Abolicja dla Polaków walczących po stronie Ukrainy? Większość walczy w wojnie bez zgody

Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
Według szacunków nawet 2 tysiące osób z Polski walczy lub walczyło na wojnie w Ukrainie.
Według szacunków nawet 2 tysiące osób z Polski walczy lub walczyło na wojnie w Ukrainie. twitter.com/PMudr
Tylko dwóch Polaków dostało dotychczas zgodę na walkę w siłach zbrojnych Ukrainy. Pozostali muszą się liczyć z tym, że po powrocie do kraju staną przed sądem. Na wojnie z Rosją walczą już setki obywateli polskich.

Ustawa o obronie Ojczyzny nakłada obowiązek wcześniejszego uzyskania zgody Ministra Obrony Narodowej na wszystkie osoby, które chcą służyć ochotniczo w obcym wojsku lub zagranicznych formacjach wojskowych. Inaczej zgodnie z Kodeksem karnym (art. 141) grozi kara od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności. Kara do 5 lat pozbawienia wolności grozi także osobom organizującym zaciąg do obcych formacji wojskowych.

Od wybuchu wojny w Ukrainie w lutym 2022 roku do MON wpłynęło 25 wniosków o zgodę na służbę w Siłach Zbrojnych Ukrainy. Jak informuje wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz, taką zgodę otrzymały dwie osoby, dwóm osobom odmówiono, jedna wycofała swój wniosek.

- Pozostałych 20 spraw jest w trakcie załatwiania, bo przed wydaniem zgody MON musi sprawdzić m.in., czy chętny nie zalega z podatkami lub innymi należnościami finansowymi wobec państwa, nie odbywa wyroku pozbawienia czy ograniczenia wolności - mówi wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz.

Polaków walczących na Ukrainie jest z pewnością więcej. Czasem pojawiają się o nich reportaże prasowe czy telewizyjne, ale bez ujawniania nazwisk. Znanych jest też kilka medialnych informacji o poległych Polakach.

Nyski poseł Rajmund Miller, współautor interpelacji poselskiej do MON w sprawie abolicji dla polskich obywateli walczących po stronie Ukrainy, powołuje się na szacunki, że nawet 2 tysiące osób z Polski walczy lub walczyło na wojnie w Ukrainie.

Władze Rosji na początku wojny informowały, że po stronie Ukrainy walczy 1,7 tysiąca Polaków. Czasem informują też o polskich poległych, np. w grudniu 2022 roku informowały o śmierci 90 polskich najemników w obwodzie charkowskim. Informacja ta nigdy nie została jednak potwierdzona przez drugą stronę.

Senat przygotował projekt ustawy, gwarantującej abolicję, czyli niekaralność wszystkim obywatelom Polski, służącym w ukraińskim wojsku lub innych ukraińskich formacjach wojskowych. Projekt czeka na rozpatrzenie przez Sejm.

Gwarancję abolicji za walkę po stronie Ukrainy dały już swoim obywatelom władze Łotwy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska