82. rocznica utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego. Tak wyglądały obchody w Opolu

Mirela Mazurkiewicz
Mirela Mazurkiewicz
82. rocznica utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego. W Opolu uroczystości odbyły się na osiedlu AK. Kombatanci, przedstawiciele władz rządowych i samorządowych oraz instytucji i organizacji złożyli kwiaty przed pomnikiem Armii Krajowej.
82. rocznica utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego. W Opolu uroczystości odbyły się na osiedlu AK. Kombatanci, przedstawiciele władz rządowych i samorządowych oraz instytucji i organizacji złożyli kwiaty przed pomnikiem Armii Krajowej. Mirela Mazurkiewicz
Uroczystości odbyły się przed pomnikiem Armii Krajowej na osiedlu AK w Opolu. Wzięli w nich udział m.in. kombatanci, walczący o wolność Polski.

- 27 września 1939 roku, jeszcze podczas oblężenia Warszawy, na rozkaz dowódcy obrony Warszawy, gen. Juliusza Rómmla, utworzona została Służba Zwycięstwu Polski. Dowódcą nowej organizacji został gen. Michał Tokarzewski -Karaszewicz - przypomniał Krzysztof Marcinkiewicz, prezes okręgu opolskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. - Dziś tę datę uznajemy za symboliczne utworzenie Polskiego Państwa Podziemnego. To znamienne, że Kampania wrześniowa jeszcze się nie zakończyła, Warszawa wciąż się broniła, a nasi przodkowie tą decyzją pokazali, ze Polacy się nie poddadzą. Będą walczyć zarówno z Niemcami, jak i bolszewikami. 82 lata temu wydany został rozkaz, który stworzył podbudowę pod utworzenie największej organizacji konspiracyjnej w okupowanej Europie. Pion cywilny Polskiego Państwa Podziemnego zajmował się na przykład oświatą, rolnictwem, funkcjonowały sądy, poczta, prasa. Nasi przodkowie wiedzieli, że akcje zbrojne są ważne w okupowanym kraju, dlatego prężnie działa Armia Krajowa, ale zdawali sobie również sprawę, że wojna się kiedyś skończy i trzeba być na to przygotowanym.

Podczas poniedziałkowych (27.09) uroczystości w Opolu głos zabrała również Helena Kamerska, która brała udział udział w Powstaniu Warszawskim, jako sanitariuszka i łączniczka. - Jako młoda dziewczyna, po szkole podstawowej, nie należałam do żadnej organizacji, bo niewiele na ten temat wiedziałam - mówiła kombatantka. - Miałam 19 lat, gdy wybuchło Powstanie Warszawskie. Zdecydowałam, że ja też dołączę do powstańców. To była chęć walki z okupantem, który nas gnębił i znieważał przez te wszystkie lata. Traktował nas po prostu jak nie-ludzi. W końcu nazbierało się tak wiele goryczy we mnie, że gdy usłyszałam, że jest powstanie zdecydowałam, że ja również będę walczyć.

Uczestnicy poniedziałkowych obchodów rocznicowych, wśród nich kombatanci, przedstawiciele władz rządowych i samorządowych oraz instytucji i organizacji, złożyli kwiaty przed pomnikiem Armii Krajowej na osiedlu AK w Opolu. Był też apel pamięci i salwa honorowa. Oprawę muzyczną zapewniła Orkiestra Dęta Górażdże Cement SA.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska