Aglomeracja Opolska ma do wydania miliony euro

  Aglomeracja Opolska ma do wydania miliony euro

  Artur Janowski Janowski

  Aktualizacja:

  Nowa Trybuna Opolska

  Aglomeracja Opolska niebawem rozpocznie dzielenie unijnych pieniędzy. Chętnych na ponad 115 milionów euro jest bardzo wielu.
  Aglomeracja Opolska ma do wydania miliony euro
  Od dziś aglomeracja - skupiająca 21 samorządów - stała tzw. instytucją pośredniczącą. To oznacza, że Aglomeracja Opolska będzie nie tylko sama składać wnioski o dotacje, ale ma także samodzielnie organizować konkursy, w których gminy mają starać się o unijne wsparcie.

  Do tego było jednak potrzebne podpisanie porozumienia z marszałkiem województwa Andrzejem Bułą.

  - Aglomeracja Opolska to nie tylko wielka szansa na zwiększenie tempa rozwoju gmin, które ją tworzą, ale także dla całego regionu - ocenia Buła. - Liczę, że po tym porozumieniu siądziemy do rozmów za zarządem aglomeracji, bo wspólnie możemy rozwiązać wiele problemów, jakie mają nasze uczelnie wyższe, czy szpitale wojewódzkie w Opolu.

  W latach 2014-2020 Aglomeracja Opolska będzie mieć łącznie do dyspozycji aż 71,4 mln euro. Te pieniądze zostaną wydane m.in. na uzbrojenie terenów pod przyszłe inwestycje, utworzenie spójnego systemu dróg rowerowych (łącznie ponad 371 kilometrów), budowę centrów przesiadkowych, budowę i modernizację oświetlenia ulicznego, a także na ochronę zabytków. Zadania te będą realizowane w ramach tzw. Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych na obszarze całej Aglomeracji Opolskiej.

  Warto również pamiętać, że samorządy stworzyły aglomerację także po to, aby wspólnie rozwiązywać problemy obszarów wiejskich, edukacji czy ochrony środowiska.

  W strategii AO do 2020 roku znalazła się również rozbudowa Parku Naukowo-Technologicznego nie tylko w Opolu, ale również w podopolskich Przyworach. Gminy chcą też postawić m.in. na turystykę, bo ją widzą jako jeden ze środków zwiększenia atrakcyjności gospodarczej aglomeracji.

  - Chętnych na pieniądze, podobnie jak pomysłów jest sporo, ale jestem dobrej myśli, bo aglomeracja ma duży potencjał i może skutecznie sięgać po pieniądze zewnętrzne - przypomina Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola.

  Gminy chcą szukać funduszy w budżecie państwa i unijnych programach rządowych, tzw. Krajowych Programach Operacyjnych. Dlatego jest szansa, że w najbliższych latach wiele wspólnych projektów zostanie zrealizowanych.

  Zwłaszcza, że Aglomeracja ma już także zapewnione ponad 43 mln euro w krajowym Programie Operacyjnym Infrastruktura i Środowisko.

  Czytaj treści premium w Nowej Trybunie Opolskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (5)

  Forum tylko dla zalogowanych.

  Załóż konto / Zaloguj się
  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (5) forum.nto.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Warto zobaczyć

  Jak zaparzyć idealną kasę bez ekspresu?

  Jak zaparzyć idealną kasę bez ekspresu?

  Wkoło Opolskiego - serwis turystyczny, z którym odwiedzisz najciekawsze zakątki naszego regionu

  Wkoło Opolskiego - serwis turystyczny, z którym odwiedzisz najciekawsze zakątki naszego regionu

  Wideo