Adwent 2020. Kiedy się zaczyna i ile trwa? Co to jest adwent i jakie są jego symbole, czy w adwencie obowiązuje post?

Tomasz Wróblewski
Tomasz Wróblewski
Co to jest adwent i kiedy zaczyna się adwent 2020? Jakie są symbole adwentu?
Co to jest adwent i kiedy zaczyna się adwent 2020? Jakie są symbole adwentu? Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
Adwent 2020 zaczyna się 29 listopada w niedzielę i trwa cztery tygodnie. Adwent to okres przygotowania do Bożego Narodzenia oraz wzmożonego oczekiwania na koniec czasów i ostateczne przyjście Jezusa Chrystusa. Czas Adwentu, który nie jest okresem pokuty, ale radosnego oczekiwania, obfituje w zwyczaje i symbole. Jest podobny do całego ludzkiego życia, które jest oczekiwaniem na pełne spotkanie z Bogiem.

Co to jest adwent? Co oznacza słowo adwent?

Adwent jest wyjątkowym czasem dla chrześcijan.

Słowo adwent pochodzi z języka łacińskiego „adventus”, które oznacza przyjście. Dla starożytnych rzymian słowo to oznaczało oficjalny przyjazd cezara. Dla chrześcijan to radosny czas przygotowania na przyjście Pana.

Teologicznie czas adwentu wyraża oczekiwanie Kościoła na podwójne przyjście Chrystusa.

Pierwsze wzmianki na temat Adwentu jako okresu przygotowania do świąt Bożego Narodzenia pochodzą z IV w. W Rzymie zwyczaj ten znany był od VI w. i obejmował cztery tygodnie przed świętami. Przez pewien czas Adwent był okresem postu, co dalej jest zachowywane w liturgii wschodniej.

Adwent 2020. Kiedy się zaczyna i ile trwa

Adwent zawsze rozpoczyna się w czwartą niedzielę poprzedzającą Boże Narodzenie. Może trwać od 23 do 28 dni (cztery niedziele).

Adwent 2020 zaczyna się w niedzielę, 29 listopada. Trwa do zmierzchu 24 grudnia.

Niedziele adwentu 2020:

Adwent 2020 i Roraty

W pierwszym okresie akcent położony jest na Paruzję, czyli ostateczne przyjście Chrystusa na końcu świata. Ostatni tydzień natomiast bezpośrednio przygotowuje do narodzenia Chrystusa, przez które Bóg wypełnia wszystkie obietnice złożone w historii.

Adwentowe czytania mszalne dotyczą m.in. dramatycznych nawoływań proroków, którzy zachęcają do nawrócenia, podkreślają zbliżający się kres czasu i ostateczne nastanie Królestwa Bożego. Równocześnie jednak Kościół przypomina o nadziei, jaka wiąże się z paruzją, czyli ponownym przyjściem Chrystusa.

W każdej Mszy św. padają słowa: „abyśmy zawsze wolni od grzechu i bezpieczni od wszelkiego zamętu, pełni nadziei oczekiwali przyjścia naszego Pana Jezusa Chrystusa”.

  • Najbardziej charakterystycznym zwyczajem adwentowym, zwłaszcza w Polsce, są Roraty.

    To msza św. sprawowana ku czci Najświętszej Maryi Panny, jest odprawiana zwykle bardzo wcześnie rano. Wierni, często w ciemnościach przenikniętych blaskiem trzymanych w ręku świec, wraz z Maryją czekają na wybawienie jakie światu przyniosły narodziny Zbawiciela.

  • W liturgii adwentowej obowiązuje fioletowy kolor szat liturgicznych. Wyjątkiem jest III niedziela Adwentu – tzw. niedziela „Gaudete” (radujcie się). Obowiązuje w niej różowy kolor szat liturgicznych, który wyraża przewagę światła, a tym samym bliskość Bożego Narodzenia.

Jakie są symbole adwentu? Niedziele adwentowe

  1. Wieniec adwentowy – w formie okręgu, składa się z gałązek choinki, na których umieszcza się cztery świece, symbolizujące cztery niedziele adwentu. Co niedzielę zapala się kolejną świecę.

    Pierwsza świeca jest świecą pokoju, druga - wiary, trzecia - miłości, czwarta - nadziei.

Co to jest adwent i kiedy zaczyna się adwent 2020? Jakie są symbole adwentu? Co to jest wieniec adwentowy i co symbolizują cztery świece?
Co to jest adwent i kiedy zaczyna się adwent 2020? Jakie są symbole adwentu? Co to jest wieniec adwentowy i co symbolizują cztery świece? Lukasz Zarzycki / Echo Dnia
> 
> **Elementy wieńca adwentowego symbolizują** wspólnotę oczekującą w nadziei i radości na przyjście Pana. Znaczenie poszczególnych elementów jest następująca: zielone gałązki – życie, nadzieja; świece – światło, nadchodzącą Światłość; forma wieńca: krąg – powracający cykl życia.
  1. Kalendarz adwentowy – służy do odliczania dni od pierwszego dnia adwentu do Wigilii Bożego Narodzenia. Pomysł pochodzi z XIX wieku od niemieckich luteran. Zwyczaj ten znany jest i pielęgnowany w wielu krajach na całym świecie w rodzinach chrześcijańskich.
Co to jest adwent i kiedy zaczyna się adwent 2020? Jakie są symbole adwentu? Co odlicza kalendarz adwentowy?
Co to jest adwent i kiedy zaczyna się adwent 2020? Jakie są symbole adwentu? Co odlicza kalendarz adwentowy?
  1. Lampion adwentowy – jest to rodzaj lampki, wykonanej w kształcie czworoboku zamkniętego, którego ścianki przypominają gotyckie witraże z symbolami chrześcijańskimi lub scenami biblijnymi. Wewnątrz lampionu umieszcza się świece lub małą żarówkę na baterię.
Roraty - jeden z symboli adwentu, którym nieodłącznym elementem jest lampion adwentowy.
Roraty - jeden z symboli adwentu, którym nieodłącznym elementem jest lampion adwentowy. Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
Lampionami oświetla się pierwszą część [mszy świętej roratnej](https://nto.pl/roraty-kiedy-sie-rozpoczynaja-ile-trwaja-roraty-lampiony-na-mszy-roratniej/ar/c1-13699818 "mszy świętej roratnej"), podczas której w kościele pogaszone są światła i panuje symboliczna ciemność. Lampion jest symbolem przypowieści Jezusa o roztropnych pannach, które z płonącymi lampami oczekiwały na przyjście Oblubieńca.

Adwent dzieli się na dwa podokresy, z których każdy ma odrębne cechy, wyrażone w dwóch różnych prefacjach adwentowych.

  • Pierwszy podokres obejmuje czas od pierwszej niedzieli Adwentu do 16 grudnia, gdy czytane są teksty biblijne zapowiadające powtórne przyjście Zbawiciela na końcu świata i przygotowujące do spotkania z Chrystusem Sędzią. Dni powszednie w tym okresie przyjmują wszystkie obchody wyższe rangą (tzn. wspomnienia dowolne, obowiązkowe, święta i uroczystości).
  • Drugi okres Adwentu, od 17 do 24 grudnia, to bezpośrednie przygotowanie do świąt Bożego Narodzenia. W tym okresie w dni powszednie można obchodzić jedynie święta i uroczystości.

Dawniej Adwent był czasem szczególnej aktywności różnych bractw. Przy kościołach istniały kapele rorantystów, które śpiewem i muzyką uświetniały celebracje, przez co przyciągały wiernych i upowszechniały zwyczaj Rorat. W XIX w. w Warszawie istniało również bractwo roratnie, które ze sprzedaży świec uzyskiwało fundusze na pomoc ludziom ubogim.

Obecnie corocznie podobną akcję sprzedaży świec prowadzi pod hasłem katolicka Caritas. Od 6 lat w akcji Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom uczestniczą też organizacje charytatywne Kościołów prawosławnego i ewangelicko-augsburskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska