Akcja nad Jeziorem Nyskim. 20 worków śmieci zebrano z plaż i zarośli

Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
Co roku na brzegach opolskich jezior zbierane są tony odpadów. Narzekamy na śmieci, ale nie chce się nam zabrać ich ze sobą z miejsca biwaku. A sezon na wypoczynek już się zaczął.

Kilkudziesięciu uczniów Zespołu Szkół Ekonomicznych w Nysie i pracowników firm komunalnych zebrało w piątek ponad 20 worków ze śmieciami. W ciągu 2 godzin przeszli brzegiem jeziora 2 kilometrowy odcinek z plaży do bazy WOPR w Skorochowie. Sprawdzili plaże i sąsiednie zarośla.

- Każda para zebrała po 2 - 3 worki - mówi Mateusz Olesiak z klasy I L - W kilku miejscach znaleźliśmy większe kupy szkła, plastiku, papieru, a nawet ciuchy. To chyba efekt lenistwa, bo przecież nie jest problemem, żeby to ze sobą zabrać.

- Mnie zaskoczyła żyletka, zakopana w piasku na plaży- dodaje Karolina Przybyła - Przecież tam chodzą dzieci.

- Powinniśmy sami zabierać swoje odpady i zostawiać je w koszach na plażach czy w ośrodkach wypoczynkowych - mówi Robert Giblak, naczelnik wydziału ochrony środowiska UM w Nysie. - Śmieci to pułapki dla zwierząt. Poza tym wszyscy chcemy żyć i wypoczywać w czystych miejscach. Miejskie służby sprzątają, ale codziennie się nie da.

Zarządca zbiornika nyskiego też kilka razy w roku sprząta brzegi z tego co ludzie zostawiają po biwakach i wyrzucają do wody. Jak mówi Marek Seruga z Polskich Wód, w Nysie co roku jest tego kilkanaście kontenerów, każdy o pojemności 7 metrów sześciennych.

- Dwa lata temu ktoś specjalnie wywiózł nad brzeg całą przyczepę zdemontowanych elementów z tapicerek samochodowych - mówi Marek Seruga. - Także z tego powodu zamknęliśmy szlabanami większość dróg dojazdowych do zbiornika. Lepiej jest w miejscach, wydzierżawionych przez ośrodki czy osoby prywatne.

Gmina Turawa dwa razy do roku, na początek i koniec sezonu z okazji Dnia Ziemi organizuje masową akcję czyszczenia brzegów swoich jezior. Bierze w niej udział 750 miejscowych dzieci szkolnych i przedszkolnych. W tym roku wiosenna akcja będzie dopiero zorganizowana. Pomagają też wolontariusze. Przed rokiem firma organizująca spływy kajakowe wysprzątała z odpadów brzegi Małej Panwi.

Zobacz też: Setki śmieci na wyspie Bolko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska