Abonament RTV 2020. Ile wynosi opłata roczna, kwartalna i miesięczna? Kto jest zwolniony? Jakie jest konto do abonamentu RTV? [19.01.2020]

Mirela Mazurkiewicz
Mirela Mazurkiewicz

Wideo

Zobacz galerię (3 zdjęcia)
Masz radio lub telewizor? W 2020 roku musisz zapłacić abonament. Ile wynosi abonament RTV w 2020 roku? Jaka jest kwota abonamentu. Ile wynosi miesięczny abonament RTV, a ile roczny? Czy wszyscy muszą płacić abonament RTV 2020? Po jakim czasie przedawniają się zaległe opłaty za abonament RTV.

Abonament RTV 2020 - ile wynosi?

Jeśli masz w domu radioodbiornik, abonament RTV w 2020 roku wyniesie cię 7 złotych za każdy miesiąc.

Ale uwaga! Musisz uiścić tę kwotę bez względu na to, czy słuchasz radia, czy też urządzenie stoi jedynie na półce i się kurzy.
Możesz też zapłacić za cały rok z góry. Abonament RTV za radioodbiornik na cały 2020 rok wyniesie cię 84 złote (w sytuacji, gdy płacimy za każdy poszczególny miesiąc, a nie na przykład za kilka miesięcy z góry).

Ile zapłacisz za abonament RTV jeśli masz w domu telewizor lub radio i telewizor?

W tym, przypadku miesięczny abonament RTV w 2020 roku to 22,70 zł. Łatwo więc policzyć, że płacąc za każdy poszczególny miesiąc oddzielnie, roczny abonament RTV 2020 będzie kosztował nas 272,40 zł.

Abonament RTV 2020 – zniżki

Poczta Polska, naliczając abonament RTV 2020, proponuje zniżki dla tych, którzy do 25 stycznia 2020 roku dokonają opłaty za cały rok z góry. W tym przypadku roczny abonament RTV będzie 10 procent tańszy.

Ale nie trzeba płacić za cały rok z góry, aby skorzystać z bonifikat. Opłata RTV w 2020 roku będzie mniejsza, gdy zamiast za każdy miesiąc oddzielnie, zapłacimy za kilka miesięcy z góry.

Abonament RTV 2020 za radio, jeśli płacimy za więcej niż 1 miesiąc

LICZBA MIESIĘCYOPŁATA ABONAMENTOWA
213,60 zł
320,15 zł
427,15 zł
533,75 zł
639,90 zł
746,90
853,50
960,05
1067,05
1173,65
12 (cały rok)75,60
Abonament RTV 2020. Kwota opłaty RTV za radio i telewizor.
Abonament RTV 2020. Kwota opłaty RTV za radio i telewizor.

Abonament RTV 2020 za telewizor lub radio i telewizor, jeśli płacimy za więcej niż 1 miesiąc

Liczba miesięcyKwota abonamentu RTV 2020
244,05 zł
365,35 zł
4 88,05 zł
5109,40 zł
6129,40 zł
7152,10 zł
8 173,45 zł
9194,75 zł
10 217,45 zł
11238,80 zł
12 (cały rok)245,15 zł

Abonament RTV 2020 – kto musi płacić?

Wiele osób zastanawia się, czy trzeba płacić abonament RTV. Odpowiedź jest jednoznaczna.

Abonament RTV muszą zapłacić wszyscy, którzy mają odbiornik radiowy lub telewizyjny (dotyczy to domu, mieszkania, a nawet samochodu!).

Opłata abonamentowa jest naliczana raz, bez względu na to, z ilu urządzeń korzystamy.

PAMIĘTAJ! Opłata dokonywana na rzecz telewizji kablowej, satelitarnej czy platformy cyfrowej nie zwalnia z obowiązku płacenia abonamentu RTV! Abonament płacimy za używanie odbiornika radiowego lub telewizyjnego, a nie za treści emitowanych programów.

Abonament RTV 2020 – komu przysługują zwolnienia?

Kto może liczyć na zwolnienia z płacenia abonamentu RTV w 2020 roku?

 • osoby, które ukończyły 75 rok życia.
 • niezamożni emeryci
 • inwalidzi pierwszej grupy
 • osoby z orzeczoną całkowitą niezdolnością do pracy
 • osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności
 • osoby, które otrzymują świadczenia pielęgnacyjne albo rentę socjalną
 • osoby niesłyszące
 • osoby niewidome
 • osoby, które ukończyły 60 lat oraz mają prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty 50%
  przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w roku poprzedzającym
 • osoby spełniające kryteria dochodowe określone w ustawie o świadczeniach rodzinnych
 • osoby, które korzystają ze świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej
 • osoby bezrobotne
 • osoby posiadające prawo do zasiłku przedemerytalnego
 • osoby otrzymujące zasiłek dla opiekuna
 • inwalidzi wojenni i wojskowi
 • kombatanci będący inwalidami wojennymi lub wojskowymi

Szczegółowy wykaz na stronie Poczty Polskiej

Abonament RTV 2020. Zwolnienia, czyli kto nie musi płacić opłaty RTV na poczcie i jak to załatwić?
Abonament RTV 2020. Zwolnienia, czyli kto nie musi płacić opłaty RTV na poczcie i jak to załatwić?

Jak i do kiedy zapłacić abonament RTV w 2020 roku? Na jaki numer konta wpłacić pieniądze?

Abonament RTV 2020 można zapłacić we wszystkich placówkach pocztowych oraz przez stronę internetową Poczty Polskiej (w tym przypadku zrobimy to bez dodatkowych opłat).

Wpłat można dokonywać również w innych instytucjach finansowych, ale może się to wiązać z dodatkowymi opłatami.

Abonament trzeba zapłacić z góry do 25. dnia miesiąca, za który opłata jest należna.

Aby opłacić abonament RTV trzeba znać 26-cyfrowy numeru rachunku bankowego abonenta, nadawany indywidualnie każdemu abonentowi podczas rejestracji odbiorników. Raz nadany numer rachunku bankowego nie ulega zmianie.

Jeśli nie znasz indywidualnego numeru rachunku, na który musisz przelewać opłaty za abonament RTV, możesz go ustalić w następujący sposób:

 • na stronie internetowej Poczty Polskiej S.A. podając 8-cyfrowy numer identyfikacyjny abonenta (Ustal nrb po indywidualnym numerze identyfikacyjnym)
 • telefonicznie w dni robocze w godzinach 8-20, pod numerem (+48) 43 842 06 06 (opłata wg cennika operatora)

Zaległy abonament RTV – kiedy przedawnienie?

Warto dbać o terminowe regulowanie opłat abonamentowych. Za zwłokę w płatnościach naliczane są odsetki.

Zaległy abonament RTV przedawnia się po upływie 5 lat od momentu, kiedy powstał dług. To oznacza, że jeśli nie płaciłeś abonamentu od stycznia 2015 roku, w styczniu 2020 przedawni się należność za pierwszy miesiąc zwłoki, a nie cały, pięcioletni dług!

ZOBACZ: Kalkulator obliczania zaległości w płaceniu abonamentu RTV

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 17

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

TVN czy Polsat to ponad 60 zł i nikt nie narzeka. A taka sama chryja jak wszędzie i same powtórki i reklamy

L
Lab

A prywatnym musisz płacić i dużo więcej a i tak tam to samo jest

O
Oglądam to płacę

A w jakich to krajach abonament jest bezpłatny no czekam na przykłady

G
Gość

Nie ma umowy , nie ma żadnego abonamentu .To telewizja powinna nam płacić za oglądanie tych bzdur , głupich seriali i programów a w szczególności reklam! . Nie płacę , nie oglądam i tyle w temacie. Od poczty zażądałem umowy i mam spokój. Nie płaćcie to jest wymuszenie !. Takie pismaki jak tu niech się lepiej wezmą do prawdziwego dziennikarstwa a bazgrzą co im karzą.

G
Gość

Abonament RTV powinien być dawno zniesiony głównie dlatego, żeby politycy wszelkiej maści, nie mogli bezczelnie wykorzystywać naiwnych ludzi do płacenia za taką czy inną propagandę szerzoną w TV.

Opowiadając jednocześnie wierutne bzdury o misji tv państwowej, która tak, jak każda inna pobiera opłaty za reklamy a dodatkowo ma jeszcze abonament, co daje jej przewagę nad innymi.

G
Gość

Kupując samochód w wyposażeniu mam radio dlaczego sprzedawca nie poinformował mnie o tym ze muszę płacić za abonament. Czy zaraz policja będzie sprawdzała czy opłacamy abonamemt?

G
Gość

Złodzieje i tyle płacę, od 30 lat i tego gówna nie oglądam.

Teraz tym bardziej, a na [wulgaryzm] Kurskiego trudno patrzeć.

q
qustav

Nie dość że doja mnie podwójnie z moich oszczędności na koncie to jeszcze mam dotować Kurskiego... Nie oglądam tego syfu.

G
Gość

To ciekawe, mam płacić za posiadanie odbiornika TV, czy Radiowego za który sam osobiście zapłaciłem. To złodziejskie państwo, jak chce abym płacił za ww. odbiorniki, to najpierw niech się ze mną skontaktuje, następnie za pytają mnie, jaki mają kupić mi odbiornik,a następnie niech domagają się abonamentu za posiadanie ww. odbiorników. Ponadto, czy kiedykolwiek państwo Polskie podpisało z obywatelem jakąkolwiek umowę na ww. opłaty, NIE! Tak więc koniec kłamstw i won od mich odbiorników za które zapłaciłem z własnych wypracowanych i opodatkowanych pieniędzy. To na tyle.

G
Gość
24 czerwca, 20:05, Gość:

dlaczego miliony ludzi ogląda telewizje a płacą tylko nieliczni TYCH ktorzy nie płaca nikt nie karze a ci co płaca maja odsetki za kilka dni opóznienia jesli to jest obowiazek to niech płaci kazdy

To po co płacisz, wyrejestruj i po sprawie.

G
Gość
30 listopada, 10:57, Vic:

Większa cześć społeczeństwa posiada pakiety Polsatu czy nc i płaca .Nie widzę podstawy by płacili jeszcze raz .Chyba ze jest to opłata tylko dlatego ze posiadam telewizor może wprowadzić abonament za posiadana pralkę zmywarkę itp

No dokładnie tak jest napisane - że to opłata za posiadanie telewizora .Nosz ku**a mać! Mam płacić za to ,że za moje własne pieniądze mam telewizor .Za ta pralkę też niech będzie abonament .Kombinowali też już kiedyś ,żeby za laptopy też był.

V
Vic

Większa cześć społeczeństwa posiada pakiety Polsatu czy nc i płaca .Nie widzę podstawy by płacili jeszcze raz .Chyba ze jest to opłata tylko dlatego ze posiadam telewizor może wprowadzić abonament za posiadana pralkę zmywarkę itp

G
Gość

niech zniosa te oplaty jak zapowiadali od paru lat ibedzie spoko.Dolozyc kazdemu z urzedu po 10zl i starczy a oplate niech pobiera skarbowy bo ma co m-c wplyw z naszych pit

G
Gość

Zadzieram kiece i lecę płacić żeby propaganda PISu miała na wypłaty po 100000 zł.

Bo przecież im się to po prostu należy !!!!!

G
Gość

nie płaciłem, nie płace i płacić nie będę bo nie oglądam telewizji ... mam to gdzieś że niby obowiązek ... obowiązkiem władzy jest to żeby ludziom się dobrze żyło a nie władzy ... nie oglądam tvPIS ani innej więc nikt mnie nie zmusi do płacenia za abonament gdyż nie używam sygnału telewizyjnego, wszystko co chce obejrzeć oglądam w sieci a to ze mam telewizor to nie znaczy że na nim oglądam telewizor niech sie walą z prawem domniemania .... domniemaniem z mojej strony jest o ze jako obywatel mam dostęp do funduszy i kapitału państwa za darmo i mogę trwonić pieniądze z podatków bo przecierz mam konto w banku ... NIE BĘDĘ PŁACIĆ !!!!!

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3