Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości czeka na chętnych

Anna Grudzka
Anna Grudzka
Studenci mogą tu korzystać  z 13 biur, sali konferencyjnej oraz gabinetu.
Studenci mogą tu korzystać z 13 biur, sali konferencyjnej oraz gabinetu. Sławomir Mielnik
Otwarto drugą część Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości na Uniwersytecie Opolskim, w której znajdują się powierzchnie biurowe dla młodych przedsiębiorców.

Zaczynaliśmy od jednego biurka i jednej osoby obsługi . Dziś nasz inkubator rozrósł się do czternastu pracowników, z czego siedmiu to absolwenci Uniwersytetu Opolskiego. To świetnie wyszkoleni i przygotowani do pracy przy funduszach europejskich młodzi ludzie - mówi Ewa Rurynkiewicz, kanclerz Uniwersytetu Opolskiego.

To ona w 2008 przekonała rektora do wdrożenia idei przedsiębiorczości na uczelni. Dziś inkubator ma nową siedzibę i może się pochwalić udzieleniem pomocy w założeniu pięćdziesięciu nowych przedsiębiorstw, zorganizowaniem wielu staży dla studentów i pracowników czy współpracą zagraniczną.

- Co ważne, jesteśmy w centrum miasteczka akademickiego, w którym żyje dwa i pół tysiąca studentów - mówi Rurynkiewicz.

AIP widać od razu. Trzy lata temu powstało nowe biuro, a w zeszłym tygodniu otwarto oficjalnie nowe powierzchnie dla przyszłych biznesmenów.

- Mamy tu 13 biurek wyposażonych w materiały biurowe oraz komputery, gabinet oraz salę konferencyjną. Dodatkowo dla naszych podopiecznych oraz ich kontrahentów przygotowaliśmy miejsca parkingowe przed siedzibą inkubatora - mówi Joanna Kostuś, zastępca dyrektora Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości.

Na razie AIP szuka chętnych, którzy by chcieli z tych powierzchni skorzystać.
- Jeśli okaże się, że chętnych będzie więcej, to zaczniemy miejsca wypożyczać na godziny. Jesteśmy bardzo elastyczni - tłumaczy Joanna Kostuś.

Jednym z chętnych starających się o miejsce w inkubatorze jest Leszek Bil.
- Mam pomysł na firmę świadczącą usługi multimedialne. Dość długo zajmuję się tą branżą, więc postanowiłem spróbować swoich sił jako osoba prowadząca własną działalność. Posiadanie biura w Akademickim Inkubatorze Przedsiębiorczości to dla mnie idealne rozwiązanie. Do pracy będą mógł chodzić w kapcach, bo mieszkam w Kmicicu - mówi student.

Leszek zamierza także skorzystać z pomocy AIP przy uzyskaniu dotacji na rozkręcenie działalności.

- Nasze wsparcie nie ogranicza się tylko do tzw. pomocy "twardej", czyli np. biura. Pomagamy studentom organizując szkolenia i spotkania z ekspertami. Doradzając we wszystkich kwestiach związanych z prowadzeniem biznesu - mówi Joanna Kostuś.
Trzecim członem działalności inkubatora ma być transfer wiedzy - z uczelni do firm, gdzie pomysły naukowców mogłyby być realizowane.

- Stawiamy na takie dziedziny jak przetwórstwo rolno-spożywcze, energia odnawialna. Mamy przecież świetną chemię i biotechnologię - wylicza kanclerz Rurynkiewicz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska