Adopcję należy dokładnie przemyśleć

fot. stock
Adopcja to dla wielu dzieci jedyna szansa na szczęśliwe dzieciństwo.
Adopcja to dla wielu dzieci jedyna szansa na szczęśliwe dzieciństwo. fot. stock
Wielu Opolanom adopcja pozwoli być szczęśliwymi rodzicami. Ale taką decyzję trzeba dokładnie przemyśleć.

Na zdjęciach umieszczonych w internetowym portalu uśmiechnięta trójka: Karolina, Andrzej i ich mały -Krzyś. Niewtajemniczeni podkreślają, jak bardzo chłopczyk jest podobny do mamy. Karolina tylko się uśmiecha. Krzysia adoptowali, gdy miał 14 miesięcy. Dość szybko podjęli decyzję o adopcji, gdy dowiedzieli się, że mogą nie mieć dzieci.

- Przeszliśmy kursy, testy psychologiczne i zostaliśmy zakwalifikowani jako rodzina adopcyjna - opowiada Karolina. - Kazali nam cierpliwie czekać, a tu już na drugi dzień telefon z ośrodka: "Mamy dla państwa synka".

Początki były trudne. Mały był nieufny, Karolinie i jej mężowi też było trudno się przyzwyczaić, że z dnia na dzień ich życie uległo zmianie. - Wiele rzeczy robiliśmy mechanicznie: karmienie, spacer, kąpiel. Bywało, że dopadało nas zwątpienie - wspomina Karolina. - Z nową rolą oswajaliśmy się kilka miesięcy. Potem miłość do synka wybuchła ze zdwojoną siłą. Kochamy Krzysia jak nikogo na świecie.
Decyzja o adopcji dziecka jest trudna, dlatego tak ważny jest okres przygotowawczy - szkolenia, spotkania z psychologiem, pedagogiem, prawnikiem. Oferują je ośrodki adopcyjne. Jeśli małżeństwo podejmie decyzję o adopcji, powinno wraz z podaniem o jej umożliwienie złożyć w ośrodku szereg dokumentów: akt małżeństwa zupełny, numery PESEL, zaświadczenia o zarobkach oraz stanie zdrowia od lekarza rodzinnego, psychologa i z poradni odwykowej. Potrzebne jest także zdjęcie małżonków, ich życiorysy, a jeśli dla któregoś z nich to drugie małżeństwo, sądowe orzeczenie rozwodu.

O przyjęcie dziecka mogą się starać nie tylko pary bezpłodne. Do takiej samej kolejki oczekujących zostaną zakwalifikowani rodzice, którzy już mają swoje dzieci, ale chcą adoptować kolejne. Osobna jest natomiast kolejka dla osób samotnych. Obowiązuje też zasada, że im starsi rodzice, tym starsze dziecko. Parom po czterdziestce ośrodki już zazwyczaj proponują do adopcji dzieci w wieku przedszkolnym.

- Żeby rodzice mogli dostać kwalifikację, przeprowadzamy z nimi także badania psychologiczne i pedagogiczne oraz wywiad rodzinny - uzupełnia Leonora Dańkowska, dyrektor Publicznego Ośrodka Adopcyjno-Opiekuńczego w Opolu. - Dopiero potem czekają ich szkolenia.
Najkrótszy czas oczekiwania na dziecko to około 9 miesięcy, ale bywa, że i 3 lata, zwłaszcza jeśli rodzina stara się o niemowlę. - Albo o dziewczynkę - dodaje dyrektor i tłumaczy: - Z naszych obserwacji wynika, że częściej rodzice biologiczni porzucają chłopców.

Ośrodek przeprowadza około 50 adopcji rocznie. Co roku do ośrodka zgłasza się około 100 par chcących przyjąć dziecko. Teraz w kolejce czeka 112 par.
Z kolei w drugim takim miejscu w Opolu - Katolickim Ośrodku Adopcyjno-Opiekuńczym - 69 par czeka na pierwsze dziecko, zaś 27 par na adopcję drugiego. Starając się tu o kwalifikację, trzeba dołączyć także świadectwo ślubu kościelnego oraz opinię proboszcza swojej parafii. W tym ośrodku na adopcję średnio czeka się dwa lata. - Ale niestety, ten czas się wydłuża - zauważa Barbara Słomian, dyrektor ośrodka katolickiego. - Dzieci jest wprawdzie coraz więcej, ale nie mają uregulowanej sytuacji prawnej. To znaczy, że ich rodzice nie są pozbawieni pełni praw rodzicielskich. Żeby to zmienić, trzeba uważniej się przyglądać rodzinom patologicznym. Jeśli nie rokują szans na poprawę, dzieci jak najszybciej powinny znaleźć nowy dom. Wydłużając procedury, zabieramy maluchom szansę na normalne dzieciństwo.

Podczas pierwszego kontaktu dziecka z rodzicami adopcyjnymi wszyscy płaczą ze wzruszenia, nawet pracownicy ośrodka. - To najprzyjemniejszy moment naszej pracy - uśmiecha się Barbara Słomian.

Karolina i Andrzej znów się nie mogą tego doczekać. Ponownie starają się o adopcję. Tym razem o córeczkę.

Ważne

Tutaj uzyskasz wszelką pomoc i informacje na temat adopcji:

Publiczny Ośrodek Adopcyjno-Opiekuńczy w Opolu, ul. Budowlanych 4
tel. 077 456 55 86, www.oaopole.pl
Ośrodek jest czynny od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-15.00, w środy wyjątkowo: 12.00-17.00.
Katolicki Ośrodek Adopcyjno-Opiekuńczy w Opolu, ul. B. Kominka 1
tel. 077 44 11 500, 077 44 19 905, www.adopcja.dfoz.pl
Ośrodek pełni dyżury w poniedziałki (godz. 12.00-16.00), wtorki (9.00-12.00) i środy (15.00-18.00).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska