90 wiatraków stanie na terenie gmin Pawłowiczki i Polska Cerekiew

Artur Janowski
Plan przewiduje, że na terenie gmin Pawłowiczki i Polska Cerekiew stanie około 90 wiatraków.
Plan przewiduje, że na terenie gmin Pawłowiczki i Polska Cerekiew stanie około 90 wiatraków. sxc.hu
Taka megafarma wiatorwa będzie kosztowała ponad 170 milionów euro. Projekt realizuje spólka EKO Energia Polska.

O budowie na Opolszczyźnie jednej z największych farm wiatrowych w Polsce było głośno kilka lat temu. Potem zapadła cisza i niektórzy zastanawiali się nawet, czy tak duży projekt jest realny.

Tymczasem spółka EKO Energia Polska krok po kroku realizowała swój pomysł budowy farmy wiatrowej Silesia. 

Teraz zrobiła w tym kierunku kolejny krok, bo 24 stycznia podpisała umowę z Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi na przyłączenie farmy do sieci przesyłowej.

Farma wiatrowa Silesia o mocy 225 MW będzie zlokalizowana na terenie gmin Polska Cerekiew i Pawłowiczki,  a  przyłączona zostanie do stacji elektroenergetycznej Wielopole w Rybniku w województwie śląskim. Umowa przewiduje, że przyłączenie FW Silesia do sieci będzie realizowane w dwóch etapach. Pierwszy - zakładający podłączenie mocy 115 MW - miałby nastąpić we wrześniu 2018 r., a drugi, o mocy 110 MW - w listopadzie 2018.

- Podpisanie tej umowy to milowy krok dla realizacji tak ważnej inwestycji nie tylko dla dwóch gmin, ale także dla całego województwa - przekonuje Tomasz Kostuś, wicemarszałek województwa opolskiego zajmujący się energią odnawialną. - Inwestycja nie tylko wpisuje się w realizację kierunków rozwoju regionu, ale w znaczący sposób przyczyni się do powstania nowych miejsc pracy i korzyści ekonomicznych dla regionu. Zyskają firmy budujące turbiny oraz infrastrukturę, swoje zarobią także gminy na podatku, a także mieszkańcy, którzy będą mogli pracować w firmach obsługujących turbiny wiatrowe.

Plan przewiduje, że na terenie gmin Pawłowiczki i Polska Cerekiew stanie około 90 wiatraków. Nie będą jednak skupione w jednym miejscu, mają być także budowane w sporej odległości od domów.

Szacuje się, że ich budowa może kosztować ponad 170 mln euro. Firma EKO Energia Polska na razie jednak o szczegółach przedsięwzięcia rozmawiać nie chce.

- Sporo już zrobiliśmy, ale sporo także przed nami, a  chcemy pracować w spokoju – tłumaczy Hubert Kiwus, prokurent spółki. - Zwłaszcza że poza budową wiatraków musimy też zbudować linię przesyłową do Wielopola o długości 37 kilometrów. To wymaga następnych zezwoleń i dodatkowych pieniędzy.

Obecnie na Opolszczyźnie działają 52 wiatraki produkujące prąd. Potencjalnie może ich powstać nawet kilkaset.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska