90 mln zł na miejsca pracy, staże absolwentów i edukację w ramach Specjalnej Strefy Demograficznej

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Tuż po Nowym Roku ruszą pierwsze programy w ramach specjalnej strefy demograficznej.
Tuż po Nowym Roku ruszą pierwsze programy w ramach specjalnej strefy demograficznej.
Tuż po Nowym Roku ruszą pierwsze programy w ramach Specjalnej Strefy Demograficznej. Władze województwa opolskiego chcą na nie przeznaczyć 90 mln złotych.

To pieniądze unijne, którymi w części dysponują władze regionu z przyznanej Opolszczyźnie puli, a w części zostały obiecane nam przez ministra rozwoju regionalnego z puli krajowej.

Zostaną przeznaczone na zrealizowanie pięciu projektów, w tym trzech edukacyjnych, adresowanych do dzieci ze szkół podstawowych i uczniów zawodówek oraz do nauczycieli. Dwa kolejne programy związane są z rynkiem pracy.

Projekty edukacyjne rozpoczną się już w styczniu 2013 r. i potrwają do końca 2014 r. Kolejne, służące zorganizowaniu miejsc pracy dla bezrobotnych i absolwentów szkół wyższych, mają wystartować w kwietniu 2013 roku i zakończyć się także pod koniec grudnia 2014.

Wdrażanie założeń specjalnej strefy demograficznej na Opolszczyźnie zaczyna się od tych pięciu programów, bo właśnie na nie mamy zapewnione finanse jeszcze w ramach obecnego unijnego rozdania, które trzeba rozliczyć najdalej w 2015 roku.

Specjalna Strefa Demograficzna, której plan opracował i zaczyna go wprowadzać w życie opolski urząd marszałkowski, ma zapobiec wyludnianiu się naszego regionu. A przypomnieć trzeba, że na Opolszczyźnie jest pod tym względem najgorzej w kraju, bo nie dość, że rodzi się u nas mało dzieci, to jeszcze Opolanie częściej niż mieszkańcy innych regionów szukają pracy poza województwem albo poza Polską.

Władze regionu liczą, że utworzenie nowych miejsc pracy zatrzyma młodych Opolan w regionie i skłoni ich do zakładania tutaj rodzin, co przełoży się też na wzrost liczby ludności.

W programie strefy znalazło się kilkadziesiąt przedsięwzięć, których łączny koszt ma wynieść co najmniej 2 mld zł.

Władze chcą szukać pieniędzy przede wszystkim w kasie unijnej, budżetach państwa i samorządów. Program ma być realizowany do 2020 roku, a jeśli przyniesie oczekiwane efekty, mógłby być adaptowany przez inne regiony.
Projekty edukacyjne ma realizować Regionalne Centrum Rozwoju Edukacji. W pierwszym wezmą udział wszystkie szkoły podstawowe.

- Lekcje będą się odbywać w różnych miejscach: teatrach, muzeach, na uczelniach, w terenie, żeby dzieci łatwiej przyswajały wiedzę - wyjaśnia Lesław Tomczak, dyrektor RCRE.

Bożena Jankowska, dyrektor PSP nr 9 w Kędzierzynie-Koźlu (liczy prawie 360 uczniów), przyznaje, że kreatywność i współpraca w grupie to bardzo pożądane umiejętności, także w dorosłym życiu.

- Uczymy ich w szkole. Jeśli znalazły się na to dodatkowe pieniądze, to bardzo dobrze - ocenia.

Drugi projekt ma służyć dostosowaniu szkolnictwa zawodowego do potrzeb rynku pracy. Uczniowie zawodówek mogą liczyć na praktyki i staże w opolskich firmach czy udział w targach. Pieniądze będą też na wyposażenie pracowni szkolnych i przygotowanie uczniów do zakładania własnych firm. - Jeżeli tuż po szkole uruchomią swoje biznesy, nie będą mieli powodu, żeby stąd wyjeżdżać - uważa Lesław Tomczak.

Trzeci projekt edukacyjny kierowany jest do opolskich nauczycieli, żeby poszerzyli wiadomości z nowych metod nauczania i kształcenia zawodowego.

W kwietniu 2013 roku mają ruszyć projekty nastawione na zwiększenie liczby miejsc pracy w regionie. 270 absolwentów szkół wyższych (do 30. roku życia) po kierunkach technicznych trafi na półroczne staże do opolskich przedsiębiorstw w ramach projektu realizowanego przez Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki.

Stażyści będą otrzymywać stypendium wyższe niż najniższa płaca krajowa (w przyszłym roku wyniesie ona 1600 zł brutto).

- Zakładamy, że około 40 procent uczestników tego programu znajdzie po jego zakończeniu zatrudnienie w firmach, w których odbędą staże, albo innych, ale w regionie. Zależy nam, żeby młodzi ludzie zdobywali doświadczenie zawodowe w opolskich firmach, tutaj zostawali i zakładali rodziny - wyjaśnia Michał Durzyński, który sam skorzystał z takiej ścieżki zatrudnienia. Jako absolwent zarządzania i marketingu na Politechnice Opolskiej trafił na staż do OCRG i został po nim tam zatrudniony.

600 miejsc pracy dla opiekunów dzieci do lat 3 ma stworzyć w ramach drugiego projektu WUP w Opolu.

Rekrutacja będzie prowadzona wśród bezrobotnych, przede wszystkim do 30. roku życia i powyżej 50 lat. Przez pierwsze miesiące uczestnicy (głównie kobiety, które mają największe problemy ze znalezieniem pracy) będą szkoleni, a potem dostaną pracę na pół roku, za którą otrzymają po 2 tys. zł brutto wynagrodzenia. Potem przynajmniej część powinna znaleźć pracę na dłużej.

- W ten sposób chcemy zaktywizować bezrobotne panie i równocześnie umożliwić młodym rodzicom, szczególnie mamom, powrót do pracy w zamian za zagwarantowanie im opieki nad dziećmi - mówi Jacek Suski, dyrektor opolskiego WUP.

Wideo

Komentarze 15

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

M
Majka

A co z obiecanymi pieniędzmi dla dzieci do lat trzech? Te 1600 zł to zapewnie niemożliwe ale chociażby miało to być 300 zł to już dużo. Nasze władze chyba nie wią ile kosztuje małe dziecko! Czy oni liczą to ile kosztuje samo mleko i pieluszki dla dziecka? My kupujemy aktualnie podroby które wychodzą dużo taniej niż oryginały ale te 300 zł i tak znika z portwela na najpotrzebniejsze rzeczy u półtorejrocznego dziecka.

c
cantona

Ale to fajne.
Chwytliwe hasło i kilka wojewódzkich urzędów ma robotę na dwa lata.
Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki, Wojewódzki Urząd Pracy, Regionalne Centrum Rozwoju Edukacji - to instytucje których jedynym sensem istnienia jest pasożytowanie na unijnych funduszach.
Od tych 90 mln (2 mld????) należy jeszcze odjąć 10 % - które pójdzie na tzw. Pomoc Techniczną czyli utrzymanie Instytucji Zarządzających, Wdrażających, Pośredniczących kilku stopni.
Czyli da się żyć.
Za taką kasę wymyślili tylko zajęcia dla dzieci i staże? To podobne do naszych
Niestety dobrze już było.

Niestety nasz Urząd Marszałkowski gasi pożar benzyną - efektem tego programu będą tylko sfrustrowane rzesze absolwentów staży i sfrustrowani urzędnicy wszystkich tych wymienionych instytucji.
A jak się jest sfrustrowanym dorosłym człowiekiem bez perspektyw, którego jedynym marzeniem jest zdobycie urzędniczej posady lub tej posady utrzymanie - to się nie chce rozmnażać.
Nasze Opole tak niestety wygląda.

j
ja

te 90 mln trzeba było przeznaczyc na inwestycje, rodzime firmy mogłyby wówczas startować w przetargach, nie musiałyby plajtpować, oddałyby podatek do urzedów, a liudzie mieliby pracę - tak napędza sie wszystkie gospodarki, tylko nie naszą

j
ja

projekty dla uczniów szkół nabijaja tylko portfele nauczycieli, to kolejne zmarnowane pieniadze, zauinwestujcie w rozwój przemysłu i stwórzcie miejsca pracy, pomyslcie o szkoleniu zawodowym ...

