800-lecie Opola. Znamy program wydarzeń na cały rok [wideo]

Anna Konopka
Anna Konopka

Wideo

Zobacz galerię (6 zdjęć)
Przez cały 2017 rok opolanie będą świętować jubileusz miasta. Wśród imprez z okazji 800-lecia Opola są koncerty, spektakle, widowiska plenerowe w centrum i nad Odrą oraz wydarzenia sportowe. Poznaliśmy już szczegółowy program atrakcji na każdy miesiąc 2017 roku. Wciąż jednak nie wiemy, jaka gwiazda międzynarodowa przyjedzie do Opola. - To przedstawiciel muzyki popularnej, która łączy różne pokolenia. To uznany artysta, który koncertuje od wielu lat - zdradzili urzędnicy.

Atrakcje odbędą się już 1 października na opolskim Rynku.
- Zapraszamy mieszkańców i turystów do udziału w symbolicznej lokacji miasta Opola przez księcia Kazimierza I Opolskiego, który przyjedzie na Rynek z drużyną i zaprezentuje akt lokacji - mówi Łukasz Śmierciak, naczelnik wydziału promocji w urzędzie miasta.

Jak dodał, ten akt w oryginale się nie zachował, a lokacja Opola była prawdopodobnie ustna.
- Udało nam się odtworzyć ten dokument i podczas tego specjalnego wydarzenia pokażemy, jak on mógłby wyglądać - zapowiada Łukasz Śmierciak.

Zobaczymy także wystawę w Archiwum Państwowym z autentycznymi dokumentami sygnowanymi przez Kazimierza I Opolskiego i jego żonę Wiolę.

Wśród imprez z okazji 800-lecia Opola są koncerty, spektakle, widowiska plenerowe w centrum i nad Odrą oraz wydarzenia sportowe.

Zobaczymy także odtworzone historyczne obiekty architektoniczne Opola, które można było oglądać przed wojną. Na nowo w mieście pojawi się posąg Junony, symbol opolskiego przemysłu cementowego oraz fontanna końska, która mieściła się przy pl. Wolności.

Zobacz też: Ratusz dał pół miliona na promocję 800-lecia Opola

Podczas konferencji wciąż nie zdradzono, kim będzie gwiazda zagraniczna, która da koncert w czerwcu przy centrum handlowym Karolinka przy ul. Wrocławskiej. Wiadomo, że to przedstawiciel muzyki popularnej,który koncertuje od wielu lat. Koncert będzie biletowany.

Oficjalne obchody 800-lecia Opola rozpoczną się w Sylwestra.

Cykl ośmiu koncertów na osiem wieków to propozycja na 2017 rok.
- Otwarte dla widzów koncerty będą prezentować muzykę z różnych epok historycznych - zapowiada Śmierciak. - Otwarcie tego cyklu już 3 lutego w filharmonii z udziałem 80 filharmoników, absolwentów PSM w Opolu.

W lutym także odbędzie się wielki bal charytatywny, na którym bawić będzie się 350 gości, m.in. honorowych obywateli Opola, ambasadorów stolicy polskiej piosenki, a także burmistrzów i prezydentów miast partnerskich.

W planie jest otwarcie wyremontowanej hali „Okrąglaka”, które potrwa dwa dni. Miasto szykuje z tej okazji imprezę muzyczno-sportową.

W marcu 40-osobowe grono naukowców spotka się na międzynarodowej konferencji poświęconej historii i wielokulturowości Opola.
W kwietniu miasto zaprosi opolan na Święto Wojciechowe poświęcone patronowi miasta, a w jego trakcie na jarmark historyczny, spektakl plenerowy o św. Wojciechu.

- Zorganizujemy spotkania ze znanymi Wojciechami, a wszystkie osoby o tym imieniu zapraszamy na ogólnopolski zjazd do Opola - wylicza.

Opolanie przegapić nie mogą majowego Wielkiego Testu Wiedzy o Historii Opola, który będzie stylizowany na telewizyjny show.

Wiosną i latem będzie można zwiedzać wieżę ratuszową, a podczas majowego weekendu pojawią się w Opolu rycerze z całej Europy i odbędzie się inscenizacja bitwy pod Opolem z 1241 roku.

Podczas Dni Opola, które wyjątkowo odbędą się w maju, w amfiteatrze odbędzie się koncert jubileuszowy. Zabrzmi muzyka jazzowa i popularna w wykonaniu wybitnych artystów.

W czerwcu zapanuje festiwalowa atmosfera oraz zaśpiewa znana, międzynarodowa gwiazda. Natomiast w lipcu nad Odrą zobaczymy widowisko plenerowe ukazujące związki miasta z rzeką.
W lipcu na wyspie Bolko i na osiedlu Armii Krajowej rozegrane zawody w powietrzu z udziałem kilkudziesięciu ekip baloniarskich i zawody dla fanów sportów motorowych.

Czeka nas nowa odsłona Jarmarku Franciszkańskiego we wrześniu - połączona z paradą historyczną. W tym miesiącu planowana jest jeszcze Opolska Noc Kabaretowa, która będzie galą z historią w tle.

Ciekawie zapowiada się także październikowy festiwal muzyki klubowej i elektronicznej z targami fonograficznymi w CWK - wydarzenie z muzyką na żywo i pokazem laserowym i giełda płyt winylowych.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 24

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

E
Eurofighter chadziaj
W dniu 23.09.2016 o 21:49, Eurofighter napisał:

   Ty gupi Poslowianie niegoscinny, zresztom zes jest Gosciym ktory nieumiy sie zachowac na nie swoim, a gupim Lebrym to juz swojom Drogom! 

Ty g.... Eurofighterze, naucz się zachowywac dziadu, bo jak widzę napisałeś do kogoś "Tys je gupi leber i gebels"

a to nieładnie i można za to dostać po mordzie. Teraz to Ty jesteś gościem U NAS i zachowuj się, bo pomimo gościnności, w krzakach może Ci ktoś do życi nakopać.

 

"

j
jolkipolkimanlubwoman

OPOLE W KORKACH

Może to i nie dużo w stosunku do Krakowa i innych zakorkowanych miast Polski

Ale brak kolejnej przeprawy przez Odrę skutecznie korkuje cale miasto

 

A nawet przy braku nowych mostów i na czas gdy most na Niemodlińskiej nie ma swojej przepustowości

 

Można by było tak jak na Wszystkich Świętych postawić policjantów kierujących ruchem skoro sygnalizacja nie daje rady

 

1 – rondo koło makro żeby udrożnić obwodnice popołudniu

2  - Wrocławska ze Spychalskiego

3- czarnowąsy – 1 skrzyżowanie korek na 30 minut – przecież tam dojeżdża na budowę 3000 ludzi a ma dojeżdżać 5000 niedługo

4 – Oleska z obwodnica

Reszta wylotówek jakoś daje rade

 

Wystarcza policjanci od 6 do 8 mej  i od 15-stej do 17-stej

 

Chyba miasto Opole i elektrownia mogło by się zrzucić na parę etatów policyjnych na rok lub dwa.

Do czasu otwarcia Mostu na Niemodlińskiej, obwodnicy Czarnowąs (niedługo Opola)  i wybudowania kolejnej przeprawy przez Pasiekę.

Ile ludzi przyjedzie wtedy na czas do pracy , odbierze dzieci ze szkoły, dojedzie do domu godzinę szybciej i będzie chwalić naszego miłościwie panującego prezydenta Opola.

 
j
ja Słowianin

Herbord był napisał 8 wieków temu :

I, co mówi się ze zdumieniem, stół u nich nigdy nie jest pusty, nigdy bez nakrycia, a każdy ojciec rodziny ma dom dla siebie, czysty i porządny, tylko do wypoczynku przeznaczony. Tam stół zawsze jest pełen wszystkiego, co można jeść i pić, a po zużyciu jednego przynosi się następny. Nie dopuszczają ani myszy, ani myszołapki, ale nakrycia przykrywa się czystym płótnem w oczekiwaniu na biesiadnika. O jakiejkolwiek porze chcą się posilić, obojętnie, goście czy domownicy, znajdują wszystko przygotowane na stole

Taka zaś między nimi jest wiara i wspólnota, że całkiem nie znajdziesz między nimi złodziei lub oszustów. Skrzyń lub schowków zamkniętych nie osiadają. Bo ani zamku, ni klucza u nich nie widzieliśmy, co więcej bardzo się dziwili, że tobołki nasze i skrzynie widzieli pozamykane. Odzież swoją, pieniądze i wszystkie kosztowności swoje chowają w beczkach i stągwiach całkiem prosto przykrytych. Nie obawiają się żadnego oszustwa, bo go sami nie doznają

 

E
Eurofighter
W dniu 23.09.2016 o 21:49, Eurofighter napisał:

   Ty gupi Poslowianie niegoscinny, zresztom zes jest Gosciym ktory nieumiy sie zachowac na nie swoim, a gupim Lebrym to juz swojom Drogom! 

Tys je gupi leber

E
Eurofighter
W dniu 23.09.2016 o 18:44, Eurofighter napisał:

Tys je gupi leber i gebels

 

A w 1945 przyszli ruskie i stworzyli hanysa z ciała swojego i omy niemieckiej, Amen

Ty gupi Poslowianie niegoscinny, zresztom zes jest Gosciym ktory nieumiy sie zachowac na nie swoim, a gupim Lebrym to juz swojom Drogom!

j
ja Słowianin
850 lat temu napisał Helmold, Saksończyk
Tam na podstawie własnego doświadczenia przekonałem się o  tym, o czym przedtem słyszałem na podstawie pogłosek, a mianowicie że żaden naród nie przewyższa gościnnością Słowian. Wszyscy bowiem jednomyślnie i tak ochoczo przyjmują gości, że nikt nie potrzebuje prosić o gościnę. Co bowiem posiadają dzięki uprawie roli, rybołówstwu czy polowaniu, w całości przeznaczają na dzieło szczodrości, głosząc za najdzielniejszego tego, kto jest rozrzutniejszy.
Ta chęć postawienia się prowadzi wielu do kradzieży i rabunków. Zaiste, te rodzaje przestępstw przebacza się u nich łatwo, znajdują bowiem usprawiedliwienie w dążeniu do gościnności. Albowiem według zwyczajów słowiańskich co ukradniesz nocą, następnego dnia winieneś rozdzielić między gości. Gdyby zaś ktoś – co się zresztą niezmiernie rzadko zdarza – został schwytany na odmowie pielgrzymowi gościny, wolno jego dom i majątek strawić pożarem; powszechna też panuje zgoda by takiego nazwać niesławnym i złym i godnym szyderstwa ze strony wszystkich, kto nie obawia się odmówić gościowi chleba. Cechowała ich w wysokim stopniu gościnność, okazują też należny szacunek rodzicom. (...) Albowiem gościnność i troska o rodziców uchodzą u Słowian za pierwsze cnoty
====
minęło tyle wieków a ja jestem dumnym Słowianinem , który śmiało może przytaczać słowa saskiego historyka

 

E
Eurofighter historyk
W dniu 22.09.2016 o 19:29, Julia napisał:

Oppeln istnialo znacznie wszesniej, bo  porzadni historycy niemieccy ( w Polsce nie ma historykow, za to sa cale rzesze propagandystow nazywajacych sie historykami , falszerzy historii )okreslili budowe pierwszego zamku nad Odra w Oppeln na dziesiaty wiek. Byl to zamek drewniany wzmacniany czesciowo ziemia i kamieniamii zbudowali go wikingowie z okolic  miasta nadbrzeznego w Norwegii polozonego okolo 80 kilometrow na poludnie od obecnego Oslo. Ci, ktorzy panowali wtedy w Poznaniu, Gnieznie i Wilsnicy i ktorych pierwszym przywodca wymienionym w zrodlach historycznych Watykanu byl Dago ( zwany przez polskich falszerzy historii Mieszkiem I ). Gal Anomim pisal , ze ten ksiaze, zwany pozniej " Miseko " mial inne imie.A w dokumencie watykanskim jest ono wymienione jako " Dago " . A na drzwiach katedry w Gnieznie do 1922 roku istnial napis , ze drzwi te ufundowal Boislav, krol  Wandalow, Gotow i Polan ( w tej kolejnosci ) : Wandalowie i Goci byly to plemiona germanskie. Napis ten kazali polscy nacjonalisci zeszlifowac, bo im sie ta prawda nie podobala. Jako miasto na niemieckim prawie i z niemiecka ludnoscia do jej wypedzenia w 1945 i 1946 roku powstalo faktycznie 800 lat temu.

A w 1945 przyszli ruskie i stworzyli hanysa z ciała swojego i omy niemieckiej, Amen

E
Eurofighter
W dniu 23.09.2016 o 17:49, Eurofighter napisał:

Komu to naloc po Mordzie? Kto to jest Gebels?

Tys je gupi leber i gebels

E
Eurofighter
W dniu 23.09.2016 o 13:18, gebelsowi w mordę nalać napisał:

tak propaganda goebelsowska ma się dobrze w trybunie. Jedyne co prawda to Landshut Łancut a reszta wygląda tak, że miasta zakładano na prawie magdeburskim co nie znaczy, że zasadźca i jego ludzie byli z Saksonii oraz, że zakładano miasta na surowym korzeniu

Komu to naloc po Mordzie? Kto to jest Gebels?

h
hoby historyk

Ludzie nie maja nawet pojecia, jak malo jest zrodlowych mat.

o histori tych ziem do XII XIII wieku. Potem przeszla przez

Slask Wojna 30-letnia (1617-1647), ktora wymazala prawie wszystko.Od tego czasu mozna mowic o  dokladnie zbadanej i udokumentowanej histori-ale tak sie jakos sklada, ze dla polskich historykow jest ona jakby najmniej interesujaca..

Ich zainteresowanie budzi sie z rokiem 1921, kiedy lud slaski podnosi sie, aby zrzucic wiekowe niemieckie jarzmo..

Dlatego proponuje w Opolu korowod Bolkow, a zaraz za nimi

bohaterscy powstancy, co to Ana od zadku brali.

 
G
Gość

Mądra Julio skoro Mieszko to Dago to dlaczego żadne inne kroniki o tym nie wspominają tylko ta niechlujnie napisana kopia?

g
gebelsowi w mordę nalać
W dniu 23.09.2016 o 12:58, Gość napisał:

Genau. Masz racje Julia.Zycze powodzenia w dyskusji z polskimi historycznymi nieukami zyjacy propaganda gomulkowska.Wszystkie miasta w Polsce zalozyli niemieccy kolonisci albo osadnicy. Krakow, Warszawa,Lublin, Lwow, cale Podkarpacie bylozasiedlone Niemcami. Lancut to Landshut dla przykladu.

tak propaganda goebelsowska ma się dobrze w trybunie. Jedyne co prawda to Landshut Łancut a reszta wygląda tak, że miasta zakładano na prawie magdeburskim co nie znaczy, że zasadźca i jego ludzie byli z Saksonii oraz, że zakładano miasta na surowym korzeniu

G
Gość

Raczej naprawiła bo śląski zegarek tykał odwrotnie(1939-1945) niż zegarki cywilizowanych krajów.

W
Wenetowie Wandalowie
W dniu 22.09.2016 o 19:29, Julia napisał:

A w dokumencie watykanskim jest ono wymienione jako " Dago " . A na drzwiach katedry w Gnieznie do 1922 roku istnial napis , ze drzwi te ufundowal Boislav, krol  Wandalow, Gotow i Polan ( w tej kolejnosci ) : Wandalowie i Goci byly to plemiona germanskie. Napis ten kazali polscy nacjonalisci zeszlifowac, bo im sie ta prawda nie podobala. Jako miasto na niemieckim prawie i z niemiecka ludnoscia do jej wypedzenia w 1945 i 1946 roku powstalo faktycznie 800 lat temu.

Co do Dago kim był i w jakim dokumencie i dlaczego nikt nie może zacytować tego dokumentu. Dokumentu czyli pisma z pieczęcią nie ma, jest tylko incipit regestu kopii. Co schrzanił kopista i czy ten dokument odnosi się do Polski czy do Sycylii to już spór mediewistów. Ale to, że Julia celowo i świadomie kłamie mówiąc półprawdy tego to już nie mam wątpliwości. Co do tytulatury, było wielu polskich władców, którzy uważali się za Rex Wandalorum a bynajmniej nie każde Słowo Wandal oznaczało Germanina zaś ci których my zwiemy Niemcami na Zachodzie oni nazywali się Frankami albo potem Saksończykami.

Pod datą roku 795 w Wielkich Rocznikach klasztoru w Sankt Gallen w Szwajcarii (łac. Annales Sangallenses maiores) widnieje taki oto tekst:„Król Karol ponownie w Saksonii z wielkim wojskiem Franków. On opustoszył i zdobył kraj, przywiózł stamtąd 7070 zakładników i wrócił z pokojem. Wandalowie zostali podbici, książę Zotan przyszedł z Panonii do Akwizgranu do króla Karola, poddał się i oddał ojczyznę, którą władał; przyjął chrzest, a wraz z nim przyjęli go wszyscy ci, którzy z nim przyszli. Następnie wrócił z pokojem i honorami do swojej ojczyzny.”

G
Gość
W dniu 22.09.2016 o 22:21, Gość napisał:

Julia wszyscy wiemy że ludzie pochodzą od małpy a małpa niemiecka była.

 

Nie malpa byla polska, ktora zepsula slaski zegarek

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3