8 września to niedziela ze świętami plonów. Będę opolskie dożynki wojewódzkie i wiele innych imprez

Anna Gryglas
Dożynki w Jędrzychowie
Dożynki w Jędrzychowie Anna Gryglas
Trwa sezon dożynkowy 2024 w województwie opolskim. Dzisiejsza niedziela (8 września) to niedziela świąt plonów w wielu miejscowościach. W Białej odbędą się dożynki wojewódzkie. Zobacz, gdzie i kiedy odbędą się imprezy oraz jakie atrakcje organizatorzy przygotowali dla swoich gości.

Zakończenie żniw to zawsze uroczysty moment, rolnicy mogą pochwalić się tym, co udało im się wysiać w gospodarstwie. Z tej okazji na wsiach organizowane są zabawy, zwane dożynkami.

Dożynki 2024 w Opolskiem. Gdzie odbędą się imprezy?

Najpierw ciężka praca, a potem zbiory i zabawa. W naszym województwie już zakończyły się żniwa, a gdy pola już zostaną skoszone, przychodzi czas wielkiej fety. Gdzie odbędą się dożynki w naszym województwie i jak będą wyglądały?

Podpowiadamy, gdzie można wziąć udział w dożynkowej zabawie. W najbliższy weekend świętują m.in.: Ujazd, Otmuchów, Gogolin, Boguszyce ( gmina Prószków) Ujazd, Komorno (gmina Reńska Wieś) czy Rzymiany (gmina Pakosławice). W niedzielę odbędą się także Dożynki Wojewódzkie w Białej.

Szczegółową listę dożynek na Opolszczyźnie i programów znajdziecie w naszej galerii

Co będzie w programie? Podczas Dożynek Wojewódzkich zaplanowano m.in.: prezentację koron dożynkowych, galę dożynkową, rozstrzygnięcie Wojewódzkich Konkursów: Koron Dożynkowych, Piękna Wieś Opolska, Fundusz Sołecki i Bezpieczne Gospodarstwo Rolne.

Na scenie oprócz lokalnych zespołów wystąpią prawdzie gwiazdy: Kabaret Skeczów Męczących oraz Golec uOrkiestra.

Dożynki to inaczej Święto Plonów lub Wieńce, czyli ludowe święto połączone z obrzędami dziękczynnymi za ukończenie żniw i prac polowych. W czasach przedchrześcijańskich – etniczne święto słowiańskie, przypadające w okresie równonocy jesiennej (23 września). Współcześnie obchodzone zwykle w jedną z niedziel lub sobót sierpnia lub września po zakończeniu żniw.

Tak jak współczesne zbiory różnią się od tych sprzed 100 lat tak i fetowanie dożynek wygląda nieco inaczej.

Wiele z tradycyjnych obrzędów jest jednak obchodzonych do dziś. Najpierw wierni udają się na mszę, aby prosić Boga o dalsze błogosławieństwa dla gospodarstw, następnie oddają się przyjemnościom. Na stoiskach można zakupić domowe potrawy, przetwory, koła gospodyń wiejskich dzielą się przepisami przekazywanymi z pokolenia na pokolenie. Na scenach występują prawdziwe gwizdy.

Dożynki gminne w Jędrzychowie.

Dożynki w Jędrzychowie. Tak świętowano w gminie Nysa. Dożynk...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska