Abp Alfons Nossol uhonorowany na konferencji ekumenicznej w Kamieniu Śląskim

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Pierwszy dzień międzynarodowej konferencji „Misyjność Kościoła – ekumenizm – tożsamość wyznaniowa” w Kamieniu Śląskim.
Pierwszy dzień międzynarodowej konferencji „Misyjność Kościoła – ekumenizm – tożsamość wyznaniowa” w Kamieniu Śląskim. Krzysztof Ogiolda
Emerytowanemu biskupowi opolskiemu wręczono księgę pamiątkową: „Ekumenizm w nauczaniu papieży po Soborze Watykańskim II”.

Księgę przedstawił jej autor, ks. prof. Zygfryd Glaeser, dyrektor Instytutu Ekumenizmu i Badań nad Integracją Wydziału Teologicznego UO, a wręczył kardynał Kurt Koch. Jest to forma uhonorowania jednego z największych orędowników sprawy jedności w Kościele i w świecie arcybiskupa Alfonsa Nossola, który w tym roku obchodzi kilka jubileuszy: 85. urodziny, 60. rocznicę święceń kapłańskich oraz 40. rocznicę święceń biskupich.

- Dziękujemy Ci księże arcybiskupie, że uczysz nas ekumenii, która nie boi się zaufać – mówił ks. prof. Zygfryd Glaeser. – Zwieńczeniem nauczania Kościoła na temat ekumenizmu są dokumenty źródłowe umieszczone w tej księdze – wypowiedzi papieży od Jana XIII do papieża Franciszka. Wszystkim, którzy nie są do ekumenizmu przekonani w Kościele katolickim, zalecam przeczytanie właśnie drugiej części tego tomu zawierającej teksty pasterzy Kościoła, którzy dl katolików są najwyższym autorytetem.

- Kiedy biorę tę księgę do ręki, z wdzięcznością myślę o tym, że od soboru mieliśmy tylu papieży mówiących o ekumenii – mówił kard. Kurt Koch, przewodniczący Papieskiej Rady dla Popierania Jedności Chrześcijan. - Mamy w Kościele także fundamentalistów, ale to papieży nie zniechęcało. Jan Paweł II uczył, że urząd papieski jest urzędem ekumenicznym. Drugie podziękowanie kieruję do abpa Alfonsa Nossola, który należy do protagonistów ekumenizmu. Wiele zdziałał w tej sprawie w Opolu, ale także w wymiarze światowym, w tym w dialogu polsko-niemieckim. Szczególnie dziękuję za udział w komisjach ds. dialogu między katolikami i prawosławnymi i między katolikami a luteranami.

- Kościół opolski jest z Ciebie dumny od lat – mówił bp Andrzej Czaja, ordynariusz opolski. – Myślę, że wszystkie Kościoły nas Śląsku Opolskim są z ciebie dumne. Jesteśmy Ci wdzięczni za zaangażowanie w dialog, za solidne przygotowanie teologiczne, które nam dałeś i dziękujemy za szerzenie otwartej duchowości komunii (wspólnoty). Z wszystkich prezentów zawsze najbardziej cieszyły Cię książki, a ta jest tak wspaniała, że wierzę, iż sprawi Ci wiele radości.

W imieniu ekumenicznych gości przemówił zwierzchnik Kościoła ewangelicko-augsburskiego w Polsce i prezes Polskiej Rady Ekumenicznej, bp Jerzy Samiec.

- Dziękuję Ci księże arcybiskupie za Twoją otwartość na dialog, także polsko-niemiecki. Wiele odwagi mieli ci, którzy w imieniu Kościołów w Niemczech i w Polsce dążyli do tego, że premierzy naszych krajów i narodów mogli w końcu przekazać sobie znak pokoju. Proszę pozwolić na osobisty akcent. Kiedy byłem młodym księdzem, bp Tadeusz Szurman zabrał mnie na ekumeniczne spotkanie młodych do katedry. Spotkałem tam człowieka, kapłana, Polaka, z którym razem mogliśmy być, modlić się i śpiewać.

- Mam honor i zaszczyt pokłonić Ci się i podziękować za to że jesteś. Jakże bylibyśmy ubodzy, gdybyś nas tak nie kochał. To ty nauczyłeś nas kochać Boga poprzez miłość naszych bliźnich – mówił burmistrz Gogolina Joachim Wojtala.

Jako ostatni zabrał głos abp Alfons Nossol: - Mieliśmy debatować wspólnie nad ekumenizmem i misją Chrystusowego Kościoła oraz nad naszą kościelna tożsamością. A to się przeradza trochę w bałwochwalstwo – żartował. - Dostałem dziś trzy medale – od patriarchy Moskwy i całej Rusi, którego osobiście znam, jest dla mnie bardzo cenny, przekazał mi go prawosławny władyka, któremu bardzo dziękuję. Kolejny dar pochodzi ze Szwecji i upamiętnia historyczne spotkanie ekumeniczne w Malmoe z udziałem papieża Franciszka i dostałem go dziś od kardynała, który odpowiada za dialog ekumeniczny w Kościele i wspiera papieża Franciszka w tym dziele. Wreszcie, cieszę się, że moi studenci, moi uczniowie, piszą takie księgi, jak ta, którą otrzymałem. Oni uprawiają prawdziwą naukę. To jest potężna księga. Można by nią zabić. Dołączę ja z radością do liczącego 40 tysięcy woluminów biblioteki. Ale o jedno proszę: Przestańcie mi już przypominać, że jestem starzykiem.

Ostatnie zdania arcybiskup poświęcił perspektywie zjednoczenia chrześcijan. - Musi się zdarzyć to, ze dialog miedzy nami, ludźmi nauczy nas konkretniej rozmawiać z Tym, który jest miłością. A wtedy pogłębimy nasz braterski i siostrzany dialog z chrześcijanami, którzy wierzą inaczej, ale nie w Innego. Ten Nie-Inny nas łączy i scala.

Uroczystość zakończyła pierwszy dzień międzynarodowej konferencji „Misyjność Kościoła – ekumenizm – tożsamość wyznaniowa”. Sympozjum, którego gościem honorowym jest kardynał Kurt Koch, przewodniczący Papieskiej Rady dla Popierania Jedności Chrześcijan, zorganizowały Instytut Ekumenizmu i Badań nad Integracją Wydziału Teologicznego UO oraz Instytut Badania Nauczania Papieskiego przy Centrum Kultury i Nauki w Kamieniu Śląskim.

W środę drugi dzień konferencji na Wydziale Teologicznym UO.

Opolskie info 17.11.2017

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska