800 lat Opola. Rozstrzygnięto konkurs na rzeźbę Kazimierza I Opolskiego. Stanie w Rynku

Anna Grudzka
Anna Grudzka
- Ten projekt ma potencjał pomnikowy. Jest dynamiczny. Widać, że rzeźbiarz czuje formę - mówi prof. Mariusz Białecki.
- Ten projekt ma potencjał pomnikowy. Jest dynamiczny. Widać, że rzeźbiarz czuje formę - mówi prof. Mariusz Białecki. KSW
Rozstrzygnięto konkurs na rzeźbę Kazimierza I Opolskiego. Najwyżej oceniony pomysł będzie realizowany jeśli autor zgodzi się na zmiany.

Kazimierzowi I Opolskiemu Opole zawdzięcza status miasta. M.in. dlatego zrodził się pomysł, aby to właśnie ten książę piastowski doczekał się pomnika z okazji 800-lecia miasta. W środę rozstrzygnięto konkurs na rzeźbę. Najwięcej punktów (67/100) zdobyła koncepcja opolskiego artysty Wita Pichurskiego.

- Ma potencjał pomnikowy. Jest dynamiczna, widać, że rzeźbiarz czuje formę, tylko nie poradził sobie ze stylizacją całej postaci. Szczególnie sylwetki konia będącej wręcz hybrydą idącą w stronę bajkowości, wynaturzenia, które załamuje się w pewnych momentach jeśli chodzi o proporcje - tłumaczy prof. Mariusz Białecki z ASP w Gdańsku, przewodniczący sądu konkursowego.

Jury podkreślało, że żaden ze zgłoszonych do konkursu projektów nie nadaje się do realizacji w zaproponowanej formie, ale propozycja Pichurskiego ma największy potencjał na realizację. Tyle, że potencjał rozkwitnie jeśli artysta dojdzie do porozumienia z miastem i dokona zaproponowanych przez komisję zmian.

Wit Pichurski zapowiada, że jest otwarty na współpracę z miastem. - Członkowie komisji konkursowej to rzeźbiarze, mający ogromne doświadczenie w pomnikach konnych, dlatego przyjąłem ich słowa jako budujące i konstruktywne. Każdy chciałby być tylko chwalony, ale mam też świadomość ciężącej na mnie odpowiedzialności, dlatego dołożę wszelkich starań, żeby pomnik Kazimierza I Opolskiego miał dobre walory artystyczne, spodobał się mieszkańcom i stał się elementem budowania naszej tożsamości - mówi.

Kazimierza I Opolskiego na koniu mamy zobaczyć w przyszłym roku. - Tym pomnikiem nie tylko honorujemy ojca założyciela miasta, ale też przypominamy o piastowskim charakterze Opola. Sama budowa pomnika wpisuje się też w projekt „Dawnego Opola”, czyli renowacji Zamku Górnego i budowy mostu zwodzonego przy ul. Opolczyka - mówił Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola.

Pomnik - po konsultacjach - stanie na południowej pierzei Rynku. Ma kosztować 300-350 tys. zł.

Komisja konkursowa do drugiego etapu zakwalifikowała cztery propozycje.

Pomnik Kazimierza I Opolskiego stanie na Rynku w Opolu [wide...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska