Uderzenia gorąca nie muszą oznaczać menopauzy. Sprawdź, na jakie schorzenia mogą wskazywać

Martyna Jaros
Martyna Jaros
Uderzenia gorąca mogą mieć wiele przyczyn, wśród których można wyróżnić poważne choroby i prozaiczne powody. Jednorazowy epizod pojawiający się sporadycznie nie powinien niepokoić, lecz regularnie powtarzające się fale gorąca należy skonsultować z lekarzem.
Uderzenia gorąca mogą mieć wiele przyczyn, wśród których można wyróżnić poważne choroby i prozaiczne powody. Jednorazowy epizod pojawiający się sporadycznie nie powinien niepokoić, lecz regularnie powtarzające się fale gorąca należy skonsultować z lekarzem. fizkes/123Rf
Uderzenia gorąca to nagle pojawiające się fale gorąca, które przeszywają ciało. Towarzyszy im rumień na twarzy i szyi, a także wzmożona potliwość. Ten objaw najczęściej jest kojarzony z menopauzą, lecz w rzeczywistości może towarzyszyć również chorobom, bardziej lub mniej poważnym. Zobacz, co mogą oznaczać pojawiające się uderzenia gorąca i kiedy należy skonsultować je z lekarzem.

Spis treści

Uderzenia gorąca to nie tylko objaw klimakterium

Klimakterium to okres w życiu kobiety poprzedzający wystąpienie menopauzy, czyli ostatniej miesiączki. Liczne objawy, na które skarżą się panie w tym czasie, wynikają ze zmian hormonalnych determinowanych zanikaniem czynności jajników. Te przestają produkować kobiece hormony, a ich nagły brak jest dla organizmu dużym szokiem.

Uderzenia gorąca mogą pojawiać się nawet przez trzy lata przed menopauzą i dotyczą ok. 60–80 kobiet w okresie pokwitania.

Uderzenia gorąca (tzw. objaw naczynioruchowy) są opisywane, jako nagle ogarniająca całe ciało fala gorąca, której mogą towarzyszyć zawroty głowy, zaczerwienienie szyi i twarzy oraz nagła zwiększona ilość wytwarzanego potu. Pojawiają się one bez ostrzeżenia w ciągu dnia lub w nocy. Trwają od kilku sekund do kilku minut, po czym równie nagle ustępują.

Wbrew pozorom uderzenia gorąca w okresie menopauzy nie wynikają z potrzeby organizmu, by pozbyć się nadmiernej ilości ciepła, lecz są efektem pobudzenia ośrodków regulujących ciepłotę ciała prawdopodobnie przez noradrenalinę. Wpływ mają również obniżenie stężenia estrogenów i progesteronu w związku z okresem klimakterium. Dlatego ginekolodzy w celu złagodzenia tej dolegliwości zalecają zastępczą terapię hormonalną (estrogenową lub estrogenowo-progesteronową).

Uderzenia gorąca – przyczyny chorobowe

Uderzenia gorąca nie pojawiają się tylko w okresie klimakterium. Mogą być efektem męskiego przekwitania, czyli andopauzy, ale też niestety bardziej lub mnie poważnych schorzeń lub chorób.

Sprawdź inne najczęstsze przyczyny uderzeń gorąca. Niektóre wymagają konsultacji lekarskiej!

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Uderzenia gorąca nie muszą oznaczać menopauzy. Sprawdź, na jakie schorzenia mogą wskazywać - Strona Zdrowia

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska