90 procent Opolanek zarabia mniej, niż wynosi średnia pensja

Tomasz Kapica
Tomasz Kapica
Jednym z najmniej docenianych finansowo kobiecych zawodów w Polsce są pielęgniarki.
Jednym z najmniej docenianych finansowo kobiecych zawodów w Polsce są pielęgniarki. Dariusz Bloch (O)
Przeciętne wynagrodzenie na Opolszczyźnie wynosi 3647 złotych brutto. Średnia pensja kobiet w naszym regionie jest o 830 złotych niższa od pensji mężczyzn.

Pani Katarzyna z Kędzierzyna-Koźla jest jedną z kilkuset pielęgniarek pracujących w tym mieście. - Zarabiam 1600 złotych. Nie znam koleżanki, która w tym sfeminizowanym fachu zarabiałaby więcej, niż 2 tys. zł. Jestem pod studiach, a zarabiam mniej, niż mój mąż, który jest bez specjalnego wykształcenia - opowiada.

Dyrektorka Powiatowego Urzędu Pracy w Kluczborku Elżbieta Gabryś przyznaje, że pensje kobiet bardzo często są zbyt niskie jak na ich możliwości i oczekiwania. - Jedna z pań pracowała jako nauczycielka, kochała ten zawód, ale zarobki tam były mizerne - opowiada dyrektorka PUP. - Zdecydowała się wreszcie, że porzuci pracę w szkole i pójdzie na kasę do „Biedronki”. Powiedziała, że tam też nie ma jakiś kokosów, ale zarobi jednak trochę więcej.

Zdaniem Elżbiety Gabryś ten konkretny przykład, ale i tysiące podobnych są dowodem na to, że rynek pracy dla kobiet nie funkcjonuje prawidłowo. - Wielu pracodawców jest przekonanych, że kobietom można gorzej płacić - dodaje. Potwierdza to także raport „Równe płace, równa emerytura” który został przygotowany przez Fundację na rzecz Kobiet „Ja Kobieta”. Jego autorzy alarmują, że aż 90 procent kobiet zarabia mniej, niż wynosi przeciętna pensja w gospodarce.

Mało tego, aż 66 proc. kobiet otrzymuje wynagrodzenie poniżej 2 tys. zł. Z danych zebranych dwa lata temu przez Najwyższą Izbę Kontroli wynika, że w opolskim urzędzie marszałkowskim kobiety średnio zarabiały około 10 procent mniej niż mężczyźni. W urzędzie wojewódzkim ta różnica jest mniejsza i wynosiła około 5 procent.

Przeciętne wynagrodzenie na Opolszczyźnie wynosi 3647 złotych brutto. Średnia pensja kobiet w naszym regionie jest o 830 złotych niższa, niż mężczyzn. Według Głównego Urzędu Statystycznego aktualnie przeciętne wynagrodzenie mężczyzn jest o 20,6 proc. wyższe niż kobiet. W niektórych branżach odsetek ten jest jeszcze wyższy. W sektorze finansowym oraz w ubezpieczeniach mężczyźni zarabiają przeciętnie o 36,7 proc. więcej, w handlu o ponad 28 proc., a w komunikacji - o 25 proc. Rzecznik Praw Obywatelskich niedawno interweniował w tej sprawie u minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbiety Rafalskiej.

Szerszy raport na temat zarobków opolskich kobiet - czytaj dziś w papierowym wydaniu Nowej Trybuny Opolskiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska