Aida Bella na 14. miejscu w Europie na 1500 metrów

Aida Bella
Aida Bella Sławomir Jakubowski
Rozpoczęły się mistrzostwa Europy w short tracku w czeskiej miejscowości Mlada Boleslav.

W piątek odbywała się rywalizacja na 1500 m kobiet i mężczyzn. Wśród kobiet nasz kraj reprezentowały dwie zawodniczki AZS-u Politechniki Opole: Aida Bella i Marta Wójcik oraz Paula Bzura (Juvenia Białystok).

Spośród tych trzech specjalistek od ścigania się na łyżwach na krótkim torze najlepiej wypadła Bella. Jako jedyna z trójki naszych zawodniczek awansowała do półfinału. W nim jednak uczestniczyła w kraksie i do rozgrywki finałowej się nie dostała. Ostatecznie zajęła 14. miejsce wśród 38 startujących zawodniczek. Bzura była 21., a Wójcik 30. Mistrzynią Europy została Arianna Fontana z Włoch.

Wśród 50 startujących mężczyzn był Adam Filipowicz z AZS-u Politechniki Opole. Zajął on 32. miejsce. Lepiej spisali się dwaj pozostali reprezentanci Polski. Bartosz Konopko zajął 18. lokatę, a Jakub Jaworski był 20. Wygrał Holender Sjinkie Knegt.

W sobotę na mistrzostwach odbędą się wyścigi na 500 m, a w niedzielę na 1000 m. Na tych dystansach, a zwłaszcza na najkrótszym liczymy na Bellę, która woli rywalizację na krótszych dystansach. Zarówno w sobotę, jak i niedzielę Polskę reprezentować będą te same osoby, które występowały już na 1500 m.

W piątek odbyły się też eliminacje w wyścigach sztafet. W rywalizacji kobiet na 3000 m do walki zgłosiło się dziewięć drużyn i jedna musiała zostać wyeliminowana. Los ten nie spotkał polskiej drużyny, która z szóstym czasem awansowała do półfinału. W naszej drużynie oprócz Belli, Wójcik i Bzury jechała trzecia zawodniczka AZS-u Politechniki Opole - Kaja Pniewska.

W półfinale w sobotę Polki pojadą z Włoszkami, Niemkami i Ukrainkami. Do finału awansują dwie ekipy. Ciężko będzie się zakwalifikować, bo Włoszki i Niemki miały lepsze czasy w eliminacjach.

Polska drużyna w składzie: Filipowicz, Jaworski, Sebastian Kłosiński i Dawid Rzemieniecki wśród 14 drużyn w eliminacjach męskich sztafet na 5000 m miała drugi czas i awansowała do sobotniego półfinału.