Agencja ratingowa Fitch oceniła finanse Opola. Arkadiusz Wiśniewski: Miasto wchodzi w kryzys koronawirusowy w dobrej kondycji budżetowej

Piotr Guzik
Piotr Guzik
Agencja ratingowa Fitch utrzymała oceny finansów Opola
Agencja ratingowa Fitch utrzymała oceny finansów Opola NAT
Agencja ratingowa Fitch utrzymała oceny finansów Opola: "A" na poziomie krajowym i "BBB-" na poziomie międzynarodowym. Specjaliści zaznaczają jednak, że pandemia koronawirusa nie pozostanie bez wpływu na budżet miasta.

Analitycy Fitch wskazują, że wyniki operacyjne oraz wskaźniki długu Opola w średnim okresie pozostaną zbieżne z tymi wśród podmiotów z ratingiem na poziomie BBB-, "pomimo oczekiwanego pogorszenia koniunktury gospodarczej wywołanego pandemią koronawirusa oraz wcześniejszymi decyzjami władz centralnych w zakresie obniżenia pierwszego progu PIT i podwyżek płac nauczycieli".

Takie aspekty finansów, jak stabilność wydatków, możliwość ich dostosowywania, płynność w temacie spłacania zobowiązań czy stabilność dochodów oceniono jako "średnie", w tym ostatnim przypadku podkreślają na zdywersyfikowaną bazę podatkową (a więc brak uzależnienia od jednego konkretnego podmiotu).

Zdolność do zwiększania dochodów oceniono natomiast jako "słabą", z zastrzeżeniem, że podobną ocenę otrzymała większość miast w Polsce. Analitycy zwracają uwagę na fakt, że mają one niewielkie pole manewru w temacie podatków lokalnych, których limity są ustalane na poziomie centralnym. W przypadku Opola podkreślono, że miasto "było w stanie zwiększyć poziom dochodów nawet w okresie słabszego wzrostu PKB".

Prezydent Arkadiusz Wiśniewski zauważa, że agencja Fitch kolejny raz utrzymała wysokie oceny finansów miasta.

- W kryzys koronawirusowy Opole wchodzi w bardzo dobrej kondycji budżetowej! To ważne, że w trudnych czasach nie mamy dodatkowych obciążeń z przeszłości - stwierdza na swoim profilu na Facebooku.

Specjaliści nie pozostawiają jednak wątpliwości, że "negatywne zmiany w ich dochodach i wydatkach mogą się pogłębiać w nadchodzących tygodniach i miesiącach z uwagi na spadek działalności gospodarczej oraz ograniczenia nakładane przez władze centralne, które mogą zostać zaostrzone, bądź wydłużony okres ich obowiązywania".

Analitycy Fitch zapowiadają, że kwestie te będą na bieżąco monitorowane oraz poddawane analizom, zaś same ratingi mają być na tej podstawie aktualizowane.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska