Abonament RTV 2021. Wiele osób zapłaci teraz więcej, inni nie będą zwolnieni z opłat [lista]

Małgorzata Wąsacz
Małgorzata Wąsacz

Wideo

Zobacz galerię (15 zdjęć)
W tym roku zmieniają się stawki abonamentu RTV. Nadal nie muszą go płacić m.in. emeryci z niskim świadczeniem, osoby po 75. roku życia, bezrobotni czy pobierający zasiłek dla opiekuna.

Za korzystanie z radia w tym roku roku zapłacimy 7,50 zł miesięcznie (w 2020 roku było to 7 zł), a za korzystanie z radia i telewizji - 24,50 zł za jeden miesiąc (było 22,70 zł).

Abonament RTV 2021. Ile wynoszą opłaty?

Znane są też stawki opłat za kilka miesięcy z góry. Wtedy jest taniej.

Tak więc za używanie odbiornika telewizyjnego lub telewizyjnego i radiofonicznego opłaty wynoszą: 47,50 zł za dwa miesiące, 70,60 zł za trzy miesiące, 139,70 zł za sześć miesięcy oraz 264,60 zł za rok.

Z kolei stawki za korzystanie z odbiornika radiofonicznego w 2021 roku wynoszą: 14,60 zł za dwa miesiące, 21,60 zł za trzy miesiące, 42,80 zł za sześć miesięcy oraz 81 zł za rok z góry.

Abonament RTV 2021. Oni są zwolnieni z opłat

W tym roku nie zmienia się krąg osób zwolnionych z płacenia na publiczne media. Nadal opłat nie muszą wnosić m.in. osoby po 75. roku życia, bezrobotni, osoby co do których orzeczono o zaliczeniu do I grupy inwalidów lub o całkowitej niezdolności do pracy. Zwolnieni z opłat są też bezrobotni oraz pobierający świadczenie przedemerytalne, jak również otrzymujący zasiłek dla opiekuna określony w ustawie z 4 kwietnia 2014 roku o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów. Abonamentu RTV nie muszą również płacić osoby otrzymujące świadczenie pielęgnacyjne z właściwego organu realizującego zadania w zakresie świadczeń rodzinnych lub rentę socjalną z ZUS lub innego organu emerytalno-rentowego.

Szczegółowa lista zwolnionych z opłat w poniższej galerii.

Opłaty za oglądanie publicznych mediów nie muszą wnosić również osoby niesłyszące, u których stwierdzono całkowitą głuchotę lub obustronne upośledzenie słuchu (mierzone na częstotliwości 2 000 Hz o natężeniu od 80 dB), osoby niewidome, których ostrość wzroku nie przekracza 15 proc., inwalidzi wojenni i wojskowi, kombatanci będący inwalidami wojennymi lub wojskowymi oraz członkowie rodzin pozostałych po kombatantach będących inwalidami wojennymi lub wojskowymi.

Zwolnione z opłat są także osoby, które ukończyły 60 lat oraz mają prawo do emerytury. Wysokość emerytury brutto nie może przekraczać 50 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w Polsce, ogłaszanego przez prezesa Głównego Urzędu Statystycznego. Tak więc emeryt po 60. roku życia, który ma emeryturę niższą niż i 2459,09 zł brutto i na poczcie dopełni formalności, nie musi płacić abonamentu RTV.

Abonament RTV 2021. Gdzie załatwimy formalności?[

Formalności związane ze zwolnieniem z opłacania abonamentu RTV można załatwić w dowolnym urzędzie pocztowym. Na miejscu trzeba wypełnić specjalny formularz i oświadczenie, że jeśli stracimy prawo do zwolnienia z opłat, to natychmiast poinformujemy o tym pocztę. Chodzi np. o sytuację, gdy bezrobotny podejmuje pracę albo gdy emeryt, po waloryzacji, dostanie świadczenie wyższe niż 2459,09 zł brutto.

Osoby, które chcą zyskać zwolnienie z opłat ze względu na swój wiek, nie muszą już okazywać na poczcie dowodu osobistego, który potwierdzi datę urodzenia.

Nie przegap

Uprawnienia do korzystania z bezpłatnego abonamentu radiowo-telewizyjnego abonent uzyskuje od następnego miesiąca po dopełnieniu niezbędnych formalności na poczcie. Np. jeżeli formalności dopełni w styczniu tego roku, to uprawnienia do zwolnienia uzyska od lutego 2021 roku.

Wpłat z tytułu abonamentu RTV należy dokonywać na numer rachunku bankowego zawierający indywidualny numer identyfikacyjny abonenta.

Materiał oryginalny: Abonament RTV 2021. Wiele osób zapłaci teraz więcej, inni nie będą zwolnieni z opłat [lista] - Gazeta Pomorska

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie