Okoliczności śledztwa wyjaśnia Śląski Wydział Prokuratury Krajowej w Katowicach.
Policjanci z Zarządu w Katowicach Centralnego Biura Śledczego Policji zajmujący się zwalczaniem zorganizowanej przestępczości narkotykowej wytypowali jedno z gospodarstw znajdujących się w gminie Turawa w powiecie opolskim, jako miejsce nielegalnej produkcji narkotyków syntetycznych.
Przeprowadzone później czynności procesowe potwierdziły te przypuszczenia oraz doprowadziły do zlikwidowania profesjonalnej i działającej na dużą skalę wytwórni narkotyków syntetycznych.
Czynności policjantów CBŚP na miejscu, w tym przeszukanie i oględziny trwały kilka dni, ponieważ po przeprowadzeniu niezbędnych wstępnych działań konieczne było usunięcie bardzo niebezpiecznych dla zdrowia oparów substancji znajdujących się w pomieszczeniach, w których odbywał się proces produkcji narkotyków.
W tym zakresie profesjonalnego wsparcia policjantom CBŚP udzielili biegli z Laboratorium Kryminalistyki KWP w Opolu oraz strażacy z Komendy Państwowej Straży Pożarnej w Opolu i Kędzierzynie-Koźlu. Dopiero wówczas w specjalistycznych kombinezonach i maskach policjanci mogli wejść, a następnie rozpocząć oględziny, które trwały kilka dni.
O grożącym niebezpieczeństwie może świadczyć też fakt, że osoby zatrzymane podczas akcji również „pracowały” w maskach. Trzech mężczyzn, w wieku od 22 do 34 lat, zatrzymano na gorącym uczynku przestępstwa, podczas wytwarzania dużej partii narkotyków. W efekcie przeprowadzonych działań nie dopuszczono do wprowadzenia na czarny rynek dużej ilości narkotyku.
Z wstępnej opinii fizyko-chemicznej sporządzonej przez Laboratorium Kryminalistyczne Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu wynika, że w laboratorium produkowano substancję psychotropową w postaci 4-CMC (klefedron). W efekcie przejęto ponad 100 litrów wytworzonego narkotyku, wartego nie mniej niż 3 mln zł.
Ponadto na miejscu zabezpieczono prawie 5 ton różnego rodzaju substancji chemicznych niezbędnych do procesu produkcyjnego, w tym prekursorów narkotykowych przechowywanych w kanistrach, a także maski pełnotwarzowe, urządzenia do ważenia i porcjowania gotowego narkotyku i wiele innych dowodów przestępczej działalności.
W ramach śledztwa nadzorowanego przez Śląski Wydziału Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach zatrzymanym mężczyznom przedstawiono zarzuty wytworzenia znacznych ilości narkotyków, czego dopuścili się działając w ramach zorganizowanej grupy przestępczej.
Na wniosek prokuratora sąd zastosował wobec wszystkich zatrzymanych środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 90 dni. Mężczyznom grożą kary od 3 do 15 lat pozbawienia wolności.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?