I
Igma

Cytat:
" A przypomnieć trzeba, że na Opolszczyźnie jest pod tym względem najgorzej w kraju, bo nie dość, że rodzi się u nas mało dzieci, to jeszcze Opolanie częściej niż mieszkańcy innych regionów szukają pracy poza województwem albo poza Polską."

Nasze żony są wierniejsze.

A
Aleg

Żywcem rozkradają to co jeszcze zostało w państwowej kasie a nasz "rząd" stracił kontrolę nad państwem i jego mafijnymi układami albo wręcz przeciwnie macza w tym olbrzymim ( na skalę krajową) przekręcie swoje pazerne łapy!!!!

G
Gość
Staże i pseudo szkolenia to tylko wyłudzanie pieniędzy z kasy podatników. Ci co to organizują już dobrze wiedza jak zachachmęcić aby niezłą pulę wykręcić na jakies pseudo niezbędne usługi, rady prawne ect..
A po stażu stażysta zostanie z niczym tylko sfrustrowany, że tyrał i starał sie za psie pieniądze pracodawcy, robił najgorsze roboty których nikt sie nie chciał chwycić, a darmo. Potem przecież akurat nie ma wolnego etatu, bo nigdy nie było wakatu. A zresztą za chwilę będize nowy stażysta....
A kto najczęściej kożysta ze starzów - urzędy państwowej administracji. Takie programy to zjadanie własnego ogona.

z kasy podatnikow ? z jakiego kraju? bo to nie sa tylko wasze pieniadze !
e
evela

Ciekawe ile w rzeczywistości na to zostanie.

G
Gość

30mln na przeszkolenie 600 osób. Wychodzi po 50tys na głowę. Niewiarygodne. Za taka kasę można zdobyć tytuł mba na najlepszych uczelniach w polsce i jeszcze zostanie kasa, a nie przeszkodzić opiekunkę.

D
Dzejs

Staże i pseudo szkolenia to tylko wyłudzanie pieniędzy z kasy podatników. Ci co to organizują już dobrze wiedza jak zachachmęcić aby niezłą pulę wykręcić na jakies pseudo niezbędne usługi, rady prawne ect..
A po stażu stażysta zostanie z niczym tylko sfrustrowany, że tyrał i starał sie za psie pieniądze pracodawcy, robił najgorsze roboty których nikt sie nie chciał chwycić, a darmo. Potem przecież akurat nie ma wolnego etatu, bo nigdy nie było wakatu. A zresztą za chwilę będize nowy stażysta....
A kto najczęściej kożysta ze starzów - urzędy państwowej administracji. Takie programy to zjadanie własnego ogona.

G
Gość
Szkoda tylko kolejnej kasy wyrzuconej w błoto!!! Nikt dalej nic nie rozumie! Tylko stabilna i dobrze płatna praca coś mogą pomóc, po co mi opiekunki do dziecka, szkolenia dla uczniów i nauczycieli i staże jak nie mam roboty, a jak jest to za 1500 zł, z czym do ludzi??

Przyjedź do Mosznej, to nawet sprawdzisz organoleptycznie, na czym dokładnie polega wrzucanie przez marszałka pieniędzy w błoto.
J
Jerzy

A teraz pomyślcie, że za te pieniądze można wybudować 2 fabryki dające zatrudnienie 4000 osób czyli utrzymanie 16000. Albo że można jednorazowo dofinansować 900 rodzin wielodzietnych kwotą 100000 zł. . Można zapłacić dodatkowe becikowe 90000 rocziców. Po co dokształcać nauczycieli, którzy produkują bezrobotnych mających w perspektywie wyłącznie wyjazd za granicę? Przecież to jest przeciwskuteczne.

G
Gość

Szkoda tylko kolejnej kasy wyrzuconej w błoto!!! Nikt dalej nic nie rozumie! Tylko stabilna i dobrze płatna praca coś mogą pomóc, po co mi opiekunki do dziecka, szkolenia dla uczniów i nauczycieli i staże jak nie mam roboty, a jak jest to za 1500 zł, z czym do ludzi??

a
as

Kto to wymyśla jest ,, miszczem,,

r
rodzic

Nareszcie DOBRE wiadomości !
Mamy już dosyć tych złych !

Dzięki tym pieniądzom za 5 lat będzie nas na opolszczyźnie o 50 osób więcej !

Bardzo dobra wiadomość.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3