Treści promowana Targi nto

Afera dębowa. Zapadł prawomocny wyrok - dlaczego po odwołaniu zmieniono wyroki dla głównych oskarżonych [WIDEO]

Mirosław Dragon
Michał A. (w granatowej kurtce) i Daniel R. (w niebieskiej koszuli) na wcześniejszych rozprawach w sądzie.
Michał A. (w granatowej kurtce) i Daniel R. (w niebieskiej koszuli) na wcześniejszych rozprawach w sądzie. Mirosław Dragon
Podpalaczowi Danielowi R. Sąd Apelacyjny we Wrocławiu obniżył karę, za to zleceniodawcy podpaleń biznesmenowi Michałowi A. podwyższył o połowę. Wszyscy oskarżeni zostali skazani na surowe kary bezwzględnego więzienia.

Afera dębowa pod Wołczynem w największym skrócie polegała na tym, że nieustaleni i nieukarani do dzisiaj sprawcy wycięli tam nielegalnie setki drzew, a alarmujący o procederze świadkowie byli zastraszani, a ich mienie podpalane.

W czwartek po południu Sąd Apelacyjny we Wrocławiu ogłosił wyrok w sprawie afery dębowej:

  • Daniel R., rolnik z Rożnowa, który był wykonawcą podpaleń (razem z innymi osobami, których nie dało się ustalić) - dostał wyrok 14 lat więzienia.
  • Michał A., właściciel fabryki mebli w Łęce Mroczeńskiej, który był zleceniodawcą podpaleń - usłyszał wyrok 6 lat więzienia.
  • Piotr M., który sprzedał granaty i pistolet (granat został użyty w podpaleniu, pistolet miał posłużyć do ostatecznej zemsty na świadkach) - został skazany na 2 lata więzienia.

Wyrok jest prawomocny, a wszystkie kary pozbawienia wolności są bezwzględne.

Sąd Apelacyjny we Wrocławiu zmienił zatem ubiegłoroczny wyrok Sądu Okręgowego w Opolu, od którego odwołali się zarówno skazani, jak i prokuratura.

Danielowi R. sąd obniżył karę z 15 do 14 lat. - Sąd oczyścił go z zarzutów nakłaniania żony do odmowy składania zeznań, ponieważ można skazać kogoś tylko za nakłanianie do składania zeznań, a nie do odmowy - wyjaśnia Witold Franckiewicz, rzecznik Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu. - Decydujący o wysokim wyroku był podtrzymany zarzut usiłowania zabójstwa w zamiarze ewentualnym przy podpaleniu domu, w którym przebywała cała rodzina.

Michałowi A. po odwołaniu się prokuratury Sąd Apelacyjny podwyższył wyrok z 4 do 6 lat bezwzględnego więzienia.
Sąd wziął pod uwagę, że obaj sprawcy działali wspólnie (Michał A. był sprawcą zlecającym, a Daniel R. wykonującym), a dysproporcja w wysokości wyroków z pierwszej instancji była zbyt duża. Michał A. dostał zdaniem Sądu Apelacyjnego zbyt niski wyrok, dlatego zwiększył o połowę karę pozbawienia wolności.

Piotrowi M. w apelacji podtrzymano wyrok 2 lat więzienia.

Skazani mają jeszcze możliwość złożenia skargi kasacyjnej, czyli nadzwyczajnego środka zaskarżenia wyroku do Sądu Najwyższego.

Wyrok jest jednak prawomocny i podlega wykonaniu.

Co ciekawe, niemal przez cały czas trwania procesu Daniel R. odmawiał składania zeznań. Dopiero na ostatniej rozprawie w Sądzie Apelacyjnym zgodził się złożyć wyjaśnienia. Zeznawał przez 3 godziny!

Ekolog Adam Ulbrych, któremu spalono dom i grożono śmiercią, nie potrafi już cieszyć się z tego wyroku.

- Po 5 zmarnowanych latach, zamknięciu mojej firmy, czyli gospodarstwa ekologicznego w Komorznie, nie odczuwam satysfakcji, bo mojej sytuacji to nie zmieni - mówi Adam Ulbrych. - Ci, którzy doprowadzili do tej sprawy, pozwalając na bezkarną wycinkę drzew, nie ponieśli żadnej kary. Ustawili się za to w jednym szeregu z ofiarami i to mnie boli. Dlatego ja wyprowadziłem się z gminy Wołczyn. Gdyby w zalążku zatrzymano nielegalną wycinkę drzew, nie doszłoby do nakręcania spirali przemocy, do gróźb i podpaleń.

Proces w sprawie afery dębowej. Michał A.

Afera dębowa. Biznesmen z Łęki Mroczeńskiej musiał zapłacić ...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska