81 rocznica napaści Związku Radzieckiego na Polskę. Obchody w Opolu. Obowiązkiem młodych jest pamiętać o bohaterach

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Uroczystości w Opolu przypominające o napaści ZSRR na Polskę we wrześniu 1939 r.
Uroczystości w Opolu przypominające o napaści ZSRR na Polskę we wrześniu 1939 r. Edyta Hanszke
Mszą świętą i apelem pamięci uczczono w Opolu ofiary sowieckiej napaści na Polskę 17 września 1939 roku, mordów w Katyniu i zsyłki Polaków na Sybir i do Kazachstanu.

Walenty Oliwa, prezes Oddziału Opolskiego Związku Sybiraków, w wystąpieniu na opolskim rynku przypomniał miejsca kaźni Polaków po napaści sowieckiej Rosji na Polskę, m.in. Katyń, Smoleńsk, Ostaszków, czy Miednoje.

- 1 milion 350 tysięcy Polaków doświadczyło masowych deportacji na Sybir i do Kazachstanu, poznało obozy kaźni. Wywiezieni na nieludzkie ziemi trafiali do obozów pracy, fabryk, kołchozów, a od prześladowców słyszeli, że Polski nie ma i nie będzie. Do niby-wolnej Polski część z nich wróciła po latach, ale wielu zostało tam na zawsze - podkreślił Walenty Oliwa.

- Dziś chcemy oddać hołd ojcom, matkom, siostrom i braciom, tego straconego pokolenia, które było uczestnikiem tragicznej historii - mówił prezes opolskiego związku i zwracał się do młodych z prośbą, żeby o tych wydarzeniach i ludziach, którzy w nich uczestniczyli, pamiętali.

W uroczystości udział wzięli, obok Sybiraków i kombatantów wojennych, przedstawiciele władz województwa, miasta, służby mundurowe, politycy i mieszkańcy. Odczytano apel pamięci, a opolscy logistycy uczcili poległych salwą honorową.

Tomasz Greniuch, naczelnik delegatury IPN w Opolu, mówił dziennikarzom, że w tym roku rocznica napaści Sowietów na Polskę ma wyjątkowy wymiar, bo obchodzimy też okrągłą rocznicę (80.) zbrodni katyńskiej.

- Gdyby nie było 17 września, nie byłoby Katynia ani rzezi wołyńskiej, nie byłoby zmasakrowanego narodu polskiego, którego niepochowani godnie członkowie nadal wołają o zadośćuczynienie, prosty gest, jakim jest pochowanie ofiar: polskich żołnierzy, policjantów, pocztowców. A oni od tylu lat spoczywają w anonimowych mogiłach - mówił naczelnik IPN.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska