9 na 10 pracodawców nagradza pracowników na święta

Edyta Hanszke
9 na 10 pracodawców nagradza pracowników na świętaBony zakupowe, dofinansowanie do sportu, wejściówki do kina czy teatru albo dodatkowy dzień płatnego urlopu. Tego sobie życzymy.
9 na 10 pracodawców nagradza pracowników na świętaBony zakupowe, dofinansowanie do sportu, wejściówki do kina czy teatru albo dodatkowy dzień płatnego urlopu. Tego sobie życzymy. Marcin Królak
Większość pracodawców dostaje gotówkę. Niektórzy najlepszym fundują wyjazdy na narty.

Jedna z galerii handlowych na Opolszczyźnie podarowała swoim pracownikom z okazji świąt wejściówki do teatru dla dwóch osób na dowolnie wybrany spektakl. Producent słodyczy Mondelez ze Skarbimierza przygotował paczki z produktami firmy oraz dodatek świąteczny do wynagrodzenia. W jakiej wysokości? Firma nie zdradza.

Paczki ze słodyczami dla dzieci pracowników jeszcze się w opolskich firmach zdarzają, ale coraz rzadziej. Boom na bony podarunkowe od szefa jakby mija, choć według badań przeprowadzonych na zlecenie firmy Sodexo Benefits and Rewards Services nawet 55 proc. ankietowanych pracowników wybrałoby właśnie bony.

Dziś modniejsze są imienne karty płatnicze z limitem pieniędzy, ale na takie świąteczne podarunki może liczyć raczej kadra zarządzająca, a nie szeregowi pracownicy.

– Z niepieniężnych podarunków firmy przygotowują na święta także karnety na baseny czy siłownie, a dla najlepszych pracowników nagrodami za wyniki bywają na przykład wyjazdy na narty – mówi Iwona Święch-Olender z Opolskiego Centrum_Rozwoju Gospodarki. Jako świąteczny podarunek co bardziej chytrzy pracodawcy uznają też... firmowe wigilie.

Najpopularniejszym świątecznym prezentem dla załogi są jednak pieniądze, popularnie nazywane „karpiowym”,  czy to wypłacane z funduszu płac, czy z funduszu świadczeń socjalnych. Płacą je częściej duże zakłady i urzędy niż mikrofirmy. 

– Mamy taką praktykę, że z oszczędności uzyskanych na funduszu płac wypłacamy jednorazowe roczne nagrody dla każdego pracownika – mówi Grzegorz Marcjasz, sekretarz Urzędu Miasta w Opolu. Oszczędności powstają, kiedy np. pracownicy są na długim chorobowym czy urlopie macierzyńskim i świadczenia dla nich z tego tytułu płaci ZUS. Roczna nagroda dla pracowników opolskiego ratusza wynosi ok. 400–500 zł brutto.   

– Przez kilka lat oferowaliśmy pracownikom bony, ale że trzeba odprowadzać od nich podatek, to pracownicy musieli dodatkowo rozliczać je na koniec roku w PIT. Więc szef zdecydował, że mniej zachodu będzie z doliczeniem świadczenia do miesięcznej wypłaty – mówi nam księgowa z jednej z opolskich firm produkcyjnych. –_W tym roku wyniosą one po 200–600 zł.      

Z badania „Rynek świadczeń pozapłacowych 2015” wynika, że święta Bożego Narodzenia to dla 88% firm dobra okazja do obdarowania swoich pracowników.

Co pracownik chciałby dostać na święta?

Z badania „O czym marzą Polacy na święta?”, przeprowadzonego przez Millward Brown na zlecenie Sodexo Benefits and Rewards Services, wynika, że wśród świadczeń pozagotówkowych najpopularniejszym gwiazdkowym prezentem są bony i kupony podarunkowe. 

Wybiera je 55% badanych. Wysoko w rankingu atrakcyjnych prezentów znalazło się także dofinansowanie sportu i rekreacji, które wybrało 31% ankietowanych, a zdaniem 29% pracowników wymarzonym upominkiem jest dofinansowanie kultury w postaci biletów do kina, teatru czy wejściówek na koncerty.

30% badanych chętnie skorzystałoby również z dodatkowego dnia płatnego urlopu.

- Z roku na rok przybywa firm, które w czasie świąt Bożego Narodzenia chcą sprawić przyjemność swoim pracownikom w postaci podarunków -komentuje Agnieszka Zielińska-Kubica, kierownik w agencji zatrudnienia Manpower. -  To sposób na pokazanie, jak bardzo pracownicy są dla pracodawcy ważni, i podziękowanie za wkład w życie firm.

Wręczanie upominków - jak zauważa Zielińska-Kubica - pomaga też budować pozytywny wizerunek przedsiębiorstwa, a prezenty są skutecznym narzędziem motywacyjnym dla pracowników. - Podarowane podczas wigilii pracowniczej, na pewno na dłużej pozostają w pamięci pracownika niż premia przesłana na konto - podpowiada.

Tomasz Kandziora, dyrektor Izby Gospodarczej „Śląsk”, zauważa, że karpiowe częściej pojawia się w większych firmach, które są zobowiązane do tworzenia funduszu świadczeń socjalnych i właśnie z niego wypłacają świąteczne premie. - U mniejszych pracodawców częściej zdarzają się podarunki rzeczowe, np. butelka dobrego wina na świąteczny obiad.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska