Aaaapsik!

Fot. Paweł Stauffer
Objawem infekcji może być katar.
Objawem infekcji może być katar. Fot. Paweł Stauffer
Atak zimy spowodował, że łatwiej się przeziębiamy. Ale można temu zaradzić.

Herbatki pomogą

Herbatki pomogą

Naturalnym lekiem na pokonanie przeziębienia lub choćby na złagodzenie jego objawów mogą być ziołowe herbatki:
- malinowa - działa napotnie i wzmacniająco, zalecana przy stanach osłabienia i gorączce; cena: 5 zł
- kwiat bzu czarnego - działa napotnie i moczopędnie, zalecana przy gorączce; cena: 3,90 zł
- kwiatostan lipy - działa napotnie i uspokajająco, zalecana m.in. przy gorączce; cena: 4,70 zł
- bronchial (z korzenia prawoślazu, babki lancetowatej i kwiatu lipy) - działa przeciwzapalnie, bakteriobójczo, napotnie oraz osłaniająco na zmienione zapalnie błony śluzowe gardła i jamy ustnej; cena: 4 zł
- złocista cena: 5,50 zł
- zioła wykrztuśne cena: 4 zł

Przede wszystkim należy rozróżnić zwykłą infekcję od grypy, bo od tego zależy sposób leczenia. - Nie ma jeszcze epidemii grypy ani w najbliższym czasie nam ona nie zagraża - ocenia dr Janusz Gurawski, kierownik Samodzielnego Publicznego Ośrodka Zdrowia w Komprachcicach. - U ponad 80 procent pacjentów, którzy się do nas zgłaszają, stwierdzamy wyłącznie przeziębienia wywołane wirusami, w tych przypadkach nie jest wskazane stosowanie antybiotyków, bowiem leczy się nimi tylko choroby bakteryjne. Antybiotyki przepisuje się tylko osobom po przebytych infekcjach, jeśli spodziewamy się u kogoś powikłań. Dotyczy to głównie osób starszych bądź chorych, na przykład na cukrzycę czy nowotwory, mających zmniejszoną odporność organizmu.

Jeśli u kogoś pojawiają się nieprzyjemne dolegliwości: dreszcze, ból gardła, kaszel, katar, gorączka, to według zaleceń doktora Gurawskiego trzeba przede wszystkim na kilka dni zostać w domu i poleżeć w łóżku. A także zażyć jakiś środek przeciwgorączkowy (jeśli u kogoś wzrośnie temperatura) np. gripex, coldrex czy paracetamol, pić sok malinowy na rozgrzanie, dorzucić do tego rutinoscorbin i witaminy oraz tabletki do ssania np. neoangin, septolete czy strepsils.
- Nie jest dobrze, jeśli ktoś ma gorączkę i chodzi do pracy - ostrzega dr Gurawski. - Bo naraża się wtedy na poważne powikłania - w postaci zapalenia oskrzeli, a nawet zapalenia płuc.

- Z kolei w ramach profilaktyki, aby nie dopuścić do rozwoju przeziębienia, ważne jest, żeby nie zmarznąć w nogi - dodaje kierownik ośrodka zdrowia w Komprachcicach. - Trzeba dbać, aby stopy i okolica lędźwiowa były zawsze dobrze ogrzane.
Poza tym - trzeba się ubierać adekwatnie do pogody.
Bo przegrzanie też szkodzi. Jeśli wychodzimy na dwór, to należy przykryć usta szalikiem, żeby nie łapać zimnego powietrza. Nawet, jeśli ktoś wychodzi tylko przed dom, powinien zarzucić na siebie coś ciepłego, bo nagła zmiana temperatur może być szokiem dla organizmu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska