Adam Mickiewicz został umyty. Kiedyś stał w samym centrum Kluczborka [ZDJĘCIA]

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Pomnik Adama Mickiewicza w Kluczborku
Pomnik Adama Mickiewicza w Kluczborku fot. ZSO Kluczbork
Kluczborski ogólniak zlecił umycie pomnika Adama Mickiewicza, polskiego wieszcza i patrona I LO w Kluczborku. Pomnik stoi teraz przy szkole, ale w XX wieku stał w środku miasta, na środku placu obok urzędu miejskiego.

Kluczborski pomnik najwybitniejszego polskiego poety, romantycznego wieszcza Adama Mickiewicza został gruntownie umyty w ubiegłym roku.

- Adam Mickiewicz nam zazieleniał, więc został umyty myjką ciśnieniową - mówi Krystyna Błażewska, dyrektorka Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Kluczborku. - Pomnik umyli pracownicy Miejskiego Zarządu Obiektów Komunalnych, potrzebny był do tego wysięgnik, bo jest to potężny monument.

Adam Mickiewicz stoi na skwerze przed I Liceum Ogólnokształcącym. Romantyczny poeta jest patronem szkoły, a ulica, przy której stoi kluczborski ogólniak, również nazwana jest imieniem Adama Mickiewicza.

Jednak kiedyś pomnik ten stał zupełnie gdzie indziej.

- Został przeniesiony na 50-lecie szkoły, które nasze I LO świętowało w 1995 roku. W 2020 roku świętowaliśmy 75-lecie i z tej okazji umyliśmy naszego Adama Mickiewicza i zrobiliśmy wraz ze starostwem powiatowym nowe chodniki - dodaje Krystyna Błażewska.

Zespół Szkół Ogólnokształcących jubileusz swojego patrona świętował będzie jeszcze do końca tego roku szkolnego.
- Będzie wystawa na kluczborskim rynku, Dzień Absolwentów oraz jubileuszowy bieg 75 kilometrów na 75 lat. Na pokonanie 75 kilometrów będzie siedem dni - dodaje Dorota Komarnicka.

Do 1995 roku Adam Mickiewicz stał na placu Niepodległości, obok urzędu miejskiego i zamku, będącego dzisiaj siedzibą kluczborskiego muzeum.

Kluczborski pomnik Adama Mickiewicza odsłonięto w 1965 roku Stał tam przez 30 lat. Jego autorem jest śląski rzeźbiarz Edmund Halek.

Przenosiny pomnika związane były z przebudową tego dużego skrzyżowania w centrum miasta. Było to wówczas jedyne skrzyżowanie w Kluczborku, gdzie była sygnalizacja świetlna. Ale mimo niej skrzyżowanie było wiecznie zakorkowane, dlatego podjęto decyzję, żeby zbudować tutaj rondo (nazwane już w XXI wieku rondem Orląt Lwowskich).

Przebudowa skrzyżowania rozpoczęła się wiosną 1996 roku. Wykonawcą było kluczborskie Przedsiębiorstwo Robót Drogowo-Mostowych. Rondo zostało oficjalnie otwarte 31 sierpnia 1996 roku.

Było to pierwsze rondo kompaktowe w województwie opolskim. Koszt budowy wyniósł 4,5 miliona zł. Inwestorem była Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Opolu.

Rondo było dwukrotnie przebudowywane, ostatni raz w 2010 roku podczas remontu ulicy Katowickiej.

Pomnik Adama Mickiewicza w Kluczborku
Pomnik Adama Mickiewicza w Kluczborku fot. UM Kluczbork
od 7 lat
Wideo

Jak politycy typują wyniki polskiej reprezentacji?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska