86-letniej Opolance wszczepiono w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu najnowocześniejszą na świecie zastawkę aortalną

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu 86-letniej kobiecie wszczepiono najnowocześniejszą na świecie zastawkę aortalną metodą przezskórną (TAVI)
W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu 86-letniej kobiecie wszczepiono najnowocześniejszą na świecie zastawkę aortalną metodą przezskórną (TAVI) USK
W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu 86-letniej kobiecie wszczepiono najnowocześniejszą na świecie zastawkę aortalną metodą przezskórną (TAVI). USK jest drugim ośrodkiem w Polsce, który to medyczne cudo implantuje.

- Kiedy implantuje się sztuczną zastawkę to zawsze pozostaje pytanie, na ile szczelnie będzie ona przylegała do aorty. I czasami jest z tym problem. Nowa technologia zastosowana w tej zastawce daje nam szansę, że wynik będzie perfekcyjny. Na tym polega unikalność tego wydarzenia - tłumaczy dr hab, Jerzy Sacha, kardiolog z USK.

Wydarzenie jest szczególne także dlatego, że ta najnowocześniejsza zastawka na świecie dostępna jest dopiero od kilkunastu tygodni. Przypuszczalnie taką samą wszczepiono niedawno liderowi The Rolling Stones, Mickowi Jaggerowi. W Polsce pierwszy taki zabieg przeprowadzono w Klinice Kardiologii w Katowicach. Teraz superzastawkę otrzymują Opolanie.

- Ta zastawka najnowszej generacji stanowi ogromny krok naprzód, jeśli chodzi o wyniki leczenia. Jesteśmy dumni, że możemy w ten sposób leczyć naszych pacjentów - podkreśla dr hab. Sacha.

Jest to ogromny postęp w przezskórnym leczeniu zwężenia zastawki aortalnej, gdyż zastosowany najnowocześniejszy typ zastawki pozwala osiągnąć optymalne wyniki. Chorzy z Opolszczyzny, podobnie jak pacjenci w USA, mają szansę być leczeni najlepszymi metodami z zastosowaniem najlepszych na świecie urządzeń.

Ma to tym większe znaczenie, że metoda przezskórnej implantacji zastawki aortalnej (TAVI) okazuje się lepszą metodą, niż klasyczne leczenie kardiochirurgiczne, polegające na otwarciu klatki piersiowej. Wykazały to najnowsze badania przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych. Chorzy leczeni metodą TAVI żyli dłużej i w lepszym stanie, niż osoby po klasycznej operacji kardiochirurgicznej.

86-letnia pacjentka prawdopodobnie nie przeżyłaby klasycznego zabiegu. Metodą TAVI zastawkę o średnicy 23 mm wprowadzono przez tętnicę udową, a zabieg trwał niespełna godzinę.

- Teraz z nową zastawką czuje się dobrze i przebywa na Oddziale Kardiochirurgii - mówi Małgorzata Lis-Skupińska, rzecznik prasowy USK. - Mamy nadzieję, że coraz więcej naszych pacjentów będziemy w stanie leczyć tą nowoczesną metodą - dodaje.

Zabieg przeprowadzili lekarze: Jerzy Sacha, Krzysztof Krawczyk, Piotr Daszkiewicz, Jarosław Bugajski, Mariusz Darmetko.

Zobacz też: Najnowocześniejszy tomograf komputerowy w szpitalu w Opolu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska