Targi nto - nowe

Afera taśmowa w Polsce 2050. Nowe nagrania rzucają cień na finansowanie kampanii partii Szymona Hołowni na Opolszczyźnie

Mateusz Majnusz
Kaflowski zaapelował również o zaangażowanie w sprawę Centralnego Biura Antykorupcyjnego oraz Państwowej Komisji Wyborczej
Kaflowski zaapelował również o zaangażowanie w sprawę Centralnego Biura Antykorupcyjnego oraz Państwowej Komisji Wyborczej Mateusz Majnusz
Nie milknie echo publikacji „nto", w której ujawniliśmy kolejne nagrania oraz umowę, którą do podpisania otrzymał kandydat na burmistrza Nysy Piotr Fitowski. W ramach tej umowy Fitowski miał wpłacić 15 tysięcy złotych na prywatną firmę, co – jak twierdzi Kamil Kaflowski, dyrektor biura poselskiego Janusza Kowalskiego – może stanowić przykład nielegalnego finansowania kampanii wyborczych.

W centrum uwagi znów znajduje się poseł Adam Gomoła, który, jak twierdzi Kamil Kaflowski (dyrektor biura poselskiego Janusza Kowalskiego), nie odniósł się do samego problemu nagranych rozmów, lecz do faktu ich upublicznienia.

Na konferencji prasowej zorganizowanej pod biurem poselskim Adama Gomoły, politycy podkreślali, że opublikowane przez „nto" nagrania mają pokazywać, jak niektórzy działacze mogli być zmuszani do podpisywania umów, które – według Kaflowskiego – mogły sugerować wymianę miejsc na listach wyborczych za określone kwoty.

Kamil Kaflowski wskazuje, że dowody są jednoznaczne – „konkretne kwoty, konkretne umowy, konkretne taśmy”. Jak dodał, taśmy te miałyby świadczyć o systemowym charakterze korupcji w Polsce 2050.

- To nie tylko problem Adama Gomoły, ale całych struktur partii. Albo to zostanie sprawdzone i rozliczone, albo proceder będzie trwał nadal – tłumaczył dyrektor biura poselskiego Janusza Kowalskiego.

"Sprawą powinno zająć się także ABW i PKW"

Jednym z przytoczonych przykładów jest sprawa Piotra Fitowskiego, byłego działacza Polski 2050, który kandydował na burmistrza Nysy oraz do Parlamentu Europejskiego. Fitowski miał podpisać umowę opiewającą na kwotę 15 tysięcy złotych, co – zdaniem dyrektora biura poselskiego – było niezgodne z prawem wyborczym.

- Pieniądze miały nie trafić na konto komitetu wyborczego, lecz do prywatnej firmy – to budzi wątpliwości co do legalności całej transakcji – podkreślił Kamil Kaflowski.

Sprawa Fitowskiego została już zgłoszona do prokuratury, co Kaflowski zaznaczył jako ważny krok w wyjaśnieniu całej sytuacji. Kamil Kaflowski zaapelował również o zaangażowanie w sprawę Centralnego Biura Antykorupcyjnego oraz Państwowej Komisji Wyborczej, podkreślając, że sytuacja powinna zostać dokładnie zbadana.

- Jeśli zarzuty okażą się prawdziwe, musimy się zastanowić, czy nie mamy tu do czynienia z działaniem zorganizowanej grupy – stwierdził.

Wtórowała mu Ewa Przystajko, która podkreśliła, że już teraz ujawnione taśmy i umowy wskazują na poważną aferę w Polsce 2050.

- Jeśli polityka ma być transparentna, to takie przypadki muszą być natychmiastowo rozliczane. Obywatele mają prawo wiedzieć, co dzieje się za kulisami – podkreśliła Ewa Przystajko

Na ten moment liderzy Polski 2050 nie odnieśli się publicznie do nowych taśm i umowy ujawnionych przez naszą redakcję.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zmiany w prawie o sprzedaży alkoholu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska