocławia opowiadał o swoim udziale w powstaniu warszawskim i w konspiracji. CMJW
W środę rocznicowe uroczystości odbyły się pod Pomnikiem Powstańców Warszawskich w Łambinowicach. Brało w nich udział około stu osób.

Gościem obchodów w Łambinowicach był 91-letni powstaniec warszawski Stanisław Wołczaski z Wrocławia. Nie był jeńcem obozu Lamsdorf. Udało mu się uciec z transportu. Opowiadał o swoim udziale w powstaniu i o konspiracji. Jako 14-latek w czasie powstania warszawskiego zajmował się m.in. kolportowaniem podziemnej prasy.

Jeńców – powstańców warszawskich - uczczono apelem pamięci i salwą honorową. Pod pomnikiem złożono kwiaty i zapalono znicze.

Druga część obchodów odbywała się w opolskiej siedzibie muzeum i miała formę webinarium adresowanego do szkół. Wzięło w nim udział 7 placówek z Opola, Nysy i z Warszawy.

Dr Piotr Stanek, kierownik działu naukowego w CMJW przeprowadził dla nich krótką prelekcję nt. niewoli powstańców warszawskich oraz zaprezentował trailer filmu dokumentalnego pt. „Przystanek Lamsdorf. Powstańcy warszawscy w niewoli”, zachęcając do obejrzenia go w całości na kanale CMJW na Youtubie.

- 77 lat temu do Stalagu 344 Lamsdorf dotarła pierwsza grupa powstańców warszawskich – mówi dr Piotr Stanek. - Dla większości z nas koniec powstania oznacza koniec tej historii. Tymczasem dla jeńców siedem miesięcy w niewoli to był czas nierozerwalnie związany z powstaniem. 17,5 tysiąca żołnierzy AK trafiło do ok. 40 obozów. Największa grupa – prawie 6 tys. osób - do Lamsdorf. Obok typowych jeńców, czyli dorosłych mężczyzn, w tej grupie były także kobiety (około 1000) i niepełnoletni obojga płci (650). Wycieńczeni po 63 dniach walki trafili do najgorszego sektora obozu i zostali bardzo brutalnie potraktowani. Zwłaszcza dla kobiet i warszawskich dzieci była to wyjątkowo trudna próba.

Rozmowę o kulisach filmu pt. „Przystanek Lamsdorf. Powstańcy warszawscy w niewoli” z reżyserem Mirosławem Basajem prowadziła dr Anna Czerner z CMJW.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

szkolenie wojsko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska