82 tysiące opolskich dzieci ma dostać po 500 złotych

Tomasz Kapica
Tomasz Kapica
Jeszcze do końca nie wiadomo, dokąd trzeba będzie podjechać, by złożyć wniosek o pieniądze.
Jeszcze do końca nie wiadomo, dokąd trzeba będzie podjechać, by złożyć wniosek o pieniądze. 123rf
Samorządy zapewniają, że będą gotowe do wypłaty świadczeń w kwietniu.

Najbardziej spokojni o to, że program uda się wdrożyć w życie, są włodarze małych gmin. Bo tam będzie najmniej pracy. Na przykład w Polskiej Cerekwi mieszka zaledwie 600 dzieci.

- Po feriach usiądziemy z panią kierownik OPS-u i policzmy, na które z nich będzie się należała wypłata świadczenia - informuje wójt Piotr Kanzy. - Nie widzimy jakichś większych zagrożeń w związku z wdrożeniem programu. Mamy pracownika, który się tym zajmie.

Podobnie uważa burmistrz Baborowa Elżbieta Kielska: - Mamy osobę na stażu, której powierzymy część obowiązków związanych z wypłatą świadczeń. Nie trzeba specjalnie zatrudniać dodatkowych osób. Będziemy gotowi do realizacji programu - zapewnia Kielska. Nieco inaczej sytuacja wygląda w dużych gminach.

- Szacujemy, że do obsługi „500+” będzie trzeba zatrudnić dodatkowe trzy osoby - mówi Krzysztof Soberka, kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Kluczborku. W większości gmin zdecydowano, że za wypłatę pieniędzy będą odpowiedzialne właśnie ośrodki pomocy społecznej.

Chociaż np. w Brzegu będzie inaczej.

- Zajmie się tym biuro spraw społecznych urzędu miasta. Program „500+” to jest zadanie typowo urzędnicze, a nie dla opieki społecznej - uważa Sebastian Matuszewski, szef MOPS w Brzegu. Jak tłumaczą samorządowcy, mieszkańcy w odpowiednim czasie otrzymają informacje, gdzie konkretnie należy się zgłaszać z wnioskami. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wyliczyło wstępnie, że na Opolszczyźnie dofinansowanie będzie się należało 82 tysiącom dzieci.
Krzysztof Soberka z OPS-u w Kluczborku ściągał już druki ustawy o programie „500+”, czytał analizy. Znalazł tam zapisy o tym, że świadczenie będzie można cofnąć, jeśli okaże się, że rodzice marnotrawią pieniądze. Ale szczegółów nie zna.

- Czekamy na konkretne wytyczne, w jaki sposób to weryfikować - mówi Soberka.

Czytaj:Pięćset złotych na dziecko. Kto je dostanie na Opolszczyźnie?
Zapytaliśmy o to w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Dowiedzieliśmy się, że u rodziców dziecka będzie mógł zostać przeprowadzony wywiad środowiskowy. Pracownik organu wypłacającego świadczenie 500 zł (urzędu miasta bądź OPS-u) na podstawie informacji od pracownika socjalnego będzie mógł zamienić gotówkę na pomoc rzeczową: np. na jedzenie, ubrania, lekarstwa itp.

Inne wątpliwości dotyczą na przykład tego, czy rodzice dostaną 500 złotych na drugie dziecko w przypadku, gdy pierwsze skończyło 18 lat, ale nadal pozostaje na ich utrzymaniu. Resort tłumaczy, że dziecko do 25. roku życia, które mieszka z rodzicami, jest uwzględniane przy obliczaniu dochodu na osobę w rodzinie. Dzięki temu jego młodszy brat lub siostra może nadal otrzymywać wsparcie, jeśli dochód na osobę nie przekroczy 800 zł (1200 zł w przypadku dziecka niepełnosprawnego).

Już wiadomo, że wnioski będzie można składać przez internet. Świadczenie wychowawcze „500+”, tak jak wszystkie świadczenia rodzinne, będzie wypłacane przede wszystkim przelewem na konto lub przekazem pocztowym.

Projekt „500+” wciąż jest procedowany w Sejmie. We wtorek przyjęła go Komisja Polityki Społecznej i Rodziny. Opozycja składała własne projekty rozszerzające program, między innymi na pierwsze dzieci, ale resort rodziny nie zgadza się na takie rozwiązania. Najprawdopodobniej dziś Sejm przegłosuje ustawę.

Wideo

Komentarze 25

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

te małe gminy postanowiły  sfinansować 500+ dorzucając rencistom i emerytom  rolnikom podatek od starych przedwojennych zabudowań 6-7 zł za m2 . tym samym powodując że renciści i emeryci z rentą  700 -800 złotych mają tę  strasznie wysoką rentę opodatkowywaną  40 %  -H A N BA  i W S T Y D 

G
Gość
W dniu 14.02.2016 o 19:07, Janosik napisał:

 POpaprane kundle nadal szczekają a PiS z dobrą zmianą jedzie dalej  :lol:

oby się nie wykoleił :lol:

J
Janosik
W dniu 14.02.2016 o 15:47, Gość napisał:

a więc zdążyłeś już zauważyć, że nikt z tobą nie dyskutuje...w końcu ;)

 

 POpaprane kundle nadal szczekają a PiS z dobrą zmianą jedzie dalej  :lol:

G
Gość
W dniu 14.02.2016 o 13:23, Janosik napisał:

Wszelka dyskusja z ograniczonymi umysłowo nie ma sensu  schizofreniku  :lol: 

a więc zdążyłeś już zauważyć, że nikt z tobą nie dyskutuje...w końcu ;)

J
Janosik
W dniu 14.02.2016 o 10:09, Gość napisał:

świetna samoocena :lol:

 

Wszelka dyskusja z ograniczonymi umysłowo nie ma sensu  schizofreniku  :lol: 

G
Gość
W dniu 12.02.2016 o 17:00, preczzPatologią Obłąkanych napisał:

Dziwne, jak często ostry język idzie w parze z tępym umysłem  :wacko:

świetna samoocena :lol:

m
mitt

Teraz rodzice dzieci które otrzymają 500 złotych nie będą mogli mowić dzieciom że ich nie stać na wypoczynek w formie kolonii czy obozu.Praktycznie większość dzieci powinna w tym roku już chulać latem nad morzem.Pozdrawiam

 

n
narcyz

szkoda że te małe gminy pieniądze na 500 + szukają u osób o  najniższych dochodach np rencistach i emerytach  rolniczych z rentą 700-800 zł opodatkowując zabudowania gospodarcze pozostałe po gospodarstwie rolnym  5-7 zł za m2 .

p
preczzPatologią Obłąkanych
W dniu 12.02.2016 o 15:51, Gość napisał:

głupich nie sieją, sami się rodzą ;)

 

Dziwne, jak często ostry język idzie w parze z tępym umysłem  :wacko:

G
Gość
W dniu 12.02.2016 o 15:34, RFN napisał:

Czekajcie przyjdzie do władzy neoliberalizm w osobach Petru Schetyna i Tusk to wam zabierze i przekaże swoim.Jeszcze chwilę tym się nacieszycie na wiosnę wasze babcię i dziadkowie z Komitetu Ochrony Dochodów obalą rząd Kaczora i co ....

głupich nie sieją, sami się rodzą ;)

R
RFN

Czekajcie przyjdzie do władzy neoliberalizm w osobach Petru Schetyna i Tusk to wam zabierze i przekaże swoim.
Jeszcze chwilę tym się nacieszycie na wiosnę wasze babcię i dziadkowie z Komitetu Ochrony Dochodów obalą rząd Kaczora i co ....

G
Gość
W dniu 12.02.2016 o 11:49, gosc napisał:

A ja jestem  zadowolona , że w końcu na dziecko rodzice otrzymają 500zł. Szkoda tylko , że jedynaki nie otrzymają tych 500zł.Przez ostatnie lata państwo , a szczególnie partie rządzące tak sprytnie rozwiązały system i  tak rządzili  się naszymi dziećmi, że zamiast pomocy rodzicom , to tylko wymagania i stresowania . Ciągle wymyślali , że dla dobra dziecka  ostatnio ( 6-latki do szkoły) , żeby wcześniej  kończyli i podejmowali pracę  jako wolontariusze bez otrzymywania zapłaty. Rodzice mieli wychowywać o łożyć na utrzymanie . Natomiast państwo kontrolowało i w każdej chwili mogło nim dysponować , lub zabrać dzieci i przekazać podstawionym  opiekunom którzy za dziecko otrzymywali po 3000zł miesięcznie. Robili to pracownicy socjali z policją  i kuratorami. Zamiast rodzinie pomagać , to wykorzystywało się dzieci starsze ujmując pięknie przyzwalając  na pracę  jako  wolontariusz  bez zapłaty, przyzwalając starszym licealistom praktyki  w urzędach, sądach  w sklepach odbywać bez zapłaty. Państwo przypomniało sobie o dorastającym młodzieńcu zaciągając go do wojska. Na koniec kiedy dzieci pokończyły szkoły podstawowe , średnie. wyższe  państwo nie gwarantowało pracy, a sprytne wyjeżdżały za chlebem za granicę .Obecnie jak państwo będzie łożyć częściowo na dzieci, to rodziny i same dzieci z pewnością odwdzięczą się .

 

''Obecnie jak państwo będzie łożyć częściowo na dzieci, to rodziny i same dzieci z pewnością odwdzięczą się .''- to jest dobre, jakieś szczegóły?

g
gosc

A ja jestem  zadowolona , że w końcu na dziecko rodzice otrzymają 500zł. Szkoda tylko , że jedynaki nie otrzymają tych 500zł.

Przez ostatnie lata państwo , a szczególnie partie rządzące tak sprytnie rozwiązały system i  tak rządzili  się naszymi dziećmi, że zamiast pomocy rodzicom , to tylko wymagania i stresowania . Ciągle wymyślali , że dla dobra dziecka  ostatnio ( 6-latki do szkoły) , żeby wcześniej  kończyli i podejmowali pracę  jako wolontariusze bez otrzymywania zapłaty. Rodzice mieli wychowywać o łożyć na utrzymanie . Natomiast państwo kontrolowało i w każdej chwili mogło nim dysponować , lub zabrać dzieci i przekazać podstawionym  opiekunom którzy za dziecko otrzymywali po 3000zł miesięcznie. Robili to pracownicy socjali z policją  i kuratorami. Zamiast rodzinie pomagać , to wykorzystywało się dzieci starsze ujmując pięknie przyzwalając  na pracę  jako  wolontariusz  bez zapłaty, przyzwalając starszym licealistom praktyki  w urzędach, sądach  w sklepach odbywać bez zapłaty. Państwo przypomniało sobie o dorastającym młodzieńcu zaciągając go do wojska. Na koniec kiedy dzieci pokończyły szkoły podstawowe , średnie. wyższe  państwo nie gwarantowało pracy, a sprytne wyjeżdżały za chlebem za granicę .

Obecnie jak państwo będzie łożyć częściowo na dzieci, to rodziny i same dzieci z pewnością odwdzięczą się .

 

G
Gość
W dniu 11.02.2016 o 23:48, Ania napisał:

Jak PO zabrała becikowe najbogatszym w 2011r., to jakoś nikt się nie podniecał dzieleniem dzieci na lepsze i gorsze.

dobrze to ujęłaś ''najbogatszym'', teraz zabrano pierwszemu dziecku, co akurat nie oznacza ,że jest z zamożnej rodziny-tak więc...podniecaj się nadal ;)  

g
gość

przestańcie się podniecać, jeszcze nikt niczego nie dostał- to jest tylko dalsze wałkowanie tematu zapowiedzi, że coś będzie. Przyjdzie ten kwiecień to będziecie komentować kto dostał, a kto nie dostał i jakie są w związku z tym nowe pomysły podatkowe, bo ktoś ten rachunek musi zapłacić- co do tego chyba nie macie wątpliwości

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3